logo
امروز : پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۴:۵۶
[ شناسه خبر : ۲۹۱۰۷ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 9 دقیقه ]
رئیس جمهور:

دولت در تلاش است سفره مردم متأثر از نوسان دلار نباشد

دولت-در-تلاش-است-سفره-مردم-متأثر-از-نوسان-دلار-نباشد
رئیس‌جمهور با بیان اینکه در این سال‌ها سفره مردم «دلاریزه» شده است، تأکید کرد: آنچه باعث رنج مردم می‌شود، ما را هم می‌رنجاند و برنامه دولت برقراری ثبات در سفره مردم است به‌طوری که با نوسان دلار دچار تغییر نشود.

به گزارش موج رسا; آیت‌الله «سید ابراهیم رئیسی» سه‌شنبه شب و در آستانه چهل و چهارمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی، با تبریک ایام الله دهه فجر گفت: امام راحل یک شخصیت الهی و انقلابی و شاید الهی‌ترین و انقلابی‌ترین چهره بود که هویت ملی و دینی را احیا کردند.

رئیس‌جمهور افزود: گفتمان امام راحل و رهبری؛ عدالت خواهی، استقلال، آزادی و ستیز با فساد است و آنچه که ما از شخصیت و سیره امام داریم آن است که ایشان به پیشرفت کشور در پرتو عدالت اجتماعی می‌اندیشید، این گفتمان، همان است که دولت ما دنبال می‌کند.

آنچه باعث رنج مردم می‌شود ما را هم می‌رنجاند

آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از سخنانش درباره راهکار ارائه شده برای ثبات اقتصادی گفت: آنچه که دولت و من روزانه دنبال می‌کنیم این است که ثبات در سفره مردم برقرار شود و معتقدیم این نوسات به نفع هیچکس نیست و این خواست مردم است.

وی ادامه داد: قیمت کالایی که افزایش می‌یابد قبل از هر کس ما رنج می‌دهد. بنابراین نسبت به آن بی‌اطلاع نیستیم و آنچه باعث رنج مردم می‌شود، ما را هم می‌رنجاند.

شمار جان‌باختگان کرونا را به صفر و تورم را از ۶۰ به ۴۰ درصد رساندیم

رئیس جمهور به مساله گرانی و افزایش قیمت اجناس از جمله مواد غذایی در ماههای اخیر اشاره کرد و گفت: معیشت یکی از مسایل محوری و مهم دولت است. ۷۰۰ خانوار به دلیل کرونا داغدار می‌شدند اما با روی کار آمدن دولت سیزدهم شرایط متفاوت شد و تلفات به صفر رسید. با کسری بودجه مواجه بودیم که با افزایش درآمد واقعی بدون چاپ پول و استقراض از بانک مرکزی، تلاش کردیم شرایط را تغییر دهیم.  

آیت الله رئیسی با بیان اینکه شرایط با اقدامات دولت برای کنترل تورم کاملاً متفاوت شد، تصریح کرد: تلاش شد هم تورم ‌و هم گرانی‌ها مهار شود؛ به نحوی که تورم از ۵۹/۳ در ابتدای تحویل دولت، به ۴۰ درصد رسید و ۲۰ درصد کاهش پیدا کرد.

دولت در تلاش است سفره مردم متأثر از نوسان دلار نباشد

رئیس‌جمهور ادامه داد: در زمینه کنترل تورم ما با مشکلات جهانی و منطقه‌ای مواجه شدیم، با توجه به الزام قانونی برای عادلانه سازی یارانه‌ها و حذف ارز۴۲۰۰ تومانی، وضعیت تورمی ناشی از اصلاح اقتصادی، مشکلاتی ایجاد کرد که تلاش شد با پرداخت یارانه‌ها این وضعیت تا حدودی جبران شود و ثبات اقتصادی ایجاد شود.

آیت‌الله رئیسی افزود: همواره این تلاش بوده است که با بخش‌های مختلف فعال، ستاد تنظیم بازار به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور و ستاد تنظیم بازار استان‌ها، بازار تنظیم شود.

انتظارات تورمی در قیمت‌گذاری دلار تأثیر دارد

رئیس دولت سیزدهم با اشاره به دلایل مختلف افزایش نرخ دلار، گفت: همچنانکه اغتشاشات کسب و کار مردم را دچار مشکل کرد و به بازار علامت بد و نااطمینانی داد حتماً در نرخ دلار هم تأثیر داشت و این از عوامل مؤثر در افزایش نرخ دلار است. بدون تردید انتظارات تورمی در قیمت‌گذاری دلار تأثیر دارد. ما ذخایر ارزی قابل اطمینان و فروش نفت خوبی داریم و هیچ نگرانی نداریم.

آیت الله رئیسی گفت: گاهی اوقات چند درصد ارزی که در بازار آزاد معامله می‌شود، بر بیش از ۹۰ درصد که در بازار نیمایی معامله می‌شود، سایه می‌اندازد. می‌خواهیم قیمت بازار آزاد را مدیریت کنیم تا با قیمت بازار نیمایی برسد. اما همه تولیدکنندگان موظف هستند منابع ارزی خود را از بانک مرکزی تأمین کنند و با کنترل، قیمت ارز بانک مرکزی غالب می‌شود و قیمت‌های بازار آزاد کنار می‌روند.

وی قیمت ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان را ملاک ارز نیمایی قرار داد و گفت: با این ارز ۶۴ درصد افزایش واردات داشته ایم و بیش از ۹۰ درصد کار صادرات و واردات با ارز نیمایی انجام می‌شود. اگر تجارت همه با این قیمت انجام شود، ثبات قیمت‌ها ایجاد می‌شود.

نداشتن کسری بودجه از اقدامات بزرگ دولت است

آیت الله رئیسی در بخش دیگری از گفت و گوی خود با مردم درباره تاثیر نرخ ارز در سفره مردم، گفت: روزی که دولت را تحویل گرفتم و هنوز کابینه جدید تشکیل نشده بود؛ اواخر مرداد ۱۴۰۰ در نشست هیات دولت با وزیران دولت قبل گفتم که حقوق مردادماه را از کجا باید پرداخت کنیم؟ از آن روز تا الان حتی یک روز پرداخت حقوق دستمزدها و یارانه‌ها به تعویق نیفتاده است. تعرفه گذاری خدمات پرستاری که سال‌ها معطل مانده بود در این دولت انجام شد.

رئیس‌جمهور گفت: در سال گذشته ۴۸۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه اعلام شد و امسال تعارضی بین منابع و مصارف بوجود نیامد و تاکنون به نحوی مدیریت شده که با کسری بودجه روبرو نشویم. البته بودجه‌ریزی ایرادهایی دارد که باید در آن تحول ایجاد شود. دولت در این مدت تلاش کرد تا کسری بودجه نداشته باشد و با توجه به افزایش هزینه‌ها این اقدام بزرگی از سوی دولت سیزدهم است.

آیت‌الله رئیسی افزود: امروز رشد اقتصادی بیش از ۳ درصد، رشد سرمایه ثابت حدود ۴ درصد، رشد تولید بیش از ۶ درصد و رشد ابزار تولید بیش از ۵ درصد است. امروز در دولت سیزدهم آمار بیکاری ۷ دهم درصد کاهش یافته که نشانه‌های خوبی است.

وی افزود: نکته حائز اهمیت این است که در راستای سیاست دولت در حذف فقر مطلق و کاهش فاصله طبقاتی میان مردم و جامعه، شرایط اقلامی که اشاره کردید و بعضی از اقلام دیگر که شاهد نوسان آنها هستیم، برای مردم و دولت قابل قبول باشد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: این نوسانات علت‌هایی دارد که برای ستاد تنظیم بازار و بخش‌های مختلف شناسایی شده و در حال پیگیری است؛ در اقلام دیگر هم تلاش دولت این است که به ثباتی برسد که با توجه به دلاریزه شدن برخی اقلام، سفره مردم که در این سال‌ها به دلار گره خورده، به نحوی مدیریت شود که تغییر کند.

وی درباره از بین بردن وابستگی دلار گفت: سیاست دولت این است که آنچه در سفره مردم است، از ثبات برخوردار شود که به هیچ عنوان با تغییر قیمت دلار، دچار نوسان نشود.

آیت‌الله رئیسی درباره افزایش نرخ دلار با وجود توفیقات دولت سیزدهم در فروش نفت، تصریح کرد: افزایش قیمت ارز دلایل مختلفی دارد ولی یکی از مسائلی که باید به آن اشاره کرد، انتظارات تورمی پیش آمده است؛ همچنان که موضوع اغتشاشات، کسب‌وکار مردم و مدارس را دچار اختلال کرد و علامت‌های ناخوشایند و عدم اطمینان را به بازار داد که حتماً در قیمت دلار تأثیر داشت و به بازار و مردم القای بی‌ثباتی کرد.

وی ادامه داد: من به مردم عزیز و فعالان اقتصادی اطمینان می‌دهم که ذخایر ارزی خوب و قابل اطمینانی داریم و ذخایر ارزی ما با توجه به فروش مناسب نفت، نگران‌ کننده نیست.

رئیس‌جمهور گفت: نکته دوم این است که کار داد و ستد و تجارت ما در بازار نیمایی با قیمت اعلام شده ۲۸۵۰۰ تومان است. دریافتی‌های ناشی از صادرات وارد این کانال می‌شود و کسانی هم که قصد استفاده دارند، از این سامانه استفاده می‌کنند.

پلتفرم‌های خارجی به بستر ناامنی در کشور تبدیل نشوند

آیت الله رئیسی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره وضعیت اینترنت و محدودیت دسترسی به سکوها (پلتفرم) توضیح داد: اینترنت تبدیل به محیطِ زیستِ مردم شده است و این محیط باید آرامش بخش و تسهیل‌گر امورات مردم باشد. به وزیر ارتباطات گفتم که در اینترنت اخلالی نباشد که موجب گله ما و مردم است.

رئیس جمهور اقدامات دولت را در پوشش فیبرنوری و شبکه ملی اطلاعات را قابل سپاس دانست و گفت: تلاش شبانه روزی وزارت ارتباطات این بوده تا با برقراری خطوط ارتباطی مشکلی در اینترنت نداشته باشیم.

وی درباره محدودیت سکوهای خارجی گفت: سکوهای خارجی که در کشور ایجاد ناامنی کردند با محدودیت روبرو شدند. تا قبل از شروع اغتشاشات سکوهای خارجی در دسترس همه بود. معتقدیم همانگونه که این سکوها در کشورهای اروپایی پاسخگو هستند، باید در کشور ما نیز پاسخگو باشند و تا زمانی که پاسخگوی موارد قانونی کشور ما نباشند، محدودیت برطرف نخواهد شد.

آیت الله رئیسی گفت: وعده ای که درباره اینترنت به مردم عزیز دادم به قوت خود باقی است و اخلالی نباید در اینترنت باشد تا مردم از این فضا استفاده کنند. منتها هر سکوی که در داخل می‌خواهد کار کند نباید ایجاد ناامنی کند.

ریل‌گذاری خنثی سازی تحریم‌ها به نتیجه رسید

رئیس جمهور گفت: ریل گذاری در خنثی سازی تحریم‌ها به نتیجه رسیده و هدف‌گذاری ما درست بوده است. هدف گیری ما برای رشد ۸ درصدی در اقتصاد و گنجاندن این عدد در بودجه و برنامه هفتم است. کشور با وجود تهدیدها و تحریم‌ها، زمینه رشد اقتصادی دارد. اگر دولت به منویات رهبری و برنامه توسعه پایبند باشد رشد اقتصادی ۸ درصدی برای ما میسر است.

آیت الله رئیسی به وعده خود در ایجاد اشتغال یک میلیون نفری هم اشاره کرد و گفت: از آنچه وعده دادیم عقب نیستیم حدود یک میلیون شغل را ایجاد کرده‌ایم. می‌خواهیم دولت صادق الوعد باشیم. امروز نرخ بیکاری در ۱۱ استان کاهش داشته است.

وی گفت: دشمن می‌خواهد نفت صادر نکنیم اما می‌بیند صادر می‌شود، می‌خواهد تولید کشور متوقف شود ما ۵ درصد رشد تولید داریم؛ می‌خواهد اشتغال در کشور متوقف یا منفی شود ما امروز اعلام می‌کنیم که یک میلیون اشتغال در سال ایجاد شده است. هر چه که خواسته با اراده دولت و ملت خلافش عمل شده است.

رئیس جمهور دلیل آشوب‌های اخیر کشور را خنثی شدن تحریم‌ها دانست و گفت: شاخص‌ها نشان می‌دهد کشور در حال رشد اقتصادی است بنابراین تهدید می‌کنند. آشوب و تحریم دو روی یک سکه است. فرمایشات رهبری برای ما مسئولیت آفرین است. ما فرمایشات ایشان را قابل تحقق می‌دانیم. بنابراین ریل‌گذاری برای خنثی کردن تحریم‌ها درست بوده و جواب داده‌ است.

رئیس جمهور درباره تاثیر ارز در سفره مردم گفت: ارز به کالای اساسی، هزینه‌های کشور و رشد تولید تبدیل می‌شود. وقتی که رشد تولید اتفاق می‌افتد همه کشور از آن استفاده می‌کنند. دولت وظیفه جمهور را بر عهده دارد یعنی موظف است به جمهور خدمت کند جمهور همان ۸۵ میلیون نفر هستند نه فقط ۳-۴ میلیون کارمند.

آیت الله رئیسی عنوان کرد: معتقدیم وضعیت معیشتی کارکنان باید خوب باشد. هر اقدامی که در سفره مردم تاثیر مثبت داشته باشد مورد تاکید و توجه ما است.

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر