logo
امروز : پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۷:۰۴
نَفَسهاى آدمى گامهاى او به سوى مرگ است. نهج البلاغه، ص ۴۸۰، حکمت 74
[ 2022/12/1 ] [ 7 جمادی الاول 1444 ]
شناسه خبر : ۲۸۰۰۰
معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان در گفت‌وگو با موج‌رسا؛

انصراف ۷ مادر باردار زنجانی از سقط جنین با کمک طرح نفس

انصراف-۷-مادر-باردار-زنجانی-از-سقط-جنین-با-کمک-طرح-نفس
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: با آغاز به کار طرح نفس در زنجان حدود مادر باردار که قصد سقط جنین خود را داشتند با شناسایی و توجیه شدند و از سقط جنین خودداری کردند‌.

مشهود تقی‌لو در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; اظهار داشت: آیه ۳۲ سوره مائده که می‌فرماید هر کس نفسی را حیات بخشد و از مرگ نجات دهد، مانند آن است که همه مردم را حیات بخشیده است، با تدبر در این آیه، عظمت و اهمیت طرح نفس کاملا نمایان می‌شود.

وی گفت: با این شرایط طرح نفس برای نخستین بار در سال گذشته توسط بسیج جامعه پزشکی در خراسان رضوی با هدف کمک همه جانبه به خانواده‌هایی که به علل مختلف مبادرت به سقط جنین می‌کنند، ایجاد شد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با بیان اینکه این طرح، طرح نجات فرزندان سقط است خاطر نشان کرد: با مشاوره‌های تخصصی به مادرانی که تصمیم به سقط جنین خود دارند ارائه می‌شود و در صورت عدم وجود ضرورت علمی به سقط، مادر از این کار منصرف می‌شود.

وی با اشاره به اینکه طرح نفس به تازگی با همت بسیج جامعه پزشکی در زنجان نیز راه‌اندازی شد گفت: در این طرح با همکاری پزشکان متخصص زنان، ماما مادران باردار که قصد سقط جنین دارند شناسایی می‌شوند تا فرزندان خود را حفظ کنند.

وی با بیان اینکه در این مرکز مادران باردار تحت حمایت قرار خواهند گرفت، گفت: با اینکه این طرح تازه آغاز شده اما برای موفقیت در آن برنامه‌ریزی‌های درست و کارآمد نیاز است.

تقی‌لو عنوان کرد: بیشتر سقط‌های زود هنگام به دلیل ناهنجاری‌های جنین مثل ناهنجاری‌های کروموزومی اتفاق می‌افتد. سن بالای پدر و مادر، وجود سابقۀ سقط جنین، بیماری‌های مزمن، مشکلات رحم یا دهانۀ رحم، سابقۀ نقص‌های مادرزادی یا مشکلات ژنتیکی، عفونت، مصرف دخانیات، مواد مخدر یا نوشیدنی‌های الکلی، مصرف برخی داروها، سموم محیطی، چاقی و وزن زیاد، آزمایش‌های غربالگری تشخیصی تهاجمی خطر سقط خودبخود جنین را افزایش می‌دهند.

وی عنوان کرد: با آغاز به کار طرح نفس در زنجان حدود مادر باردار که قصد سقط جنین خود را داشتند با شناسایی و توجیه شدند و از سقط جنین خودداری کردند‌. که طبق آیات قرآن این اقدام طبق آیات قرآن بسیار ارزشمند است و امیدواریم تا عید نتایج بسیار خوبی در این باره بگیریم./ب

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر