logo
امروز : دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۹:۲۴
[ شناسه خبر : ۲۹۰۲۰ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 3 دقیقه ]

فرزین: منابع ارزی ایران قابل دسترسی شد

فرزین:-منابع-ارزی-ایران-قابل-دسترسی-شد
فرزین با تأکید براینکه تمام نیازهای ارزی اساسی کشور در ۲۰ روز گذشته با دلار ۲۸۵۰۰ تومانی تأمین شد، خطاب به مردم گفت:‌نگران نباشید حواسمان به بازار ارز هست.

به گزارش موج رسا; محمدرضا فرزین در تشریح اقدامات انجام شده توسط بانک مرکزی برای برقراری ثبات ارزی در بازار ارز، اظهار داشت: به دنبال ثبات ارزی هستیم و این موضوع اقدامی نیست که یکباره انجام شود.

وی افزود: برهمین اساس نیز مذاکرات سازنده ای را با شرکای تجاری انجام داده ایم، با قطر،عراق، چین و دبی مذاکرات سازنده ای را انجام دادیم که نتایج خوبی را هم داشت.

وی گفت: 20 روز پیش (در ابتدای ورود بنده به بانک مرکزی) نرخ ارز 4 هزار تومان ریزش داشت که نشان داد اگر بانک مرکزی بخواهد می‌تواند دخالت مناسبی انجام دهد.

فرزین با بیان اینکه در روزهای اخیر هم افزایش نرخ ارز داشتیم که این را هم واقعی نمی‌دانم، تصریح کرد: در 20 روز گذشته برای ثبات بخشی به بازار ارز اقداماتی انجام شد.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به اینکه نرخ ارز در 20 روز گذشته در سامانه نیما 28500 بود؛ تصریح کرد: در این مدت تمام نیازهای ارزی اساسی کشور را با قیمت دلار 28500 تومان تأمین کردیم.

* منابع ارزی ایران قابل دسترس شده است

وی تأکید کرد: هیچ محدودیت ارزی برای تأمین نیازهای ارزی کشور نداریم. منابع ارزی قابل دسترس شده است. نتایج مذاکرات منطقه ای بسیار مثبت است. منابع ارزی آزاد است ارز را تأمین می کنیم ولی در فضای مجازی بازار را ملتهب می کنند. 

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه عرضه ارز درهم هم در سامانه نیما افزایش یافته است، ادامه داد: از دیروز عرضه 200 میلیون دلار از ارز تی بی آی عراق که 10 میلیارد دلار است شروع شده و ادامه خواهد داشت. فروش مجدد ارزهای چین در نیما را شروع کرده‌ایم که تخصیص آن از 28 روز به 48 ساعت کاهش یافته است.

* صرافی‌ها را محدود نکردیم/ فروش 5 هزار یورو به مردم در صرافی ها از سه‌شنبه

فرزین بار دیگر از راه اندازی بازار مبادله طلا و ارز تا دو هفته آینده خبر داد و گفت: در سامانه ناخدا که به زودی رونمایی می‌شود نیازهای ارزی مثل نیازهای درمانی و دانشجویانی کاملا تامین خواهد شد. در این بازار براساس مستندات به متقاضیان ارز خواهیم داد. در طی این مدت صرافی ها را آزاد کردیم تا به متقاضیان تا 5 هزار یورو بفروشند. تلاش می کنیم بانک مرکزی تعیین کننده قیمت دلار باشد.

فرزین در پاسخ به این سوال که چه کسانی می‌توانند 5 هزار یورو ارز دولتی دریافت کنند؟ آیا افرادی که قبلا 2 هزار دلار دریافت کرده بودند الان می توانند مابه‌التفاوت را از صرافی‌ها دریافت کنند؟ گفت: افرادی که 2 هزار دلار دریافت کرده اند فعلا آیین نامه اجازه نمی‌دهد که مجددا ارز را دریافت کنند.

وی با اشاره به بخشنامه ارزی اخیر بانک مرکزی خطاب به صرافی‌ها گفت: صرافی ها احساس کردند ما آنها را محدود کردیم درحالی که به آنها اجازه دادیم تا ارز بخرند و بفروشند؛ سقف 30 هزار دلار به معنای محدودیت نیست بلکه اعلام کردیم پوزیشن مثبتی که می توانند حفظ کنند 30 هزار دلار است یعنی اگر 100 هزار دلار خرید باید 70 هزار آن را بفروشد. به مردم نیز به جای 2 هزار دلار می توانند 5 هزار یورو بفروشند.

او در ادامه با تأکید براینکه فضای روانی ایجاد شده با واقعیت‌ها بسیار متفاوت است، تصریح کرد:‌ آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد ما 20 میلیارد و 500 میلیون دلار بیشتر از وارداتمان صادرات داشته ایم. تسنیم/

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر