logo
امروز : شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۱۳
[ شناسه خبر : ۳۰۷۳۳ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 2 دقیقه ]

رئیس جمهور: روابط با کشورهای مستقل آمریکای لاتین یک ارتباط راهبردی است

رئیس-جمهور:-روابط-با-کشورهای-مستقل-آمریکای-لاتین-یک-ارتباط-راهبردی-است
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران دوشنبه در آستانه سفر خود به ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا با بیان اینکه «موضع ما و این سه کشور موضع ایستادگی در مقابل نظام سلطه است» تاکید کرد که روابط با کشورهای مستقل آمریکای لاتین یک ارتباط راهبردی است.

به گزارش موج رسا; آیت‌الله رئیسی گفت: این سفر به دعوت رئیس جمهور محترم کشور دوست ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا انجام می‌شود. همچنانکه اطلاع دارید امروز کشورهای قابل توجهی در آمریکای لاتین هستند که می‌خواهند مستقل زندگی کنند.

بیشتر بخوانید

رئیس جمهوری کشورمان با بیان اینکه این ارتباط بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای مستقل در آمریکای لاتین راهبردی است، افزود: موضع مشترک ما و این سه کشور ایستادگی در مقابل نظام سلطه و یکجانبه‌گرایی است.

آیت‌الله رئیسی با بیان این که ارتباطات خوبی سال‌های اخیر  بین ما و این کشورها برقرار شده است ، خاطرنشان کرد: یکی از حوزه‌های ارتباط بین ما و این کشورها علاوه بر حوزه سیاسی ، همکاری و مناسبات اقتصادی است. ارتباط خوبی بین ما و این کشورها در حوزه های اقتصادی و تجاری وجود دارد . ما در حوزه انرژی با این کشورها ارتباط داشته و داریم.

رئیس قوه مجریه کشورمان تصریح کرد : در این دو سال همکاری ما با این کشورها توسعه پیدا کرده است. ما در حوزه صنعتی و کشاورزی ،علمی، فناوری و پزشکی و درمانی با این کشورها ارتباط و همکاری داریم.  

رئیس جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: از جمله همکاری‌های خوبی که در این سال‌ها برقرار شده است و همچنان ادامه دارد ، صدور نیروی فنی-مهندسی جمهوری اسلامی است که این کشورها همواره نسبت به نیروهای فنی-مهندسی ما اظهار تمایل کرده‌اند.  

آیت‌الله رئیسی با اشاره به اینکه آمریکا لاتین ظرفیت‌های بسیار خوبی دارد، تاکید کرد: امروزه به برکت انقلاب اسلامی و مردم عزیزمان ظرفیت‌های بسیاری خوبی در جمهوری اسلامی داریم. تبادل این ظرفیت‌ها می‌تواند در جهت توسعه همکاری‌های بین ما و کشورهای همسو و منطقه آمریکای لاتین نقش بسیار بسزایی داشته باشد. 

رئیس جمهوری اسلامی ایران افزود: این ارتباط حتما علاوه بر ارتباطات دوجانبه، ارتباطات بین‌المللی را هم در بر دارد. همکاری‌ها بین‌المللی خوبی بین ما و این کشورها ( کوبا ، ونزوئلا و نیکاراگوئه) و اکثریت قریب به اتفاق کشورهای آمریکای لاتین برقرار است حتما این سفر می‌تواند نقطه عطفی در جهت ارتقای سطح روابط بین ما و کشورهای آمریکای لاتین باشد. 

آیت‌الله رئیسی در پایان یادآوری کرد: سفرهایی زیادی از مقامات ارشد و دولتمردان و صاحبان سرمایه از این کشورها بویژه  قریب به ۲ سالی که دولت سیزدهم فعال بوده است؛ به جمهوری اسلامی انجام شده است. ما امیدواریم که این سفرها و تفاهم‌نامه‌هایی که بین جمهوری اسلامی ایران و این کشورها به امضا خواهد رسید یک گام موثری در جهت ارتقای روابط و توسعه ی همکاری ها بین ما و این کشورها باشد.

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر