logo
امروز : چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱:۰۱
[ شناسه خبر : ۲۷۴۹۸ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 2 دقیقه ]
پیام رئیس جمهور در پی گرامیداشت سهروردی:

سهروردی، سالکی است که فراسوی مرزهای فلسفی را در نوردیده است

سهروردی،-سالکی-است-که-فراسوی-مرزهای-فلسفی-را-در-نوردیده-است
رئیس جمهور گفت: حکیم سهرودی، سالکی است که در فراسوی مرزهای ظواهر مکاتب فلسفی و عرفانی، مهمترین حقایق اسلامی و انسانی را با مدد از آیات قرآن و روایات و با ذوقی منحصر به فرد در هم می‌آمیزد.

به گزارش موج رسا; در پی بزرگداشت شیخ اشراق (سهروردی) رئیس جمهور پیامی را صادر کرد.

متن پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

تلاش علمای اسلام در ایران بر بازگرداندن انسان گرفتار در ظلمت طواغیت به مسیری است که موطن اصلی او یعنی عالم انوار و مشوق ابدی و ازلی یعنی خداوند تبارک و تعالی است.

«الله نور السماوات والأرض» مجاهدتی این چنین مبارک برخاسته از معرفتی است مبتنی بر سنت الهی، مبانی فلسفی و سلوک عرفانی که اندیشمند بزرگی چون شیخ شهاب‌الدین سهروردی را در دامن خود می‌پروراند و خود چون خورشیدی درخشان طلوع می‌کند و سالکان حقیقت را به نورالانوار هدایت‌گر، رهنمون می‌سازد.

حکیم سهروردی، سالکی است که در فراسوی مرزهای ظواهر مکاتب فلسفی و عرفانی، مهمترین حقایق اسلامی و انسانی را با مدد از آیات قرآن و روایات و با ذوقی منحصر به فرد در هم می‌آمیزد.

بی‌تردید باید در کنار آثار برجسته این اندیشمند بزرگ ایرانی در حوزه‌های فلسفه منطقه الهیات و داستان‌های رمزی به قلم و تألیفاتی از ایشان اشاره کرد که در حیطه ادبیات عرفانی در پاسداشت و گسترش زبان فاخر پارسی نقش سازنده و ماندگار دارد.

بزرگداشت مقام علمی اندیشمندانی چون شیخ اشراق به مثابه ضرورت و فرصتی مغتنم در روزگار تحیر انسان امروز است که در پس این گمگشتگی، جویای ساحل امنی از جنس معنویت است و بر ماست که قدر سرمایه‌های بزرگی اینچنینی را بیش از پیش پاس بداریم و بسترهای لازم به منظور بازشناسی و باز نشر آثارشان را با مدد از حوزه‌های فرهنگی و ظرفیت‌های هنری فراهم سازیم.

اینجانب ضمن سپاس از برگزارکنندگان این همایش وزین به ویژه اندیشمندان و پژوهشگران و مردم عزیز زنجان، از خداوند منان سرافرازی و سربلندی ایران اسلامی و توفیق اهل قلم و اندیشه را مسالت دارم./ب

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر