logo
امروز : شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۸:۴۷
[ شناسه خبر : ۲۶۲۴۶ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 4 دقیقه ]

جاسوس آمریکایی دنبال چه اطلاعاتی در صنایع نظامی ایران بود؟

جاسوس-آمریکایی-دنبال-چه-اطلاعاتی-در-صنایع-نظامی-ایران-بود؟
خانواده عماد شرقی و دولت آمریکا باید به این سؤال پاسخ دهند که چرا این فرد در زمان بازداشت، اسنادی به همراه داشته است که نشان از علاقه وی به جاسوسی در حوزه نظامی ایران بوده است.

به گزارش موج رسا; در روزهای گذشته، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا از ایران درخواست کرد که عماد شرقی، شهروند ایرانی-آمریکایی زندانی را هرچه سریع‌تر آزاد کند.

بلینکن، در توییتی عماد شرقی را یک "گروگان سیاسی" توصیف کرد که به مدت چهار سال است در ایران زندانی است.

همچین شبکه BBC فارسی در یک مستند کوتاه و احساسی از خانواده شرقی، به گونه‌ای مدعی شده است که این فرد هیچ اقدام خلافی مرتکب نشده و حتی به نقل از همسر وی ادعا کرده که برای عماد منع تعقیب خورده است؛ حال آنکه آنچه خانواده شرقی مدعی منع تعقیب هستند، مربوط به حذف بعضی از عناوین اتهامی جزیی و اثبات اتهام همکاری با دول متخاصم است و در دیگر موارد اتهامی، منع تعقیب صادر شده است.

در هفته‌های اخیر، اسم عماد شرقی در کنار اسامی سه جاسوس آمریکایی دیگر، به عنوان افرادی که شانس تبادل برای آن‌ها وجود دارد، برده می‌شود.

عماد شرقی در ژانویه سال ۲۰۲۱ به اتهام "جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات نظامی" به ۱۰ سال زندان محکوم شد؛ شرقی نخستین بار اردیبهشت سال ۹۷ بازداشت شده و تا دی‌ماه همان سال در زندان مانده و با قید وثیقه آزاد می‌شود، ولی قبل از برگزاری دادگاه تجدیدنظر، قصد فرار از ایران را داشته است.

در هفته‌های گذشته، جریان ضد انقلاب به واسطه دستور شبکه جاسوسی غربی، این خط را پیش می‌برند که جمهوری اسلامی اقدام به گروگان گیری اتباع دو تابعیتی برای اخذ پول می‌کند، ولی به این سؤال پاسخ نمی‌دهند که چرا اکثریت اتباعی که دستگیر می‌شوند، به دنبال جاسوسی و علاقمند به جاسوسی در صنایع نظامی و هسته‌ای جمهوری اسلامی هستند و اسنادی که از آن‌ها به دست می‌آید، این علاقمندی‌ها را اثبات می‌کند؟

عماد شرقی کیست و چرا بازداشت و محکوم‌شده است؟

عماد ادوارد شرقی، در سال ۲۰۱۶ به هدف فعالیت اقتصادی و در پوشش تاجر وارد ایران شد، اما فعالیت اقتصادی عملاً پوششی برای رفتارهای جاسوسی وی در عرصه نظامی به‌خصوص حوزه ترابری و جنگی هلیکوپتری بوده است؛ درواقع این فرد با کمک همدستانش، اطلاعاتی درباره صنایع هلیکوپتری جمع‌آوری کرده است که هیچ ارتباطی به عرصه اقتصادی نداشته است و اسنادی که از وی کشف‌شده است، حکایت از آن دارد که اقدامات وی در حوزه جاسوسی نظامی بوده است و احتمالاً هدف از این اقدامات، ضربه زدن به زنجیره تأمین قطعات برای تعمیرات هلیکوپتر بوده است.

در کنار اثبات جاسوسی شرقی، یکی از اقدامات مشکوک عماد بعد از آزادی با قید وثیقه و انتظار برای تشکیل دادگاه تجدیدنظر، قصد وی برای فرار از کشور از طریق مرزهای آذربایجان غربی بوده و احتمالاً مقصد وی، ترکیه بوده است.

عماد شرقی چگونه فرار کرده است؟

"ادوارد عماد شرقی" حدفاصل برگزاری جلسات دادگاه تا تجدیدنظر، با قرار وثیقه از زندان آزاد و در منزل شخصی خود حضور داشت.

در مدت حضور وی خارج از زندان، شبکه جاسوسی متصل به آمریکا برای فراری دادن و انتقال این جاسوس نظامی به خارج از کشور برنامه‌ریزی کرده و تا مرحله اجرا نیز پیش برده بود، ولی نکته قابل‌توجه زمانی است که عملیات فرار اجرایی شده است.

ماجرای فرار این جاسوس نظامی بدین شکل بوده است که یکی از دوستان "ادوارد عماد شرقی" با وی تماس گرفته و از او طلب مبلغی پول می‌کند. وی نیز قبول کرده و زمان و مکان مشخصی برای پرداخت این وجه مشخص می‌شود.

این جاسوس نظامی دقایقی قبل از قرار ملاقات از منزل خود خارج‌شده و به سمت محل تعیین‌شده حرکت می‌کند. پس از حضور در آن محل، فرد مقابل ابتدا هویت او را کامل چک کرده و سپس گوشی تلفن همراهش را گرفته، تلفن را خاموش و سیم‌کارت را نیز خارج می‌کند.

بلافاصله و به‌سرعت این دو سوار یک خودرو سواری شده و به سمت ترمینال غرب تهران حرکت می‌کنند و ازآنجا با هویت جعلی بلیت تهیه و با اتوبوس به سمت مرزهای غرب کشور می‌روند.

در مسیر حرکت نیز تمام هماهنگی‌ها توسط فرد همراه وی صورت گرفته و کاملاً آمادگی این را داشتند که به‌محض رسیدن به مرز با شمایل دیگری از کشور خارج شوند.

در تمام طول این مدت و زمان هماهنگی با طرف خارجی برای اجرای عملیات، این دو تحت نظر دستگاه امنیتی قرار داشته بطوریکه منتظر ماندند تا تمام ارتباطات و برنامه‌ریزی‌ها برای فراری دادن این محکوم امنیتی انجام شود تا درنهایت کل شبکه‌ای که در این رابطه دخیل بودند به‌صورت یکجا دستگیر شوند.

بر همین اساس نیز در اولین فرصتی که شبکه فرار این جاسوس اطلاعات نظامی مشخص شد، نیروهای انتظامی و امنیتی وارد عمل شده و در مکانی که طرف مقابل اصلاً آمادگی مواجهه با نیروهای امنیتی را نداشته و عملیات را موفق قلمداد می‌کردند با سربازان گمنام امام زمان (عج) مواجه شدند.

منبع: فارس

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر