logo
امروز : جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
پیامبر اکرم(ص): ماه مبارک رمضان ابتدایش رحمت و میانه‏ اش مغفرت و پایانش آزادى از آتش جهنم است. (بحار الانوار، ج 93، ص 342)
[ 2021/5/14 ] [ 1 شوال 1442 ]
شناسه خبر : ۲۸۱
یادداشت/

واقعیت اقدامات ترامپ چیست؟

واقعیت-اقدامات-ترامپ-چیست؟

سیاست های رئیس جمهور آمریکا و انتشار آن از سوی رسانه های مختلف را باید با دید کارشناسنانه تر بررسی کرد تا متوجه شد که واقعیت اقدامات ترامپ چیست.

به گزارش موج رسا; سید حسینی در یادداشتی نوشت؛از رو ی کار آمدن ترامپ مدتی نیست که می گذرد،اما وی به شدت دقیق سیاست های خود را در حال پیش بردن است. سیاست هایی که از انیستیستوهای آمریکایی و اندیشکده های این کشور سرچشمه گرفته و از آستین ترامپ بیرون زده است. مراکز فکر و اندیشه ای که در راس آنها دانشکده اقتصاد شیکاگو قرار گرفته و در نهان سیاست آمریکائیان در حال نقش آفرینی است. اقدامات ترامپ را جدای از هیاهوهای رسانه های غربی وآمریکایی باید نگریست. جنجال هایی که این رسانه ها استادانه و از پس تجربه هایی مانند کودتا در آرژانتین، شیلی، برزیل دهه 1950 میلادی و کودتاهایی نظیر مرداد1328 ایران و کودتای ژنرال سوهارتو دراندونزی کسب کرده اند.اما واقعیت اقدامات ترامپ چیست؟اقداماتی از قبیل: دستورآمادگی به ارتش برای مواجهه با جنگ جهانی سوم، دستور خروج از پیمان پاسفیک و نفتا، دستور انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس، دستور لغو بیمه بهداشتی زمان اوباما، دستور بررسی برای خروج از ناتو، دستور پیگیری موضوع فروپاشی اتحادیه اروپایی، دستور احداث دیوار مرزی با مکزیک، دستور اعمال تحریم های جدید یا لغو برجام، دستور منع ورود مهاجران به آمریکا از 7 کشور اسلامی، دستور تحریم های جدید علیه اشخاص و شرکتهای مرتبط با ایران و....

همه و همه نشانگر اینست که آمریکا دست به قمار بزرگی زده تا بتواند هژمونی خود در دنیا را حفظ کرده و همچنان دلار را به عنوان نرح ارز مرجع در سطح بین المللی حفظ نماید.این مهم به وقوع نخواهد پیوست مگر با بروز و ظهور بحران های خود ساخته و کذب که گذشتگان ترامپ مانند جرج بوش پسر، نیکسون و ریگان تجاربی ارزنده برای ترامپ خواهد بود.لذا رفتار شناسی ترامپ و بررسی سیاست های سودجویانه و سوداگرانه  شرکت های چند ملیتی آمریکایی که ترامپ نیز ماحصل همین فرآیند است نشان می دهد که آمریکائیان به دنبال مکش سرمایه های سایر کشورها و کسب سودهای هنگفت به قیمت بدبختی سایرین هستند.اما در این میان که آمریکا به شدت به دنبال کسب منافع مالی و پولی است دولتمردان محترم و پر تلاش یازدهم استحکام زیر بناهای اقتصادی کاهش وابستگی به نرخ ارز دلار و افزایش ذخایر طلا و فلزات گرانبها را رها کرده و با اتکا به واردات و کاهش تعرفه های وارداتی در محصولات کشاورزی و اساسی در صدد جذب آرا برای انتخابات پیش رو بوده و حتی از هیاهوی ترامپ نیز برای جذب آرا به نفع خود استفاده می کنند. اگر در این قمار برنده آمریکائیان باشند کشورهای در حال توسعه و یا تازه توسعه یافته بازندگان اصلی خواهند بود چرا منافع اقتصاد نو لیبرالی آمریکا تامین نخواهد شد مگر با بدبختی و فلاکت ممالک دیگر.

ترامپ در حال ایجاد یک بخران جهانی است تا کشورهایی که در صدد هستند به اقتصاد آمریکا برسند یا در حال سبقت گرفتن هستند در کورس رقابت اقتصادی جا بمانند. سوال اساسی ومهم اینست، آیا آمریکائیان به دنبال ایجاد یک شوک درمانی اقتصادی هستند؟آیا آمریکائیان این بار به دنبال ایجاد شوک اقتصادی نه در مقیاس منطقه ای یا ملی بلکه در مقیاس جهانی هستند؟ دولت تدبیر وامید ما در برابر این رخداد چه تدبیری اندیشیده است؟دولتمردان تا به کی به کدخدای خود چشم امید خواهند بست؟ برنده این قمار آمریکائیان هستند یا قدرت دیگری ظهور خواهد کرد؟ 

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *