logo
امروز : دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۰۵
[ شناسه خبر : ۲۶۰۵۳ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 4 دقیقه ]

تنها راه پیش روی صهیونیست‌ها کدام است؟

تنها-راه-پیش-روی-صهیونیست‌ها-کدام-است؟
«تل‌آویو شب بسیار سختی را سپری کرد.» این جمله «نفتالی بنت» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را که صبح روز جمعه، 19 فروردین در واکنش به عملیات شب قبل در تل‌آویو به زبان آورد، به خاطر بسپارید.

به گزارش موج رسا; یدالله جوانی کارشناس مسائل بین الملل در یادداشتی تحت عنوان «تنها راه پیش روی صهیونیست‌ها کدام است؟» نوشت: 

«تل‌آویو شب بسیار سختی را سپری کرد.» این جمله «نفتالی بنت» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را که صبح روز جمعه، ۱۹ فروردین در واکنش به عملیات شب قبل در تل‌آویو به زبان آورد، به خاطر بسپارید؛‌ جمله‌ای که در آینده به احتمال بسیار قوی به این صورت تکرار خواهد شد: «تل‌آویو روزها و شب‌های بسیار سختی را سپری می‌کند!»

عملیات قهرمانانه و بی‌نظیر یک جوان فلسطینی مظلوم و بزرگ شده در اردوگاه آوارگان فلسطینی،‌ که به تعبیر «احمد الابراهیمی» عضو هماهنگ‌کننده جبهه مقابله با عادی‌سازی روابط با دشمن صهیونیستی، تمامی معادلات را بر هم زده؛ نشان می‌دهد مبارزه فلسطینی‌ها با رژیم صهیونیستی وارد مرحله جدیدی شده است. عملیات‌های پی‌درپی فلسطینی‌ها در درون سرزمین‌های اشغالی، موجی از وحشت را در میان صهیونیست‌ها از یک‌سو، و موجی از خوشحالی را در میان فلسطینی‌ها و طرفداران‌شان از دیگر سو به دنبال داشته است.

در سلسله عملیات‌های انجام شده تاکنون، ‌تعدادی صهیونیست با هویت اغلب نظامی کشته و زخمی شده‌اند. روند قدرت‌یابی فلسطینی‌های مظلوم برای مقابله با اشغالگران، روندی غیر قابل کنترل و توقف‌ناپذیر شده است. تمامی گروه‌های مقاومت فلسطینی در واکنش به عملیات اخیر در تل‌آویو، با صدور بیانیه‌ها یا انجام مصاحبه از سوی شخصیت‌های برجسته آنان،‌ بر یک نکته مشترک تأکید کرده و آن، اینکه «عملیات تل‌آویو واکنش طبیعی به جنایات رژیم صهیونیستی بود.» تأکید دیگر در این بیانیه‌ها و اظهارنظرها، ادامه مبارزه با رژیم صهیونیستی تا رسیدن به یک هدف مقدس و آن هم آزادی فلسطین است.

طارق سلمی، سخنگوی جنبش جهاد اسلامی در پی عملیات تل‌آویو می‌گوید: «عملیات تل‌آویو بیانگر پایبندی ملت فلسطین به سرزمین خود و تلاش ملت برای آزادی آن از چنگال رژیم غاصب صهیونیستی است. ملت فلسطین تسلیم و عقب‌نشینی نخواهد کرد و به جهاد و مبارزات تا آزادسازی اراضی ادامه خواهد داد.»

فلسطینی‌ها بیش از هر زمان دیگر به آزادی فلسطین و قدس شریف امیدوار شده‌اند. این امیدواری برای آزادی سرزمین اشغال شده فلسطین از بحر تا نهر، ‌یک پیام واضح و قطعی برای صهیونیست‌های اشغالگر دارد و آن، اینکه «اشغالگران باید بروند!» محمد شلح، عضو ارشد جنبش جهاد اسلامی فلسطین در پی عملیات قهرمانانه تل‌آویو، ‌ضمن تبریک این عملیات و اشاره به خیانت سران کشورهای عربی همراه شده با رژیم صهیونیستی گفت: «ما در حال نزدیک شدن به پیروزی هستیم و اشغالگران در سرزمین فلسطین جایی ندارند.»

اما نکته بسیارمهم، ‌آنکه رژیم صهیونیستی در کنار این وضعیت بسیار شکننده و غیرقابل کنترل در درون سرزمین‌های اشغالی، ‌دچار ضعف و ناتوانی شدید و انکارناپذیر در مقابله با چالش‌های جدی امنیتی خود در محیط منطقه‌ای شده است. روند تحولات در منطقه و قدرت‌یابی فوق‌العاده بالای محور مقاومت، به طور کلی موازنه قدرت را به ضرر این رژیم غاصب و کودک‌کش تغییر داده و این روند، ‌نه تنها بازگشت‌ناپذیر بوده، بلکه در گذر زمان تمام راه‌های تنفسی صهیونیست‌ها را مسدود خواهد کرد. تکیه‌گاه‌هایی که رژیم صهیونیستی در هفت دهه گذشته با پشتوانه آنها، به انواع جنایت و آدم‌کشی ‌دست می‌زد، ‌یکی پس از دیگری در حال سست شدن و فروریختن هستند.

آمریکا روند افول بازگشت‌ناپذیر را طی می‌کند و هیچ چاره‌ای جز فرار از کل منطقه‌،‌ همانند فرار خفت‌بار از افغانستان ندارد. کشورهای اروپایی و همچنین خود آمریکا، ‌به شدت درگیر بحران و جنگ اوکراین شده و این جنگ، علاوه بر آشکارسازی ضعف‌های غرب، ‌سایش بیشتر قدرت‌های غربی را رقم می‌زند و در این میان، امنیت رژیم صهیونیستی را از اولویت کشورهای اروپایی خارج می‌کند.

متحدان منطقه‌ای رژیم صهیونیستی که با آشکارسازی و عادی‌سازی روابط با این رژیم، ‌در توهم قدرت‌یابی به سر می‌برند، بیش از هر زمان دیگری برای ادامه حیات دچار ضعف و ناتوانی شده‌اند. بنابراین با یک نگاه راهبردی و آینده‌پژوهانه می‌توان گفت، رژیم صهیونیستی بسیار زودتر از آنچه تصور می‌شد، به زمان فروپاشی خود نزدیک شده است.

اگر در بیش از هفتاد سال گذشته، این فلسطینی‌های مظلوم و بی‌پناه بودند که هر شب را به سختی سپری می‌کردند، اکنون نوبت سختی کشیدن‌های پی‌درپی، به صهیونیست‌های اشغالگر رسیده است. واقعیت آن است که اشغالگران دنیاپرست،‌ قدرت تاب‌آوری در برابر این سختی‌ها و آمادگی برای پذیرش مرگ را ندارند. بنابراین تنها راه پیش روی صهیونیست‌ها و اشغالگران سرزمین فلسطین،‌ تن دادن به مهاجرت معکوس و فرار از سرزمینی است که آن را اشغال کرده‌اند.

منبع: مشرق

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر