logo
امروز : دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۵
نَفَسهاى آدمى گامهاى او به سوى مرگ است. نهج البلاغه، ص ۴۸۰، حکمت 74
[ 2022/7/4 ] [ 4 ذو الحجة 1443 ]
شناسه خبر : ۲۶۲۵۸
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان:

کیفیت نان‌های تولیدی زنجان رتبه برتر کشوری را دارد

کیفیت-نان‌های-تولیدی-زنجان-رتبه-برتر-کشوری-را-دارد
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان گفت: تمامی نان‌های تولیدی استان، رتبه اول تا چهارم را به لحاظ کیفیت در کشور کسب کرده است.

به گزارش موج رسا; به نقل از روابط عمومی اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان، ولی‌الله زمانی اظهار کرد: بر این اساس ،نان لواش زنجان امتیاز ۹5.2، تافتان 99، نان بربری ۹8.6 و سنگک امتیاز 98 کسب و در مجموع در 2 بخش تافتان و بربری، رتبه اول کشوری و در بخش سنگک، رتبه دوم و در نان لواش پس از استان‌های قزوین، مازندران و آذربایجان شرقی، رتبه چهارم کشوری را کسب کرده است.

وی ادامه داد: میانگین نمره کشوری کیفیت در نان لواش، تافتان و بربری 85.31، و سنگگ 88.08 لحاظ می‌شود که میانگین امتیاز تمامی نان‌های تولیدی استان زنجان در اسفند سال گذشته، نمره 97.7 را کسب کرده است.

زمانی افزود: مرکز پژوهش‌های غلّات کشور با توجه به استاندارد ۲۶۲۸ (روش آزمون نان‌های سنتی) وضعیت کیفی نان‌های تولیدی در سطح کشور را بررسی و سپس نتایج را اعلام می‌کند.

وی گفت: بر اساس آخرین ارزیابی انجام شده توسط مرکز پژوهش‌های غلات کشور، تمامی نان‌های تولیدی این استان رتبه اول، دوم و چهارم را به لحاظ کیفیت در کشور کسب کرده است.

زمانی اظهار کرد: روش‌های تست بر انواع نان مبتنی بر یکنواختی، عاری از هرگونه برآمدگی و فرورفتگی غیرعادی انجام می‌گیرد و در این میان، فرم و شکل نامتقارن نان، پارگی زیاد و از بین رفتن قسمتی از نان از عوامل کاهش امتیاز محسوب می‌شود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان افزود: سطح رویی نان نیز باید دارای پوسته ظریف و یکنواخت بوده، حالت چرمی نداشته باشد که عوامل کاهش‌دهنده امتیاز در این بخش نیز سوختگی سطح فوقانی نان، خمیری بودن و پارگی و یکنواخت نبودن به شمار می‌رود.

وی بیان کرد: ویژگی‌های سطح زیرین نان نیز باید یکنواخت و عاری از علائم سوختگی، خمیری و پارگی باشد و عوامل کاهش‌دهنده امتیاز نیز در این بخش سوختگی و خمیری بودن، پارگی و چین و چروک و سطح غیر عادی است.

زمانی با اشاره به اینکه رنگ نان نیز باید طبیعی باشد و غیرطبیعی شدن رنگ نیز موجب کاهش امتیاز می‌شود، ادامه داد: بخش دیگر مورد توجه در نان، بافت نان است که باید به راحتی و در اثر کشیدن، پاره شده و راحت لقمه شود و از طرف دیگر قابل جویدن باشد.

وی افزود: خشک و سفت بودن نان، گلوله شدن و تبدیل به توده خمیری و چسبیدن آن به دهان و دندان موجب کاهش امتیاز در این بخش می‌شود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان بیان کرد: عطر و بو نیز از جمله شاخص‌ها در پخت به شمار می‌رود که نان باید دارای بوی معطر مخصوص و عاری از طعم و مزه غیرعادی باشد و در این میان، طعم تند و زننده، شور و تلخ موجب کاهش امتیاز می‌شود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان ادامه داد: این شاخص‌ها با توجه به استاندارد ۲۶۲۸ بررسی می شود و علاوه بر موارد یاد شده، چهار مورد ناپذیرفتی نیز شامل جوش شیرین (بی‌کربنات سدیم) است که استفاده از آن و در آرد خبازی‌ها و خمیر نان‌های سنتی غیرمجاز است.

وی اظهار کرد: بلانکیت (جوهر قند)، مواد خارجی مانند سنگ و شن و کپک‌زدگی در نان مجاز نیست و جزء ناپذیرفتنی‌ها محسوب می‌شود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان زنجان افزود: بر این اساس، امتیاز بین ۹۰ تا ۱۰۰ خیلی خوب، ۸۰ تا ۹۰ خوب،۶۰ تا۸۰ متوسط و کمتر از ۶۰ نیازمند ارتقای کیفی طبقه‌بندی می‌شود.

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *