logo
امروز : دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۱۹
نَفَسهاى آدمى گامهاى او به سوى مرگ است. نهج البلاغه، ص ۴۸۰، حکمت 74
[ 2023/6/5 ] [ 16 ذو القعدة 1444 ]
[ شناسه خبر : ۳۰۱۵۹ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 2 دقیقه ]

خطر بروز "کمبودهای دارویی" در خرداد ماه

خطر-بروز-"کمبودهای-دارویی"-در-خرداد-ماه
رئیس هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی نسبت به بروز کمبودهای دارویی در تیر و خرداد ماه امسال به دلیل مشکلات تامین مواد اولیه دارو هشدار داد.

به گزارش موج رسا; محمد عبده‌زاده امروز در نشست خبری در سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی با اشاره به اینکه در حوزه تخصیص ارز به صنعت دارو با یک بلاتکلیفی و دیرکرد مواجه هستیم، اظهار کرد: کمبود نقدینگی، بلاتکلیفی وضعیت تخصیص ارز و افزایش بهای تمام‌شده داروها و سخت‌گیری در قیمت‌گذاری داروها و دستوری بودن این قیمت‌گذاری در سازمان غذا و دارو، منجر به بروز مشکلاتی در صنعت دارو شده است. 

عبده‌زاده ادامه داد: الان ما باید از دولت خواهش کنیم که ارز صنعت دارو تامین شود تا بتوانیم دارو را تامین کنیم و کشور با کمبود دارو مواجه نشود در حالی که سیاست‌گذاران باید به سراغ صنعت بیایند تا بتوانند مشکلات کمبود دارو را رفع کنند. 

وی افزود: شرکت‌ها از بهمن‌ ماه سال گذشته تاکنون ارز دریافت نکرده‌اند و به همین دلیل در تیر و خرداد ماه افزایش تصاعدی کمبودهای دارویی را خواهیم داشت زیرا موجودی مواد اولیه دارویی برای تامین دارو، کاهش یافته است. 

رئیس هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی با اشاره به مشکل قیمت‌گذاری دستوری داروها تصریح کرد: شعار امسال، مهار تورم و رشد تولید است. برای تحقق رشد تولید، باید توجه داشت که تولید وقتی رونق می‌یابد که صنعت دارو سودآور باشد و در صورتی تولید دارو برای صنعت سودآور خواهد بود که صادرات آن آزاد شود و در حوزه دارو، سرمایه‌گذاری شود در حالی که الان نرخ استهلاک از سرمایه‌گذاری پیشی گرفته است. 

وی گفت: در صنعت تولید دارو، همه عوامل موثر بر تولید دارو از جمله مواد جانبی و بسته‌بندی مورد نیاز برای تولید دارو، مشمول قیمت‌گذاری دستوری نیستند اما قیمت نهایی دارو مشمول قیمت‌گذاری دستوری است که این امر باعث افزایش قیمت تمام‌شده برای تولید دارو و در نتیجه سودآور نبودن تولید می‌شود که این امر منتج به کمبود دارو در کشور می‌شود.

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر