logo
امروز : سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
پیامبر اکرم(ص): ماه مبارک رمضان ابتدایش رحمت و میانه‏ اش مغفرت و پایانش آزادى از آتش جهنم است. (بحار الانوار، ج 93، ص 342)
[ 2021/5/11 ] [ 28 رمضان 1442 ]
شناسه خبر : ۲۷۸
مبارزات خاص زنجانی ها با رژیم پهلوی از زبان مبارز انقلابی

زنجان نخستین شهری بود که مجسمه شاه را به پایین آورد/ راهپیمایی زنان زنجانی تیتر یک روزنامه های کشور شد

زنجان-نخستین-شهری-بود-که-مجسمه-شاه-را-به-پایین-آورد-راهپیمایی-زنان-زنجانی-تیتر-یک-روزنامه-های-کشور-شد-

مبارز انقلابی زنجانی گفت: زنجان نخستین شهری بود که مجسمه شاه را در دو میدان اصلی شهر پایین آورد و مبارزات در این شهر به نحو خاصی انجام می شد.

 

حسن مهدیون امروز در گفت و گو با خبرنگار  موج رسا;  اظهار داشت: در حالی که در سال 57 تنها 15 ساله بودم در فعالیت های انقلابی شرکت داشتم در همان سال ها دوره راهنمایی را به اتمام رسانده و آماده ورود به کلاس اول نظری بودم.

وی با بیان اینکه ارتباط خوبی با اهالی کتاب و مطالعه داشتم چرا که از سال 54 عضو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بودم، گفت: قبل از اینکه انقلاب اسلامی پیروز شود، صدها کتاب مطالعه کرده بودم و همین مطالعات باعث شده بود که با وجود اینکه هنوز در زنجان خبری از حضور مردم در خیابان ها نبود، ما به دنبال برنامه ریزی در این زمینه بودیم.

این انقلابی زنجانی با اشاره به اینکه در سوم شهدای 19 دی قم، با برخی از دوستان هئیتی به قم رفتیم و این آغاز برای فعالیت های انقلابی بود، افزود: در این مدت با یک روحانی آشنا شدیم که نوار صوتی حضرت امام را به ما داد و ما به صورت نامحسوس فعالیت های خود را انجام می دادیم.

مهدیون با بیان اینکه در حالی که در سال 56 مدارس تعطیل نشده بود در مدرسه مدیر مرا به دلیل داشتن چند کتاب توبیخ کرده و کشیده ای به گوشم زد، گفت:در اوایل شروع راهپیمایی ها،استادی در کانون داشتم که نقاشی به من یاد می داد و زمانی که راهپیمایان به طرف مرکز شهر در حرکت بودند و اولین تابلوی امام را به صورت سیاه و سفید نقاشی کرده بودم،دانشجویان به دست گرفتند.

وی گفت: در طول سال 56، سخنرانانی در مساجد میرزایی، ولیعصر و قائمی زنجان حضور می یافتند و مردم را روشنگری می کردند در این زمان شور و هیجان جوانان در این شهر فوق العاده بود،پخش اطلاعیه، اعلامیه،آگهی، تصویر و شب نامه و پیاده کردن صوت از فعالیت های ما در این دوران بود.

این انقلابی زنجانی  محل های راهپیمایی زنجانی ها را سعدی وسط، چهار راه امیر کبیر، بازار، اطراف مسجد دمیریه،خیابان مهدیه عنوان کرد و گفت: در برخی از درگیری های به صورت مستقیم و تن به تن با نیروهای گارد شاهنشاهی درگیری داشتیم.

مهدیون با بیان اینکه به دلیل حجم بالای راهپیمایی ها  رژیم گاردی های خارج شهر که به زنجان آورده بود، افزود: کار به جایی رسید که کامیون های آنها را به آتش کشیدیم.

وی با بیان اینکه این اتفاقات موجب شد تا مردم کم کم به صحنه آمده و راهپیمایی می کنند، افزود: دست به دست دادن جوانان و کوبیدن پا بر روی زمین خاص زنجانی ها بود.

 این انقلابی با اشاره به برگزاری نخستین راهپیمایی زنان کشور در زنجان، ادامه داد: این راهپیمایی با یک نظم و طراحی خاص برگزار شد طوری که روزنامه های کثیر الانتشار به خوبی این راهپیمایی را پوشش دادند و هر روز چندین خبر از زنجان مخابره و گاهی تیتر یک روزنامه های کشور می شد.

مهدیون با بیان اینکه در یک روز در 19 بهمن چندین شهید دادیم و حتی در 18 بهمن به درخواست شهرستان های مجاور در منجیل راهپیمایی برگزار شد، افزود: مجسمه فرح در این شهر به پایین کشیده شد.

وی با اشاره به اینکه زنجان نخستین استانی بود که در دو میدان انقلاب  و 15 خرداد مجسمه شاه به پایین کشیده شد، گفت: حضور مردم و جوانان موجب شد تا این شهر دلاور مردی ها و شجاعت های جوانان را شاهد باشد.

این انقلابی زنجانی با اشاره به ایام 12 تا 22 بهمن ، گفت: از روزی که حضرت امام وارد فرودگاه شده و در مدرسه ساکن می شوند و بلافاصله شورای انقلاب را معرفی می کنند.

مهدیون حضور امام خمینی (ره) در ایران را اوج هیجان انقلاب عنوان کرد و گفت: در این ایام تعداد و وسعت راهپیمایی ها افزایش یافته از امامزاده تا چهار راه امیر کبیر مردم حضور داشتند.

وی گفت: 19 بهمن به دلیل اعلام وفاداری و نزدیکی ارتش به انقلاب، در مقابل مردم مقاومت چندانی از کلانتری ها و شهربانی ها نداشتیم .

این مبارز انقلابی بیان داشت:عکس ها وتصاویرشاه از کلاس های درس امیرکبیر شبانه ،دردومرحله شهریور 57 جمع اوری شد، یک مرحله بازداشت شدیم.

مهدیون با بیان اینکه درکوران انقلاب توسط رژیم وماموران کلانتری سبزه میدان، دوباربرای دستگیری اقدام کرده و چند روز مجبوربودیم آفتابی نشویم، افزود: زد وخوردهای خیابانی و فرار و گریزای کوچه به کوچه موجب شد تا یک روز در درگیری ها گلوله از جلوی چشمان عبور کند.

وی گفت: یک روز درگیری شدت گرفت ،اطراف امیرکبیر درگیری ها تن به تن بود،داخل کوچه تیراندازی شد، مجبور شدیم پشت ستون های مسجد جا بگیریم.

این مبارز انقلابی بیان داشت: همان روز عباس سهرابی شهید شد وتعداد زیادی مجروح و بازداشتی بود،جالب اینجاست درمنطقه درگیر میشیدیم در خونه مردم واسه بچه ها باز بود ،بالاخره داخل یکی از خونه ها پناه میگرفتیم.

مهدیون خاطرنشان کرد: بلافاصله بعداز پیروزی انقلاب ،جنبش وجوش گروهکها شروع شد ،مجبوربودیم در دفاع ازانقلاب در مقابلشان بایستیم.همین جوونای انقلاب وحزب الهی بودند که هسته اولیه سپاه و بسیج در شهرها شکل گرفت و در مقابل گروهک ها وآشوب ها ایستادند،همین بچه حزب الهی ها بودن به محض تحمیل جنگ به مقابله با صدام ولشکرکشی اون بی توقع  به جبهه ها شتافتند.

این انقلابی بیان داشت: با ورود امام و جضور چشمگیر مردم، تا 22 بهمن که انقلاب اسلامی به صورت رسمی از تلویزیون اعلام شود، هر روز تعداد شرکت کنندگان در راهپیمایی ها افزایش می یافت.

مهدیون گفت: پس از پیروزی انقلاب مردم در کنار هم بوده و همدیگر را درک می کردند، اگر کسی در همسایگی کم داشت از سوی مردم کمک می شد و گفتمان انقلاب قالب می شد.

وی افزود: اما از همان روزهای نخست پیروزی از طریق گروهک ها با تفکرات غیر انقلابی مشکلات بسیاری را برای انقلاب اسلامی ایجاد می شد،ضمن اینکه گروهک ها در نقاط مختلف ایران فعالیت های خود را انجام می دادند.

این انقلابی با اشاره به تفاوت های انقلاب اسلامی با انقلاب های فرانسه، کوبا و روسیه یا جنبش های سطحی، گفت: انقلاب اسلامی رنگ و بوی دیگری داشت و برآمده از دل دین، باورهای ایمانی و ریشه دار بود که توسط روحانیتی که دارای مرجعیت بود، هدایت می شد.

مهدیون با اشاره به شعارهای "مرگ بر آمریکا"، "نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی" به عنوان شعارهای انقلابی، گفت:این شعارها دارای پیام برای کشورهای دیگر بود.

وی تحمیل شورش های قومی،غائله آذربایجان و مسلح کردن صدام برای حمله به ایران را از دیگر اتفاقات اوایل انقلاب عنوان کرد و گفت: در این ایام با وجود منابع مالی کم، با ایمان و با فرمان امام بسیج سازندگی و بسیج به صحنه می آیند و امام با مدیریت ظریف در برنامه ها، سخنرانی ها و اطلاعیه ها به مردم تاکید دارند همین امر موجب می شد تا مردم به صحنه آمده و در کنار انقلاب باشند.

وی با اشاره به پیام اخیر مقام معظم رهبری در خصوص گرامیداشت دهه فجر، افزود: ایشان فرمودند: که با دهه فجر همچون نیمه شعبان برخورد کنید،این دارای دو نگاه ویژه است که در نگاه اول توجه به ادبیات عاشورایی، اهل بیتی و قائم بر صاحب زمان ضروری است و دومین اینکه ارادات مردم  دارای ادبیات شاخص، پاک و زلال است.

این انقلابی زنجانی خاطرنشان کرد: این معادل سازی و تعریف از دهه فجر به ما یادآوری می کند که اگر کاستی ها و نا مهربانی هایی وجود دارد اما باید نگاه جوانان نسبت به دهه فجر حساس تر و زیباتر باشد.

وی با بیان اینکه انقلاب 57 بی مانند، خدایی، متصل به انقلاب عاشورای اباعبدالله و کاستی های آن بر می گردد به کوتاهی ها برخی مسئولان و این امر نمی تواند ذره ای از شان و جایگاه انقلاب اسلامی را پس از گذشت 38 سال کم کند.

این انقلابی زنجانی خاطرنشان کرد: ما وارثان خون شهدایی هستیم که نه تنها در جنگ تحمیلی جانانه ایستادگی کردند بعد از گذشت 38 سال از پیروزی انقلاب اسلامی شهدای مدافع حرم راه شهدا را ادامه می دهند.

وی گفت: به جوانان عزیز عرض میکنم انقلاب 57 شکوهمند،عظیم و بزرگ بود و اگر کمی مطالعه و بررسی شود خواهیم دید که مردمان ایران زمین همیشه با ظالمان و زورگویان برای عدالت وآزادی جانفشانی و مبارزه کردند.

مهدیون بیان داشت: قهرمان آذربایجان ،میرزای جنگل ،رئیسعلی دلواری جنوب، و بسیاری از بزرگانی ازشرق وغرب وازشمال و جنوب ازمرحوم مدرس تاکاشانی و از مشروطه تا شروع نهضت و تفکرامام خمینی ره وخیل عظیمی ازحوزه و دانشگاه،کسبه و بازاری درمیدان مبارزه بودند.

وی تصریح کرد: پیروزی انقلاب ،دسیسه دول شرق وغرب با ایجاد آشوب توسط گروهکهای کج فهم وابسته،تحمیل جنگ به ایران اسلامی نوپا ،روزبه روزشکل دیگری بافتنه انگیزی وتروردانشمندان ما ،اعمال تحریم های همه جانبه ادامه داشته است.

این انقلابی مبارز ادامه داد: انقلاب 57 دارای شاخص ها ومؤلفه های بسیارمتعالیست وقابل مقایسه باهیچ یک ازجنبش ها وانقلاب فرانسه، انقلاب روسیه کوبا وبعضی جنبش های امریکای لاتین وحتی انقلاب سرخ چین نبوده و هیچکدام درتعریف وتبیین جهان بینی خود پاسخگوی نیاز واقعی بشری نبودند و نیستند و بامشکلات عدیده ای در سطوح مختلف جوامع خود درمانده اند.

مهدیون بیان داشت: خدامحوری و ادبیات انسان شایسته با توسل برمکتب اسلام ناب برگرفته از سیره نبوی واهل بیت (ع) الگوی تمام عیار به جامعه ملل که دارای ساختار وارکان متعالیست و دارای قابلیت پاسخگویی به نیاز بشر امروزیست،ازشاخص های موجه ونظام مند انقلاب اسلامی 57 است.

وی گفت: جوانان ما بدانند حقوق شهروندی یا مناسبات جاری و قوانین شاید در عمل و اجرا به دلیل اعمال سلیقه های ناثواب دربعضی امور کاستی ها وبی توجهی دیده شود ،یابه مرورزمان دربدنه جامعه افرادی دنیاپرست وشیفته ثروت و قدرت باشند،امانمی توان انقلاب توانمند وشکوه بزرگ حرکت مردمی درتداوم واستمرار نظام مردم سالاری دینی با وجودپیشرفتهای علمی وبلوغ یافتگی درمنابع انسانی را نادیده گرفت.

این انقلابی زنجان تصریح کرد: جوانان ما باید بدانند حساب اشرافی گریها با متعهدان به خون شهدا ی انقلاب ودفاع مقدس جداست،جوانان ماهوشیارباشند که دشمنان عزت ملی باجعل و ایجاد شبهه به روشهای مختلف به هربهانه ای با استفاده از تکنولوژیهای روزدنیا واستفاده از چهره های باصطلاح روشنفکری محصول اندیشکده های خبیس انگلیس وامریکا وصهیونیستهای اسلام ستیز است ،درصددتخریب ارکان وسرآمدان دلسوزین وملت وانقلاب هستند.

مهدیون خاطرنشان کرد :دنیای امروز و بدنه اصلی جوامع درتمام نقاط جهان صدای برآمده ازدل ایثارگریها وازجان گذشتگی های شمارا می بینند ومیشنوند،بالندگی ملت ایران با رهبری فرزانه به درخشندگی افتاب لوحی جاودانه درمسیربشریت تصویرکرده وقلبهای آزادیخواه ملتها درپیوستن وبودن باشماست ونبض خداجوی فطرت پاک انسانها طالب تفکرالهیست.

وی افزود: جوانان ما بدانند دشمنی دول استکباری بالندگی درپیشرفت حاصل از بیداری وهوشیاری شما راهدف گرفته وباهرترفندی درهرفرصتی سر ستیزبا دستآورد کشوراسلامی بزرگ ایران برآمده ازایستادگی ومجاهدتهای ملتی عظیموفهیم میباشد را ،دارد، همه میدانند مراکزعلمی ودانشگاهی غرب توسط دانشمندان ایرانی شکل گرفته واکثرعلوم ودانش روز دنیا مرهون جامعه نسل ایرانیان است واگرپیشرفتی هست اکسیرتفکرایران بزرگ است.

این مبارز انقلابی بیان داشت: ماباید روی پای خودبایستیم ،همچون سرداران دلاورو مجاهدمان،امنیت وسازندگی کشوربا پیروی ازولایت،درمسیرشکوفایی فعال وعزتمند و فاخر،درتعالی وعمق بخشی وآگاهانه قدمهای پرشتاب وهدفمندبرداشتند وخستگی ناپذیرظاهرشده اند ،رفتن ودسترسی به ابزار کاربه معنی فرارمغزها نیست ،این شیوه تحریف واقعیت ایست که بعضی دانسته یا ندانسته به آن دامن میزنند وعده ای بی مسئول بجای ایجادبستر ،وامانده ،آب به آسیاب دشمن میریزند.

مهدیون خاطرنشان کرد: تذکرات و رهنمودها ،پیامها ودغدغه های رهبری رادرسه دهه گذشته خطاب به مسئولین را مرورکنید ،پرواضح است دائما نیازمندیهای جوانان وجامعه وامت اسلامی را بانشستهای جامع ازمنظرگفتمان سازی فرهنگی و وطرح اقتصادمقاومتی باتکیه برمنابع نیروی انسانی جوان ومولد  عملی خود همواره به دولتها باهرسلیقه وبه نخبگان واندیشمندان خصوصا متولیان امور ،به تکراربیان کردند وبرای بهبود اوضاع معیشتی واصلاح روشها ی ناقص دائما گوشزدنمودند ،نقش رهبرمعظم درمهار آماج تلاطم به زیبایی تمام وجدان بیدار مردم قدرشناس بخوبی مسجل وگویاست، توجه به ارتقاء فرهنگ عمومی درتمامی حوزه های اجتماعی ،سیاسی ،اقتصادی وشناخت واقعی ازنیازمندی ها وتعریف همراه باظرفیت وقابلییتها وتطبیق امور، درنظام مندی مسیرپیش رو تصمیم گیری وتصمیم سازان را یاری وآرامش روحی روانی وثبات را بدنبال خواهدداشت.

وی افزود: درشرائطی که منطقه پیرامون ودیگرکشورهای بزرگ  وکوچک بامشکلات فراوان دست به گریبانند ودرپاسخگویی وامانده هستند،درکشورما ،مردم ما،در همزیستی وفهم مشترک وتکیه برافکارمتعالی قانونمند هرچه بیشترانقلاب 57 مردم فهیم ایران اسلامی رابه شکوفایی وجایگاه واقعی رهنمون خواهدشد.//ن

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *