logo
امروز : یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹
پیامبر اکرم (ص): رجب ماه بارش رحمت الهى است. خداوند در اين ماه رحمت خود را بربندگانش فرو مى ريزد.
[ 2021/3/7 ] [ 23 رجب 1442 ]
شناسه خبر : ۲۵۷۷
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان:

کشت گیاهان دارویی در 25 هکتار از اراضی کشاورزی زنجان/ استان زنجان نیازمند واحد صنعتی فراوری گیاهان دارویی است

کشت-گیاهان-دارویی-در-25-هکتار-از-اراضی-کشاورزی-زنجان-استان-زنجان-نیازمند-واحد-صنعتی-فراوری-گیاهان-دارویی-است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با تاکید بر حمایت از احداث واحد فراوری گیاهان دارویی در استان زنجان گفت: استان زنجان نیازمند واحد صنعتی فراوری گیاهان دارویی است.

حسین جعفری در گفت‌و‌گو با خبرنگار موج رسا; با اشاره به شناسایی 52 گونه گیاهان دارویی در استان زنجان اظهار کرد: بیش از 52 گونه گیاه دارویی با قابلیت کشت و تولید تجاری در سطح استان زنجان شناسایی شده است که هفت گونه از این تعداد هم اکنون در استان کشت و کار می‌شود.

وی با بیان اینکه اطلاعات خوبی در زمینه نحوه کشت و کار و مدیریت تولید هفت گونه گیاهی مورد کشت در استان زنجان وجود دارد، تصریح کرد: توسعه کشت گیاهان دارویی به دلیل نقشی که تولید و اشتغال و تحقق شعار سال دارد از رویکردها و اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی استان محسوب می‌شود.

وی با اشاره به تشکیل انجمن گیاهان دارویی در استان زنجان عنوان کرد: این انجمن کار هماهنگی بین عوامل دخیل در این حوزه از جمله مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان، دانشگاه زنجان، دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی و محققان و کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی استان را بر عهده دارد.

جعفری در ادامه حمایت از واحدهای تولیدی فعال در زمینه گیاهان دارویی را از جمله سیاست های سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان برشمرد و افزود: تامین آموزش‌های لازم و در اختیار گذاشتن تسهیلات مور نیاز برای متقاضیان سرمایه گذاری در این حوزه از دیگر سیاست‌ها و رویکردهای سازمان محسوب می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان بیان داشت: در راستای توسعه کشت گیاهان دارویی در استان تاکید بر این است که سرمایه گذاری‌ها معطوف به تکمیل زنجیره های تولید و تامین باشد به طوری که در این راستا صرفا ماده خام به عنوان گیاه دارویی برداشت و از استان خارج نشود.

وی با اشاره به اینکه ارزش افزوده عمده‌ای که گیاهان دارویی ایجاد می‌کنند مربوط به فرآوری آن‌ها است، تصریح کرد: در حال حاضر هیچ واحد فرآوری گیاهان دارویی در استان زنجان وجود ندارد و لذا ضرورت دارد بخش خصوصی در زمینه ایجاد واحدهای بسته بندی و استخراج اسانس و ماده موثره گیاهان دارویی در استان فعال شود و در این راستا حمایت‌های لازم از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان نیز به عمل می‌آید.

جعفری خاطرنشان کرد: در حال حاضر هفت گونه گیاه دارویی در سطح 25 هکتار از اراضی استان زنجان به زیر کشت رفته که عمده آن نیز مربوط به گیاه زعفران است.

//ع

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *