logo
امروز : سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۴
نَفَسهاى آدمى گامهاى او به سوى مرگ است. نهج البلاغه، ص ۴۸۰، حکمت 74
[ 2022/10/4 ] [ 8 ربيع الاول 1444 ]
شناسه خبر : ۲۷۵۳۷
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان زنجان در گفت‌وگو با موج‌رسا:

لزوم توجه به میراث ناملموس زنجان/ المان فرش قلتوق باید به صورت تخصصی ساخته و ‌نصب شود

لزوم-توجه-به-میراث-ناملموس-زنجان-المان-فرش-قلتوق-باید-به-صورت-تخصصی-ساخته-و-‌نصب-شود
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان زنجان گفت: باید در خصوص معرفی، پاسداری باز زنده‌سازی میراث ناملموس زنجان اهتمام داشت.

مهدی باقری در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; با اشاره به اینکه میراث فرهنگی ناملموس شامل جنبه‌های غیر فیزیکی فرهنگ است که به شکل شفاهی و سینه به سینه برای ما به ارث رسیده است، اظهار داشت: این موارد ارزش‌های اجتماعی، سنت‌ها، آداب و رسوم و روش‌ها، صنایع دستی، باورهای زیبایی شناسانه و معنوی، بیان هنری، زبان و هر آنچه مرتبط با هویت حیات انسانی است را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه ثبت و پاسداری از میراث ناملموس شهرستان زنجان در دستورکار قرار گرفته است، افزود: کارگروه آموزشی در بخشداری‌های زنجان‌رود و مرکزی و قره پشتلو با دهیاران توسط میراث فرهنگی اداره شهرستان برگزار شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان زنجان گفت: پرونده‌های ناملموس روستا‌ها و شهرهای زنجان احصا شده و با هدف ثبت میراث ناملموس و مراسم آیینی سنت‌ها، آواها نسخه‌های خطی فنون آشپزی سنتی، بازی‌های محلی قومی، عشایری و رسومات باورها و فنون ساخت صنایع دستی را در دستور کار قرار داده است.

وی اذعان کرد: میراث فرهنگی شهرستان فنون بافت فرش زنجان و معرفی، ثبت ملی و جهانی فرش زنجان مانند فرش قلتوق را مد نظر داده تا تجار فرش دیگر با دیدن اسم زنجان روی فرش از خرید آن امتناع نکنند.

باقری تاکید کرد: باید در خصوص معرفی، پاسداری باز زنده‌سازی میراث ناملموس اهتمام داشت تا صنایع دستی مثل زین‌سازی زنجان و غیره به فراموش سپرده نشوند و مردم نیز در این مهم ما را یاری دهند.

وی با اشاره به اینکه باید المان فرش قلتوق به صورت تخصصی و مطالعه شده ساخته ‌نصب گردد، گفت: این امکان وجود دارد تا در مسیر شهری مسیر میراث ناملموس تعریف و المان‌های آن را ساخت و نصب کرد تا بیشتر معرفی شود و جزو جاذبه‌های گردشگری و مسیر گردشگری گردد./ب

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *