logo
امروز : پنجشنبه ۹ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۴۲
نَفَسهاى آدمى گامهاى او به سوى مرگ است. نهج البلاغه، ص ۴۸۰، حکمت 74
[ 2022/6/30 ] [ 30 ذو القعدة 1443 ]
شناسه خبر : ۲۶۵۹۵
مسئول شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان در گفت‌وگو با موج‌رسا:

۲۵ هزار نفر در کشور در لیست پیوند عضو قرار دارند/ اعضای بدن دو نفر از بیماران مرگ مغزی در استان زنجان اهدا شد

۲۵-هزار-نفر-در-کشور-در-لیست-پیوند-عضو-قرار-دارند-اعضای-بدن-دو-نفر-از-بیماران-مرگ-مغزی-در-استان-زنجان-اهدا-شد
مسئول شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان با اشاره به اینکه در استان زنجان آمار دقیقی از افرادی که نیازمند پیوند عضو هستند، وجود ندارد گفت: در کشور در حدود ۲۵ هزار نفر در لیست انتظار دریافت ارگان‌های حیاتی از جمله قلب، کلیه‌ها، ریه و کبد هستند.

شهریار اماموردی در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; با اشاره به اینکه سال گذشته در استان زنجان ۲۲ نفر از افرادی که دچار مرگ مغزی شده بودند با کسب رضایت از خانواده، اهدا عضو شدند اظهار داشت: امسال نیز از ابتدای سال دو مورد اهدا عضو در استان ثبت شده است.

وی افزود: دو مورد اهدا عضو ثبت شده امسال، از میان ۱۱ مورد مرگ مغزی انجام شده است. از تعداد مذکور خانواده دو نفر از بیماران مرگ مغزی رضایت به اهدا عضو ندادند و ۷ نفر نیز قابلیت اهدا عضو نداشتند.

مسئول شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان با بیان اینکه در شهر زنجان اهدا عضو بیمار مرگ مغزی چندان جا نیفتاده است، گفت: اما در سایر شهرستان‌ها؛ خانواده بیمارانی که دچار مرگ مغزی شده‌اند همراهی بهتری با کادر درمان دارند و رضایت به اهدا عضو بیمار مرگ مغزی را می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه رضایت اهدا عضو بیمار مرگ مغزی برای خانواده‌ها واقعا سخت است، عنوان کرد: نمی‌توان خانواده‌ها را به دلیل عدم اهدا عضو بیمار مرگ مغزی زیر سوال برد.

اماموردی با اشاره به اینکه در استان زنجان آمار دقیقی از افرادی که نیازمند پیوند عضو هستند، وجود ندارد گفت: اما در کشور در حدود ۲۵ هزار نفر در لیست انتظار دریافت ارگان‌های حیاتی از جمله قلب، کلیه‌ها، ریه و کبد هستند. با این حال هر دو ساعت، یک نفر از ۲۵ هزار نفر بیمار در لیست به دلیل عدم دریافت ارگان حیاتی مورد نیاز جان خود را از دست می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه دقیق نمی‌توان اعلام کرد که هر بیمار مرگ مغزی می‌تواند نجات بخش چند بیمار دیگر باشد، تصریح کرد: اما هر بیمار مرگ مغزی می‌تواند ۸ بیمار را از مرگ حتمی نجات دهد و این امر در افراد مختلف متفاوت می‌باشد چراکه ممکن است در یک فرد تمام اعضا قابلیت اهدا را نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در استان زنجان آماری از افرادی که درخواست اهدا عضو دارند نیز در دسترس نیست گفت: از جمله روش‌های دریافت کارت اهدای عضو ارسال کد ملی به شماره ۳۲۳۴ یا مراجعه به سایت اهدای عضو به آدرس ehda.center می‌باشد.

مسئول شبکه فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان با اشاره به اینکه شاید برای برخی‌ها سوال ایجاد شود که چرا بر روی دریافت کارت اهدا عضو چندان تبلیغات نمی‌شود، گفت: داشتن کارت اهدا عضو دلیلی قطعی برای اهدا عضو شخصی که دچار مرگ مغزی شده، نیست.

وی با بیان اینکه شرط اصلی اهدا عضو بیمار مرگ مغزی، رضایت کتبی اولیا است ادامه داد: در کشور ما بر اساس شرع و قانون، کارت اهدا عضو چیزی مشابه به وصیت‌نامه است که فرد در زمان حیات برای اهدا عضو اظهار علاقه‌مندی کرده است. حال خانواده بعد از مرگ مغزی بیمار خود، می‌تواند به وصیت بیمار عمل کند. اما اگر خانواده راضی نشود نمی‌توان به اهدا عضو اجباری اقدام کرد./ب

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *