logo
امروز : شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۴۱
[ شناسه خبر : ۳۰۳۵۶ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 2 دقیقه ]

در روابط با ایران بازنگری نمی‌کنیم

در-روابط-با-ایران-بازنگری-نمی‌کنیم-
یک رسانه عربی اعلام کرد، رهبران عربستان در پاسخ به درخواست هیئت‌های مختلف اعزامی آمریکا به این کشور برای بازنگری در تجدید روابط با ایران، این تصمیم را برگشت ناپذیر اعلام کردند.

به گزارش موج رسا; پایگاه خبری اساس میدیا در مقاله‌ای به نقل از منابع آگاه خبر داد، مسئولین سعودی به تمام هیئت‌های آمریکایی که طی هفته‌های اخیر به این کشور سفر کردند، گفتند که هرگز از تصمیم خود در برقراری روابط جدیدش عقب نشینی نکرده و خود را در برقرای روابط با هر قدرت اقتصادی یا سیاسی در جهان در چارچوب منافع خود و منطقه آزاد می‌بینند.

در بخش دیگری از این مقاله آمده است طی هفته‌های اخیر، ایالات متحده شمار زیادی از فرستادگان خود را به شکلی که حتی می‌توان آن را خجالت آور توصیف کرد، عربستان سعودی گسیل داشت.

به اعتقاد نویسنده مقاله، کار به جایی رسید که حتی افرادی همچون سناتور جمهوریخواه لیندسی گراهام که طی برهه اخیر یکی از منتقدان افراطی عربستان به شمار می‌فت، هم در آوریل گذشته به ریاض اعزام کرد تا به نحوی از عربستانی‌ها دلجویی کرده و آنها را از تصمیم‌شان منصرف کند، که در این کار موفق نبود.

این رسانه به نقل از منابع آگاه تاکید کرد، در عین حال مسئولین سعودی به هیئت‌های آمریکایی اطمینان دادند که از هم پیمانی تاریخی و دوستی با ایالات متحده دست نخواهند کشید و با وجود تمامی رفتارهای نگران کننده و بی احترامی‌‌هایی که نسبت به دغدغه هایشان صورت گرفته و نیز عدم پایبندی واشنگتن به تعهداتش در قبال آنها این روابط باقی خواهد ماند.

به اعتقاد نویسنده، واشنگتن از این پس باید به اراده ژئواستراتژیک جدیدی که توافق عربستان و ایران در منطقه به وجود آورده احترام بگذارد، زیرا منطقه به سوی تنش زدایی و صفر کردن مشکلات فیما بین پیش می‌رود و از این پس دیگر نمی‌تواند از این شکاف برای دخالت‌های بی پایان خود در منطقه استفاده کند.

او افزود: واشنگتن همچنین باید بپذیرد که جهان تغییر کرده و منطقه هم در حال تغییر است و در تصمیماتی که در ریاض گرفته می‌شود توجهی به تاثیرگذاری‌ها (فشارها) و خواست، برنامه‌ها و تمایلات قدرت‌های بزرگ، نخواهد شد.

تاریخ روزی خواهد نوشت که اشتباهات بایدن، منطقه را به سطحی از هوشیاری و آگاهی و برنامه ریزی رساند که ایالات متحده آمریکا از دهه چهل قرن گذشته آن را به چشم ندیده است.

این نویسنده در پایان افزود امروز دیپلماسی آمریکایی توانایی بازگرداندن عقربه‌های ساعت را به آن دوره‌ها ندارد، منطقه به شدت از واشنگتن فاصله گرفته است و این سیاست‌های اشتباه ساکنان کاخ سفید بود که نقش زیادی در شکل‌گیری چنین رویکردی نقش اساسی را ایفا کرده است.

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر