logo
امروز : چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۳:۵۱
[ شناسه خبر : ۲۷۸۵۱ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 4 دقیقه ]
رئیس میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان زنجان؛

فاضلاب آلوده بیمارستانها و کلینیک‌ها از موتورخانه رختشویخانه خارج می‌شود/ امکان نشست رختشویخانه و سایر ساختمان‌های اطراف در آینده، دور از انتظار نیست

فاضلاب-آلوده-بیمارستانها-و-کلینیک‌ها-از-موتورخانه-رختشویخانه-خارج-می‌شود-امکان-نشست-رختشویخانه-و-سایر-ساختمان‌های-اطراف-در-آینده،-دور-از-انتظار-نیست-
رئیس میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان زنجان گفت: خروج فاضلاب آلوده بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها از موتور خانه رختشویخانه با محتویات دستکش و سرنگ و همچنین نشست ساختمان و زمین در این منطقه از جمله مهمترین نگرانی‌های میراث فرهنگی است.

مهدی باقری در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; با اشاره به اینکه بیرون زدگی آب در بنای تاریخی رختشویخانه چندین سال است که تبدیل به یک معضل و چالش شده است و این مشکل متاسفانه حل نمی‌شود، اظهار داشت: اما ساخت بنا رختشویخانه طوری است که در مقابل آب مقاوم است و سالیان سال با این کاربری کار کرده است ولی موضوع اینجا است که فاضلاب شیمیایی که دارای خورندگی بوده و آلوده است به زیر بنا نفوذ کرده و ابنیه تاریخی را مستهلک کرده است.

وی با بیان اینکه متولیان مسئول از جمله شهرداری و آب ‌و فاضلاب در خصوص فرونشست این بنای تاریخی هستند، افزود: بدون مطالعه خیابانی به نام دلجویی ایجاد شد، دو قنات‌ها قدیمی در این محل دچار تخریب شد. در حالی که در گذشته یکی از قنات‌ها مخصوص عبور آب و فاضلاب و قنات دوم در خصوص آب شرب استفاده می‌شد.

رئیس میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان زنجان گفت: برخی ساخت‌و ساز‌ها در شهر زنجان غیر اصولی است در مناطقی که مسکونی ویلایی بوده با کوچه‌های باریک بدون تنفس، تبدیل به ساختمان‌ و آپارتمان‌ شده است. با این شرایط آیا محلی برای خروج این آب‌های زیر سطحی وجود دارد؟ قطعا خیر!

وی ادامه داد: همین آب‌های زیرزمینی آپارتمان‌ها به دلیل اینکه مسیری برای عبور ندارد از بنای رختشویخانه و پارکینک آپارتمان‌ها بیرون می‌زنند.

باقری تاکید کرد: با شرایط بیرون‌زدگی آب کاملا مشخص است که نه تنها بنای رختشویخانه دچار نشست شود بلکه احتمال این وجود دارد که یک قسمت از آن منطقه فرونشست کند.

وی با بیان اینکه صرفا بحث نشست بنای تاریخی مطرح نیست بلکه مهم‌تر از آن بحث امنیت جانی مردمی که در آن منطقه در حال زندگی هستند، یا گردشگرانی که به این محل برای بازدید مراجعه می‌کنند، مطرح است، گفت: در طول سالیان گذشته بی‌توجهی بسیاری به این منطقه انجام گرفته با اینکه طبق نامه‌نگاری‌ها تامین اعتبار کرده‌ایم اما متاسفانه آب و فاضلاب و شهرداری در این قضیه پاسخگو نبوده‌اند‌. شاید باید اتفاق مهیبی ابتدا رخ دهد تا نگرانی از وضعیت این منطقه به چشم همگان نمایان شود.

رئیس میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان زنجان گفت: اگر یک کامیون حمل بار از این منطقه رد شود قطعا احتمال فرونشست بالا می‌رود چراکه این اتفاق در گذشته نیز رخ داده‌ است.

وی بیان کرد: مسئولان میراث فرهنگی ناراحت این موضوع هستند و لازم است تا متولیان امر دقت نظر لازم را داشته باشند و به فکر نجات جان انسان‌ها و در این نهایت بنای تاریخی منحصر به فرد باشند.

باقری با بیان اینکه آپارتمان‌هایی که در اطراف بنای رختشویخانه احداث شده غیر اصولی ساخته شده‌اند و این موضوع قابل اثبات است، گفت: چاه این آپارتمان‌ها به صورت جذبی است! آیا باید در چنین منطقه‌ای با این شرایط اجازه حفر چاه جذبی داده می‌شد؟ آب فاضلاب همین ساختمان‌ها به سمت پایین شهر به شیب سرازیری رسوخ کرده و اتفاقات بعدی را در پی خواهد داشت.

رئیس میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان زنجان گفت: طبق بررسی‌های انجام شده چاه جذبی بیمارستان امام(ع)، فاضلاب بیمارستان شفیعیه، کلینیک‌های موجود در اطراف به قنات اطراف رختشویخانه نفوذ کرده است و از طریق این قنات از موتورخانه رختشویخانه بیرون می‌زند، یعنی ما فقط شاهد فاضلاب شهری نیستیم و با فاضلاب بیمارستانی که داخل آن سرنگ، دستکش و سایر لوازمات بیماری و بیمارستانی نیز هست درگیر شده‌ایم.

وی با بیان اینکه فاضلاب بیرون زده شده از موتورخانه رختشویخانه همان آب و فاضلاب بیمارستان‌های اطراف و کلینیک‌ها بوده که به شدت آلوده است، عنوان کرد: همین آب مکش و پمپاژ شده و به بیرون از رختشویخانه انتقال می‌یابد، همین آب دوباره وارد کانال شده و دوباره از طریق کانال جذب شده و وارد رختشویخانه می‌شود. با توجه به اینکه این آب شدیدا آلوده است و به بیرون ریخته می‌شود این اتفاق برای اهالی خوشایند نیست و شدیدا بیماری‌زا و آلوده است.

باقری با بیان اینکه با شرایط مذکور کل سطح شهر کم‌کم شاهد خروج آب زیر‌زمینی از منازل خواهند بود، گفت: در حال حاضر درواز رشت، سعدی شمالی، دروازه ارگ و برخی شهرک‌های جدیدالتأسیس نیز با این مشکل مواجه هستند. بنابراین با توجه به پیشرو بودن فصل بارش‌ها باید اقدام عاجل انجام شود.

وی با اشاره به اینکه از سال ۱۴۰۰ کانال‌های آب و فاضلاب شهری توسط شهرداری از جنوب شهر به سمت شمال شهر در حال لایروبی است، اذعان کرد: اگر به همین روال لایروبی ادامه یابد و منطقه‌ای که به بنای رختشویخانه واقع است برسد، می‌توان به این نکته رسید که آیا کانال موجود در این منطقه نیز قابلیت لایروبی دارد یا خیر؟/ب

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر