logo
امروز : چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۱۳:۵۴
[ شناسه خبر : ۳۱۵۲۹ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 2 دقیقه ]
رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در گفتگو با موج رسا خبر داد:

آماده‌باش اورژانس زنجان برای ارائه خدمات به افراد گرمازده

آماده‌باش-اورژانس-زنجان-برای-ارائه-خدمات-به-افراد-گرمازده
رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه با توجه به گرمی هوا در مناطق مختلف استان گفت: گرمازدگی در عین اینکه در بسیاری از موارد قابل‌پیشگیری است؛ اما در صورت عدم دریافت درمان سریع، می‌تواند منجر به مرگ فرد شود.

داریوش تقی‌لو در گفتگو با خبرنگار موج رسا; با بیان اینکه کودکان و سالمندان بیش از گروه‌های سنی دیگر در معرض خطر گرمازدگی قرار دارند اظهار کرد:  گرمازدگی زمانی ظاهر می‌شود که فرد، مدت‌زمان زیادی را در معرض نور آفتاب و یا دمای بالا قرار بگیرد و شدت آن بسته به میزان فعالیت بدنی، رطوبت ازدست‌رفته و طول زمان قرارگرفتن در معرض گرما، می‌تواند از خفیف تا بسیار شدید متغیر باشد.

بیشتر بخوانید

وی افزود: هرچند که گرمازدگی شیوع کمی دارد و قابل‌درمان است؛ اما درصورتی‌که درمان آن به تعویق بیفتد می‌تواند خطرآفرین بوده و حتی منجر به مرگ شود.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی زنجان افزود: کودکان، افراد مسن، مادران باردار، افراد باسابقه بیماری قلبی، بیماری انسدادی مزمن ریه، دیابت، کم‌آبی، چاقی و افراد با محدودیت حرکتی در خطر بالاتری برای ابتلا به اختلالات ناشی از گرمازدگی هستند.

تقی‌لو تصریح کرد: بیمارانی که دچار گرمازدگی می‌شوند به علت مختل‌شدن مکانیسم تعریق و ازدست‌دادن مقدار فراوان آب بدن، درجه حرارت بدنشان افزایش می‌یابد و در صورت عدم درمان، سطح هوشیاری فرد کاهش‌یافته و حتی می‌تواند منجر به مرگ فرد شود.

وی تصریح کرد: درصورتی‌که با فرد گرمازده روبرو شدید، در اولین اقدام بیمار را از محیط گرم خارج کرده و سپس با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی زنجان ادامه داد: خارج‌کردن لباس بیمار، خنک‌کردن محیط با کولر نه در حدی که بیمار شروع به لرزیدن کند، پوشاندن بیمار با ملحفه مرطوب و به پهلو خواباندن بیماری که تهوع داشته و یا بی‌هوش‌ است از جمله اقدامات دیگری است که تأثیر بسزایی در درمان اولیه گرمازدگی خواهند داشت.

تقی‌لو گفت: زمان در امر امدادرسانی به افراد دارای علامت گرمازدگی و بهبودی از گرمازدگی به‌سرعت عمل ما در انجام درمان بستگی دارد.

وی ادامه داد: لازم است که تمامی شهروندان علاوه بر آشنایی با علائم این بیماری نظیر تعریق شدید، خستگی، قرمزی پوست، گرگرفتگی یا اسپاسم عضلات به همراه درد، سردرد یا سرگیجه خفیف و حالت تهوع، هرچه سریع‌تر اقدامات اولیه را در مواجهه با فرد گرمازده آغاز و با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند.

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر