logo
امروز : یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۵:۵۴
نَفَسهاى آدمى گامهاى او به سوى مرگ است. نهج البلاغه، ص ۴۸۰، حکمت 74
[ 2022/8/14 ] [ 16 محرم 1444 ]
شناسه خبر : ۲۴۶۵۸
دست پر زرهی نزسا با برترین تانک ایرانی

تانک کرار در نیروی زمینی سپاه عملیاتی شد

تانک-کرار-در-نیروی-زمینی-سپاه-عملیاتی-شد
تانک‌های کرار تحویل شده به نیروی زمینی سپاه در حقیقت تانک‌های تی ۷۲ ام این نیرو هستند که با توجه به سفارش و نیازمندی نزسا توسط وزارت دفاع ارتقا داده شده اند.

به گزارش موج رسا; تانک پیشرفته کرار(تی ۷۲ ام ارتقا یافته) تحویل نیروی زمینی سپاه شد و برای نخستین مرتبه به صورت رسمی در رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۷ عملیاتی شد.

به گزارش تسنیم نمونه اولیه تانک کرار در سال ۱۳۹۵ رونمایی شد و پس از آن قرار شد تا این تانک به یگان های زرهی نیروی زمینی ارتش و سپاه تحویل شود. در همین راستا سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه در اردیبهشت ماه سال ۹۶ در گفتگو با خبرنگار تسنیم از سفارش این تانک توسط نیروی زمینی سپاه و هم چنین ارتقا سایر تانک های تی ۷۲ این نیرو به استاندارد تانک کرار خبر داده بود.

اما روند تحویل دهی این تانک چند سالی طول کشید که علت هم نصب برخی سامانه ها و برطرف شدن برخی ایرادات مورد نظر نیروی زمینی سپاه روی تانک کرار بود که هم اکنون با اجرای سفارشات نزسا روی نمونه اولیه کرار، تانک مورد نظر این نیرو، در اختیار  یگان‌های زرهی سپاه قرار داده شده است.

تانک‌های کرار تحویل شده به نیروی زمینی سپاه، در حقیقت نمونه ارتقا یافته تانک‌های تی ۷۲ ام این نیرو هستند که توسط صنایع زرهی بنی هاشم وزارت دفاع ارتقا پیدا کرده‌اند و هم اکنون سایر تانک‌های تی ۷۲ ام نزسا نیز برای ارتقا به وزارت دفاع تحویل شده‌اند.

تانک تحویل داده شده به نیروی زمینی سپاه به پوش‌های خاصی برای برای مقابله با امواج حرارتی است و می تواند خود را از دید جستجوگرهای حرارتی نیز پنهان کند. همچنین این تانک‌ها مجهز به سامانه‌های ناوبری GPS هستند.

علاوه بر این روی برجک تانک‌ تحویل داده به سپاه جایگاه نصب سیستم حفاظتی دفاع فعال برای مقابله با موشک ها و پرتابه های ضد زره است. این سیستم که از نوع سامانه های Soft Kile( مقابله نرم) است، در حال طی کردن مراحل نهایی تست خود بوده و پس از ارزیابی‌های نهایی روی برجک تانک نصب می شود. با نصب این سامانه تانک های تی ۷۲ ام ارتقا یافته نیروی زمینی سپاه قادر خواهند بود انواع پرتابه های ضد زره هدایت شونده را قبل از رسیدن از طریق اخلال روی سامانه های هدایت کنند موشک منحرف کنند و به این ترتیب این تانک ها ماندگاری بیشتری در صحنه رزم خواهند داشت.

همچنین تانک‌های تحویل داده شده به سپاه قادرند تا در سرعت ۴۰ کیلوتر بر ساعت نیز با دقت بالا اهداف خود را مورد اصابت قرار دهند.

آنطور که خبرنگار دفاعی تسنیم کسب اطلاع کرده است، نمونه دیگری از تانک های کرار که در حقیقت تانک‌های تی ۷۲ اس ارتقا یافته هستند به نیروی زمینی ارتش تحویل شده‌اند.

از جمله ویژگی های تانک کرار می توان به  تجهیز به سامانه فاصله‌یاب لیرزی، تجهیز به رایانه بالستیک، قابلیت شلیک به اهداف ثابت و متحرک در شب و روز، قابلیت شلیک موشک و هدایت لیزری بسیار دقیق، امکان شلیک توسط توپچی و فرمانده از دو سایت موازی، دارا بودن سامانه اتوماسیون تیربار برای شلیک از داخل دهلیز جنگی در شرایط مختلف، توانمندی عبور از مناطق ذوعارضه، گودال، رودخانه و حرکت زیر آب، تجهیز به سامانه ناوبری و نمایش آن برای راننده تانک، حفاظت زرهی مقاوم در برابر انواع سلاح‌های ضدزره، مخابرات و مدیریت صحنه نبرد دیجیتال و توانمندی در مقابله با جنگ‌های الکترونیکی اشاره کرد.

در بخش تجهیزات هدف گیری و اپتیکی نیز کرار از سیستم کنترل آتش کامپیوتری نسل سوم برخوردار است و سیستم های نظارت و هدفگیری توپچی آن شامل سامانه نظارت و هدفگیری در شب ۱K۱۳-۴۹ متعلق به تانک تی ۷۲ (به عنوان سایت ثانویه) و سیستم نظارت و هدفگیری چند کاناله ساخت صنایع الکترونیک ایران (به عنوان سایت اصلی توپچی) است. سامانه ۱K۱۳-۴۹ به جهت قابلیت هدایت لیزری موشک های توپ پرتاب مورد استفاده در کرار بر روی این تانک باقی مانده و جهت هدایت موشک تندر استفاده می‌شود.

در بخش تسلیحات این تانک با توپ ۱۲۵ میلی متری استاندارد تی ۷۲ مسلح شده است که سلاحی کارآزموده و مطمئن محسوب شده و می توان طیف متنوع و گسترده ای از مهمات را به سمت اهداف مختلف شلیک کند. تانک‌های سفارش داده شده توسط نیروی زمینی سپاه مجهز به تیربار فرماندهی NSVT با کالیبر ۱۲/۷ م م  کنترل از راه دور است که  کاربر آن می‌تواند به راحتی و از درون خود تانک آن را فعال کرده و به سمت اهداف مورد نظر تیراندازی کند. همچنین این تانک مجهز به تیربار ۷/۶۲ م م PKT هم محور با توپ اصلی است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *