logo
امروز : شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۴۴
[ شناسه خبر : ۲۵۹۶۴ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 4 دقیقه ]
نگاهی به آداب مردم رشتخوار در ماه میهمانی خدا؛

از شب‌خوانی سحر در کوچه‌ها تا مراسم آشتی‌کنان کهن در ماه مبارک رمضان

از-شب‌خوانی-سحر-در-کوچه‌ها-تا-مراسم-آشتی‌کنان-کهن-در-ماه-مبارک-رمضان
ماه مبارک رمضان در رشتخوار همراه با اداب و سنن متفاوتی دنبال می شود، از برگزاری مراسم آشتی کنان کهن، شب خوانی سحر در کوچه ها و پشت بام های منازل تا برپایی عید فطر در مکانی با قدمت ۷۰۰ ساله تنها بخشی از آداب و سنن ماه مبارک رمضان در رشتخوار است.

به گزارش موج رسا; 

مردم شهر و روستاهای رشتخوار با غبارروبي مساجد و منازل به استقبال رمضان رفته و از اين فرصت براي برآورده شدن حاجات و دستگيري از مستمندان از هم پيشي مي‌گيرند. 
 رمضان ماه تزکيه نفس و ماه مهماني خداوند است؛ در اين ماه پر برکت روزه داران برسر سفره ميهماني پروردگار مي‌نشينند و از فضائل اخلاقي آن بهره مند مي‌شوند.
 
از ديرباز تاکنون يک يا چند روز مانده به رمضان، مردم به پيشواز اين ماه رفته و گرفتن روزه را آغاز و علاوه بر آن مساجد را نيز غبارروبي و نظافت مي‌کنند؛ دعوت از روحاني براي برپايي نماز جماعت و بيان احکام شرعي در طول ماه مبارک رمضان در نقاط روستايي از ديگر آداب مربوط به اين ماه است.

در برخي شهرها و روستاهاي شهرستان رشتخوار تهيه مايحتاج مورد نياز از چند روز مانده به آغاز اين ماه عزيز مرسوم است.

مراسم آشتنی کنان به برکت ماه مبارک رمضان

در رسم قدیمی و کهن در چند روز مانده به ماه مبارک رمضان معتمدین و ریش سفیدان در رشتخوار اقدام به برگزاری مراسم آشتی کنان در آستانه ماه مبارک می کنند و به برکت این ماه مبارک بسیاری از کدورت ها برطرف و اهالی شهر و روستاها با هم آشتی می کنند.


 مراسم شب خواني برای بیدار کردن مردم در سحر

در قديم در شب‌هاي ماه رمضان و به هنگام سحر فردي خوش صدا بر روي پشت بام خانه خود يا مسجد اقدام به خواندن دعا و مناجات مي‌کرد، گاهي نيزاين افراد در حين گذر از کوچه‌هاي هر محله با خواندن ادعيه سحرگاهي اهالي را بيدار مي‌کردند و اين کار در اصطلاح محلي، «شب خواني» (شوخواني) گفته مي‌شود و امروزه صداي دعا و مناجات از بلندگوي مساجد نقاط شهري و روستايي به گوش مي‌رسد.

روش‌هايي مانند کوبيدن بر روي ظروف مس و طبل، بيدار کردن اهالي يک کوچه، يا محله توسط فردي از همسايگان و زدن زنگ خانه يا کوبيدن ديوار خانه‌هاي قرار گرفته در مجاورت يکديگر نيز مرسوم است.

در برخي روستاهاي رشتخوار براي بيدار کردن همشهريان خود اقدام به خواندن مراسم شب خواني مي‌کنند.
 
مرسوم است که پس از صرف افطار مردان و زنان خود را به مسجد محل رسانده و نماز مغرب و عشا را به جماعت مي‌خوانند.

 در برخي مساجد نيز نماز جماعت قبل از بازکردن روزه اقامه مي‌شود.

غذاهاي مرسوم افطار و سحر در رشتخوار

اهالي رشتخوار در ماه مبارک رمضان براي وعده سحري از غذاهايي چون برنج و خورشت و گاه ته چين و آبگوشت استفاده مي‌کنند.

اهالي رشتخوار به هنگام غروب آفتاب و با شنيدن اذان، روزه خود را با قدري آب گرم، نمک يا خرما باز کرده، سپس غذاي افطاري را که شامل کوکو، نان، پنير، سبزي، سوپ و يا انواع آش است، ميل مي‌کنند.

مراسم شب‌هاي قدر در نقاط مختلف رشتخوار

اهالي رشتخوار در شب‌هاي قدر پس از صرف افطار در مسجد محل خود حضور يافته و با خواندن قرآن و دعاهاي جوشن کبير، مجير، افتتاح و ذکر مصيبت به شب زنده داري مبادرت مي‌ورزند و در اين شب‌ها دستجات سينه زني در مساجد و حسينيه‌هاي به عزاداراي مي‌پردازند.

برپایی عيد فطر در مسجد جامع تاریخی رشتخوار

در آخرين روز از ماه مبارک رمضان، اهالي نقاط مختلف، خود را براي فرا رسيدن عيد رمضان آماده مي‌کنند.

براي اين منظور غسل کرده، لباس تميز يا نو پوشيده و به استقبال عيد فطر مي‌روند.

رؤيت هلال ماه شوال نشاني بر پايان ماه مهماني خداست که اين امر در گذشته توسط افراد خبره و مطلع به اطلاع مردم رسانده مي‌شد و امروزه از طريق رسانه‌هاي جمعي اعلام مي‌شود.

هنگام افطار آخرين شب از ماه رمضان اعضاي هر خانواده بنابر قوت غالب، فطريه خود را دست به دست چرخانده و آن را براي افراد مستمند کنار مي‌گذارند.

نماز فطر هر ساله با حضور مردم نقاط مختلف اين شهرستان در مسجد تاريخي رشتخوار که 7 قرن عمر دارد اقامه مي شود.

در اين مراسم عده اي از نمازگزاران براي موذن قديمي اين شهرستان که سالهاست چراغ مسجد را روشن داشته و اذن مي گفته از شرکت کنندگان هديه نقدي جمع مي کنند و به او مي دهند.

 

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر