logo
امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۰۸
[ شناسه خبر : ۲۹۹۴۰ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 6 دقیقه ]
رئیسی:

به دنبال حل مسئله حجاب با نگاه فرهنگی هستیم

به-دنبال-حل-مسئله-حجاب-با-نگاه-فرهنگی-هستیم-
رئیس‌جمهور در نشست با دانشجویان به برخی شبهات درباره شائبه بنگاه‌داری دولت، برنامه برای منضبط کردن نظام پولی و بانکی کشور، مولدسازی، ساخت ۴میلیون مسکن، عدم‌هماهنگی مواضع برخی دولتمردان، انتصابات، فیلترینگ، موضوع عفاف و حجاب و سفرهای استانی پاسخ داد.

به گزارش موج رسا; جمعی از فعالان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های سراسر کشور در نشستی صمیمی با آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور که عصر جمعه با حضور وزرای علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاون اجرایی و رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور و همراه با ضیافت افطار برگزار شد، به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود در حوزه‌های مختلف پرداختند و رئیس‌جمهور پس از 2 ساعت شنیدن سخنان صریح 13 تن از مدعوین، به برخی سؤالات و شبهات مطرح‌شده از سوی ایشان پاسخ گفت.

رئیسی در این نشست ضمن گرامیداشت روز جهانی قدس و تمجید و قدردانی از حضور پرشور و باشکوه ملت ایران و آزادگان جهان در راهپیمایی این روز، از نقش دانشجویان متعهد، مؤمن و انقلابی در خنثی‌سازی توطئه دشمنان در اغتشاشات پاییز سال گذشته برای به تعطیلی کشاندن دانشگاه‌ها تجلیل کرد و گفت: جنبش‌های دانشجویی با افراشته نگه‌داشتن پرچم علم‌افزایی و مطالبه‌گری، دشمن را در ایجاد اخلال در فضای علمی کشور ناکام گذاشتند.

وی کسب مرجعیت علمی دانشگاه‌های کشور را از جمله افتخارات ایران اسلامی دانست، اما تأکید کرد جامعه علمی کشور به این میزان از پیشرفت قانع نباشد و برای علم‌افزایی، تربیت نیروی انسانی کارآمد و مشارکت در حل مسائل کشور تلاش بیشتری کند.

رئیس جمهور سپس ناظر به سخنان تعدادی از نمایندگان تشکل‌های دانشجویی، به تشریح وضعیت کشور در زمان تحویل گرفتن اداره امور از دولت قبل و برخی اقدامات و دستاوردهای دولت در حوزه اقتصاد از جمله اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها، کاهش 20درصدی نرخ تورم در 6ماهه ابتدایی آغاز به کار دولت، واقعی‌سازی درآمدهای دولت و شناسایی 2 میلیون مؤدی مالیاتی جدید و رسیدن به موفقیت کم‌نظیر اداره کشور بدون کسری بودجه در سال گذشته با کنترل منابع و مصارف دولت پرداخت.

رئیسی همچنین توقف رشد سرسام‌آور نقدینگی و حتی نزولی شدن رشد نقدینگی، رسیدن به رشد اقتصادی 4درصدی پس از یک دهه رشد اقتصادی نزدیک به صفر، تحقق وعده ایجاد یک میلیون شغل در سال گذشته، رشد چشمگیر و قابل توجه تعداد و حجم فعالیت شرکت‌های تولیدی دانش‌بنیان، اختصاص ده‌ها هزار میلیارد تومان برای اجرای قوانین و طرح‌هایی همچون رتبه‌بندی معلمان پس از 13 سال وقفه، طرح همسان‌‌سازی حقوق بازنشستگان و همچنین تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، افزایش فروش نفت و تأمین منابع ارزی مورد نیاز کشور به‌رغم فشارهای بی‌سابقه دشمن را بخشی دیگر از دستاوردهای دولت مردمی برشمرد.

رئیس‌جمهور در ادامه به برخی پرسش‌ها و شبهات نمایندگان تشکل‌های دانشجویی درباره شائبه بنگاه‌داری دولت، برنامه دولت برای منضبط کردن نظام پولی و بانکی کشور، مولدسازی، وعده ساخت 4 میلیون مسکن، عدم هماهنگی مواضع برخی دولتمردان، انتصابات، فیلترینگ، موضوع عفاف و حجاب و سفرهای استانی دولت پاسخ گفت.

رئیسی درباره شائبه بنگاهداری دولت گفت: دولت سرمایه‌گذاری و ایجاد بنگاه‌های اقتصادی را مفید، اما بنگاه‌داری دولتی را مضر می‌داند و به هیچ عنوان بنگاه‌داری از سوی دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها مورد تأیید دولت نیست و با موارد تخلف برخورد شده و خواهد شد.

مولدسازی در همه قوانین توسعه‌محور کشور مورد تأکید بوده است اما دولت‌های قبل آن را اجرا نکردند

وی درباره برنامه دولت برای منضبط کردن نظام پولی و بانکی کشور نیز تصریح کرد: معتقدیم تحول اقتصادی در گروی اصلاح نظام بانکی است. دولت در بازنگری در عملکرد و مقررات نظام بانکی مصمم است و مقابله با بی‌انضباطی مالی بانک‌ها و اضافه‌برداشت برخی مؤسسات پولی و بانکی را وظیفه خود می‌داند.

رئیس‌جمهور در ادامه در پاسخ به شبهه یکی از حاضرین درباره لایحه مولدسازی دارایی‌های دولت گفت: در همه قوانین توسعه‌محور موجود در کشور و حتی قوانین بودجه سال‌های اخیر بر مولدسازی اموال مازاد دولت‌ها تأکید شده است، اما دولت‌های قبل هیچ‌کدام به این قانون عمل نکرده‌اند. دولت مردمی در راستای اجرای این قانون مغفول‌مانده سازوکاری طراحی کرد، اما متأسفانه برخی با تنگ‌نظری این اقدام دولت را به‌شیوه‌ای نادرست در جامعه مطرح کردند.

مسئله مسکن برای دولت نه شعار انتخاباتی بلکه یک مسئله محوری ناظر به نیاز کشور است

رئیسی درباره پرسش دیگری مبنی بر امکان تحقق وعده ساخت 4 میلیون مسکن در سال نیز تصریح کرد: ساخت یک میلیون مسکن در سال، پیش از آنکه وعده این دولت باشد، نیاز قطعی و ضروری کشور و بر اساس مصوبه مجلس، یک الزام قانونی است. مسئله مسکن برای دولت فقط شعار انتخاباتی نیست، بلکه یک مسئله محوری ناظر به نیاز کشور است و ازاین‌رو دولت با تمام توان برای تحقق این نیاز کشور و اجرای این الزام قانونی تلاش خواهد کرد.

وی همچنین درباره عدم هماهنگی در مواضع برخی دولتمردان نیز ابراز کرد: نظر رسمی دولت درباره مسائل مختلف کاملاً مشخص و به‌صورت روشن اعلام می‌شود و اگر گاهی سخنی مغایر با نظر دولت از سوی یکی از دولتمردان مطرح می‌شود، یک نظر و دیدگاه شخصی است و قابل تعمیم به کلّیت دولت نیست.

فعالیت هر سکوی خارجی که حاضر به مسئولیت‌پذیری با ایجاد دفتر در ایران باشد، هیچ منعی ندارد

رئیس‌جمهور در پاسخ به انتقاد از انتصاب برخی افراد غیرهمسو با دولت گفت: نگاه ما در انتصابات در دولت از ابتدا نه بر اساس نگاه‌های حزبی و جناحی که بر اساس شایسته‌سالاری و کارآمدی بوده است و در همین راستا همه مدیران موظف و متعهد به اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های دولت برای تحقق وعده‌های داده‌شده به مردم و منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی هستند و در این مسیر با هیچ فردی تعارف نداریم.

رئیسی در ادامه در پاسخ به پرسش یکی دیگر از دانشجویان درباره موضوع فیلترینگ نیز تصریح کرد: ما همانند برخی کشورهای مدعی آزادی بیان، قائل به برگزاری دادگاه برای سکوهای خارجی نیستیم. سیاست دولت جلوگیری از تبدیل شدن فضای مجازی به بستری برای ایجاد ناامنی در کشور است و در این راستا فعالیت هر سکوی خارجی که حاضر به مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی با ایجاد دفتر در داخل کشور باشد، هیچ منعی ندارد.

با برنامه‌ریزی مانع تحقق خواست دشمن در تبدیل موضوع حجاب به یک مسئله امنیتی خواهیم شد

وی در ادامه به طرح موضوع عفاف و حجاب از سوی یکی از دانشجویان اشاره کرد و افزود: دولت مردمی در موضوع عفاف و حجاب به‌دنبال حل مسئله با نگاه فرهنگی است، چرا که دشمن با برنامه‌ریزی قصد دارد آن را به یک موضوع امنیتی تبدیل کند و دولت نیز با برنامه‌ریزی قطعاً اجازه تحقق خواست دشمنان را نخواهد داد.

رئیس‌جمهور همچنین راجع به موضوع سفرهای استانی دولت نیز گفت: سفرهای استانی دولت یکی از اقدامات مثبت و اصولی، به‌خلاف سیاست مرکزنشینی دولتمردان و با هدف شناخت مسائل و مشکلات اقصی نقاط کشور از نزدیک، تعیین اولویت‌ها با استفاده از نظر نخبگان، صاحب‌نظران و مسئولان استانی و برنامه‌ریزی برای رفع آنهاست. بنای دولت استمرار این سفرها تا رفع مشکلات در استان‌هاست. شخصاً معتقد به مباشرت در کارها هستم؛ گزارشات مکتوب را کافی نمی‌دانم و بر اساس تجربیات کاری، حضور میان مردم را برای تصمیم‌گیری و حل مشکلات راهگشا می‌دانم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر