logo
امروز : دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۴
نَفَسهاى آدمى گامهاى او به سوى مرگ است. نهج البلاغه، ص ۴۸۰، حکمت 74
[ 2022/7/4 ] [ 4 ذو الحجة 1443 ]
شناسه خبر : ۲۴۸۹۰
استاندار زنجان:

مسیر ورودی اقتصاد کشور از نفت به تولید ثروت از دانش، تغییر می‌کند

مسیر-ورودی-اقتصاد-کشور-از-نفت-به-تولید-ثروت-از-دانش،-تغییر-می‌کند
استاندار زنجان با بیان اینکه اقتصاد کشور در حال پوست‌اندازی است، گفت: این تغییر و پوست‌اندازی از اقتصاد نفتی به سمت تولید ثروت از محل تولید دانش، تغییر می‌کند.

به گزارش موج رسا; محسن افشارچی امروز در مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشگاه زنجان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در حال پوست‌اندازی و وضعیت پارادایمی است.

وی با بیان اینکه خودمان این وضعیت را نخواسته‌ایم و اتفاقی است که به ما تحمیل شده و این مسیر را باید برویم، خاطرنشان کرد: اگر قوه عاقله‌ای در مجموعه بود، قبل از این‌ها باید این مسیر را انتخاب می‌کردیم.

افشارچی با بیان اینکه اتفاقی که می‌افتد این است که مسیر ورودی اقتصاد کشور باید تغییر پیدا کند، افزود: اقتصاد کشور مبتنی بر نفت، حرکت می‌کرد اما به دلیل اتفاقاتی که در چند سال گذشته افتاده، شیر نفت به هر شکلی بسته می‌شود و در واقع باید بسته شود.

استاندار زنجان با بیان اینکه تحریم‌ها عامل این تغییر است، تصریح کرد: هیچ تضمینی هم وجود ندارد که بگوییم اگر توافقی صورت گرفت، باز هم می‌توان متکی به نفت شد چرا که ممکن است باز هم تحریم دیگری در آینده بر کشور تحمیل شود.

وی با بیان اینکه نگاه در سیاستگذاری کلان کشور تغییر می‌کند، گفت: اقتصاد نفتی سبب شده بود که شکل‌گیری بسیاری از ساز و کارها در کشور به‌صورت کاریکاتوری باشد و واقعی نباشد.

افشارچی با بیان اینکه تمام بخش‌ها از جمله صنعت، کشاورزی و حوزه‌های دیگر فقط به وجود آمده بودند که متولی یک بخش باشند، اظهار کرد: شکل‌گیری دانشگاه در جمهوری اسلامی نیز با توجه به اقتصاد نفتی به همین شکل بوده و تفاوتی با صنعت، کشاورزی و سایر حوزه‌ها ندارد.

وی تصریح کرد: دانشگاه‌ها باید بنگاه آموزشی و اقتصادی باشند تا بتوانند بخشی از مشکلات کشور را با تولید دانش، حل کنند.

افشارچی ابراز کرد: اگر اقتصاد نفتی باشد، فکر می‌کنند که دانشجوی مقطع دکتری برای تحصیل باید پول بپزدازد در حالی که در دنیا اینگونه نیست و به این دانشجویان هزینه پرداخت می‌شود تا تولید دانش کرده و از دانش آن بتوان ثروت تولید کرد.

استاندار زنجان خطاب به رئیس جدید دانشگاه زنجان گفت: تمرکز رئیس جدید دانشگاه باید به سمت تولید دانش بوده و تولید ثروت از محل این دانش باید ملموس باشد و در این راستا محتوای ساختارها بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه سبد صنعتی استان زنجان متفاوت از گذشته شده است، اظهار داشت: امروز صنایع مختلف برق، فولاد، سلولزی، معدنی و غذایی و شیمیایی در استان زنجان وجود دارد و اتفاقات مثبتی در این حوزه افتاده است.

افشارچی با اشار به سرمایه‌گذاری 8 هزار میلیارد تومانی حوزه صنعت در سال 99 در استان زنجان خاطرنشان کرد: امسال نیز 7 هزار میلیارد تومان در بخش صنعت، سرمایه‌گذاری خواهد شد و سال آینده نیز افزایش می‌یابد.

وی تاکید کرد: اگر در حوزه دانشگاه بتوانیم کارهایی انجام دهیم، بخش صنعت نیز همراه ما خواهد بود هرچند سخت است اما مجبوریم به این سمت حرکت کنیم.

استاندار زنجان با بیان اینکه تلاش بر تقویت ملزومات پارک علم و فناوری است، گفت: گام‌هایی برای راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری برمی‌داریم و امیدوارم دانشگاه زنجان به بلوغی از زیرساخت‌های رفاهی و آموزشی رسیده باشد تا تمرکز مدیریت جدید به زیرساخت‌های پژوهشی، فناورانه و تولید ثروت از این محل باشد.

وی با بیان اینکه سهم یک درصدی دانش‌بنیان از اقتصاد کشور، عدد خوبی نیست، ابراز کرد: این عدد را بیش از 5 درصد می‌توان ارتقا داد و با توجه به ادعای جمهوری اسلامی مبنی بر استقلال باید ساز و کارها از اقتصاد نفتی تغییر یافته و دانشگاه به بخش اقتصادی کشور تبدیل شود.

در این مراسم از خدمات و زحمات سیدمحسن نجفیان (رئیس سابق دانشگاه زنجان) قدردانی و جلال بازرگان به عنوان سرپرست دانشگاه زنجان معارفه شد.// آ

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *