logo
امروز : سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
پیامبر اکرم (ص): رجب ماه بارش رحمت الهى است. خداوند در اين ماه رحمت خود را بربندگانش فرو مى ريزد.
[ 2021/3/2 ] [ 18 رجب 1442 ]
شناسه خبر : ۲۴۷۵
به منظور مدیریت مصرف آب

کشت‌های گلخانه‌ای و نشایی در استان زنجان توسعه می‌یابد

کشت‌های-گلخانه‌ای-و-نشایی-در-استان-زنجان-توسعه-می‌یابد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: «توسعه سیستم‌های نوین آبیاری» و «توسعه کشت‌های گلخانه ای و کشت‌های نشایی» دو استراتژی مهم سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان به منظور مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی است.

حسین جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; اظهار کرد: «توسعه سیستم‌های نوین آبیاری» و «توسعه کشت‌های گلخانه‌ای و کشت‌های نشایی» دو استراتژی مهم سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان به منظور مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی است.

وی با بیان اینکه هم اکنون در استان زنجان اکثر محصولاتی که در فضای باز تولید می شوند قابلیت انتقال به فضای گلخانه را دارند، تصریح کرد: در مورد آن دسته از محصولاتی نیز که قابلیت کشت گلخانه ای ندارند، توسعه کشت نشایی در دستور کار قرار قرار دارد به طوری که در حال حاضر کشت نشایی در مورد تعداد زیادی از محصولات تولیدی استان در حال انجام است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان توسعه سیستم‌های نوین آبیاری را از رویکردهای سازمان برای تولید محصولات با نیاز آبی بالا برشمرد و عنوان کرد: به عنوان مثال در مورد محصول لوبیا که از جمله محصولات با نیاز آبی بالاست و گاها تا 20 بار در روند تولید آبیاری می شود، استفاده از سیستم آبیاری تیپ (نواری) به صورت جدی در حال انجام است به طوری در این راستا نباید حتی یک هکتار مزرعه لوبیا در استان به صورت ثقلی آبیاری شود.

صرفه‌جویی 11 هزار مترمکعبی آب در هر هکتار لوبیا با روش آبیاری نواری

جعفری لوبیا را از جمله محصولات مهم زراعی شهرستان‌های خرم دره، ابهر و خدابنده دانست و خاطرنشان کرد: سال گذشته طی سفر معاون وزیر به استان زنجان، از مزارع لوبیایی بازدید شد که قبل از تجهیز آن‌ها به سیستم آبیاری تیپ (نواری)، در هر هکتار از این مزارع بیش از 16 هزار متر مکعب آب مصرف می‌شد در حالیکه با اجرای سیستم آبیاری تیپ مصرف آب در این مزارع به 4 هزار متر مکعب در هکتار کاهش پیدا کرده بود که عدد بسیار قابل قبولی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اشاره به اینکه استفاده از ارقام با نیاز آبی پایین یا دور آبیاری پایین در مورد بعضی از محصولات نیز در استان در دستور کار قرار دارد، عنوان کرد: به عنوان مثال در محصول گندم جایگزینی رقم «پیشگام» با ارقام «شهریار» و «الوند» در حال انجام است.

وی افزود: رقم «پیشگام» یک تا دو بار نیاز آبیاری کمتری نسبت به سایر ارقام داشته و با دو بار کاهش آبیاری در این رقم، مصرف آب به طور قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد.

جعفری بیان کرد: اقدام دیگر در زمینه مدیریت مصرف آب در روند تولید محصول لوبیا در استان زنجان، توسعه کشت رقم «ناز» به دلیل کاهش حداقل دو دور آبیاری در این رقم نسبت به ارقام بومی و محلی است به طوری که هسته‌های اولیه آن هم اکنون در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان تکثیر شده است.

//س

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *