logo
امروز : شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹
پیامبر اکرم (ص): رجب ماه بارش رحمت الهى است. خداوند در اين ماه رحمت خود را بربندگانش فرو مى ريزد.
[ 2021/2/27 ] [ 15 رجب 1442 ]
شناسه خبر : ۲۶۱۲
ابتذال در فضای مجازی زنجان؛

کانال هایی که هویت دختران زنجانی را نشانه گرفته است

کانال-هایی-که-هویت-دختران-زنجانی-را-نشانه-گرفته-است

 کانالی  در زمینه انتشار عکس های شخصی برخی از دختران بد حجاب و البته کم سن و سال شهر زنجان در تلگرام راه اندازی شده است.

به گزارش سرویس اجتماعی، موج رسا; امروزه از فضای مجازی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین پدیده‌های تأثیرگذار بر جوامع بشری یاد می‌شود به‌طوری‌که حتی در کشور ما به‌عنوان یک عضو جامعه جهانی به‌شدت شاهد تأثیرات خوب و بد این فضا در عرصه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی بوده‌ایم.

فضای مجازی به‌عنوان یک رسانه در حوزه انتقال اطلاعات و محتواها امروزه نقش مهمی را در عرصه هویت‌سازی و هویت زدایی از ملت‌ها ایفا می‌کند زیرا اطلاعات و مفاهیم انتقال‌یافته توسط آن، اعمال مخاطبین را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

در فضای مجازی برخلاف تصور غالب کاربران هیچ‌چیز پاک نمی‌شود و باید قبل از انتشار هر عکس یا محتوایی در فضای مجازی به عواقب آن در آینده نیز اندیشید.

مردم استان زنجان نیز مانند همه مردم ایران و جهان در اکثر شبکه های اجتماعی و علی الخصوص شبکه اجتماعی تلگرام حضور دارند و بالطبع اکثر اخبار و اطلاعات خود در حوزه های مختلف را از این طریق بدست آورده و برای ارسال و تبادل اطلاع خود با دیگران نیز از این فضای مجازی استفاده می کنند.

این روزها شاهد بوجود آمدن یک کانال تلگرامی در فضای مجازی استان زنجان هستیم که بدلیل محتوای ضد فرهنگی آن  قطعا در روزهای آینده برتعداد کاربران آن افزوده خواهد شد و اگر در اسرع وقت جلوی این کانال گرفته نشود قطعا ضربات جبران ناپذیری را بر فرهنگ مردم استان خواهد زد.

این کانال تلگرامی در زمینه انتشار عکس های شخصی برخی از دختران بد حجاب و البته کم سن و سال شهر زنجان می باشد، بی شک توسط یک شخص نوجوانی که با فضای مجازی آشنایی کامل دارد یا شخصی مغرض که به دنبال اشاعه بی بند و باری در جامعه است مدیریت می شود.

دعوت واقعی و یا صوری به میتینگ پارتی در این کانال  هرچند که ممکن است صرفا یک خبر دروغین برای جذب مخاطب به این کانال باشد؛ اما احتمال این می رود که یک روزی و با توجه به محتوای کانال شاهد بوجود آمدن شبکه های ابتذال در سطح شهر زنجان باشیم.

از آنجائی که آدرس تلگرامی (آیدی) خاصی برای ارتباط با ادمین کانال درج نشده است و صرفا تصاویر مبتذل از افرادی خاص در کانال منتشر می شود، لذا این شائبه وجود دارد که ارتباط تنگاتنگ فرد منتشر کننده این تصاویر با صاحبان عکس های شخصی و خصوصی وجود داشته باشد.

جای آسیب شناسی این مسئله وجود دارد که چرا دختران کم سن و سال حاضرند برای ابراز وجود روی به انتشار تصاویر خصوصی خود بیاورند و الگوی آن ها برای مشهور شدن مدل های خارجی باشد.

همچنین جای این سوال وجود دارد که چرا خانواده ها کنترل لازم را در این سن و سال حیاتی بر روی فرزندان خود ندارند؟

یک احتمال دیگر نیز در مورد محتوای این کانال وجود دارد و آن هم این است که ممکن است فردی با دسترسی به شماره های برخی از افراد به تصاویر پروفایل آن ها دسترسی داشته و به مرور تصاویر خصوصی آن ها را در این کانال انتشار می دهد.

همچنین تلاش در جهت پخش تصاویری از رابطه غیر مشروع دختران و پسران در سنین پایین و نبود محدودیت برای حضور دختران در جمع های پسران و روابط دوستانه با جنس مخالف از  دیگر محتواهای موجود در این کانال ضدفرهنگی است که مسئولان ذی ربط باید در وهله اول نسبت به شناسایی مدیران این کانال اقدام کرده و سپس برای فرهنگ سازی درست در بین فرزندان پاک و معصوم استان زنجان تلاش کرده و عدم تکرار چنین اقداماتی را در برنامه های خود قرار دهند .

از طرفی دیگر انتظار می رود که ارگان های مسئول در امور تربیت هشیارتر از گذشته به آسیب شناسی عوامل دخیل در هویت زدایی دختران و پسران جامعه پرداخته و از همان سنین پایین جلوی روی آوردن آنان را به اقدامات ضد فرهنگی و اخلاقی را بگیرند.

البته با توجه به شیک پوش بودن و در رفاه کامل بودن دخترانی که تصاویر آن ها در این کانال تلگرامی در حال منتشر است دیگر نمی توان گفت که این دختران کمبود عاطفه دارند و مورد بی مهری خانواده قرارگرفته اند و برای جبران این کمبود به دنبال رابطه دوستانه با جنس مخالف هستند؛ بلکه قطعا دچار یک نوع بی هویتی و عدم درک درست از عواقب جبران ناپذیر این اقدامات خود می باشند.

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *