logo
امروز : جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۶:۲۶
نَفَسهاى آدمى گامهاى او به سوى مرگ است. نهج البلاغه، ص ۴۸۰، حکمت 74
[ 2023/6/9 ] [ 20 ذو القعدة 1444 ]
[ شناسه خبر : ۲۳۵۴۵ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 14 دقیقه ]
مسئول مرکز مطالعات ملی امنیت دانشگاه جامع امام حسین(ع):

مسیر مبارزه با استکبار، نیازمند هوشیاری و پیشدستی است

مسیر-مبارزه-با-استکبار،-نیازمند-هوشیاری-و-پیشدستی-است
مسئول مرکز مطالعات ملی امنیت دانشگاه جامعه امام حسین(ع) با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب گفت: رهبر معظم انقلاب، چله دوم را در چند عنصر اساسی تعریف کردند که اولین و اساسی‌ترین آن نیاز آینده انقلاب به علم و دانش است.

به گزارش موج رسا; سردار حسن رستگارپناه در یادواره ۳۱۳ شهید شهرستان سلطانیه که در راستای اجرای برنامه‌های کنگره ۳۵۳۵ شهید استان زنجان برگزار شد، اظهار داشت: حمد و سپاس خدایی را که ما را از نعمت ولایت امریِ امام عزیزمان بهره‌مند ساخت؛ امامی که همواره فراتر از زمان و مکان می‌اندیشید و با اندیشه‌های بلند خود، چراغ سعادت را برای بشریت برافروخت.

وی افزود: امامی که معجزه عصر و یک صاعقه زمان بود که با اندیشه‌های بلند خود، تمدن شرق و غرب را به زیر کشید و مدعیان اداره بشریت را به سر تعظیم واداشت به‌گونه‌ای که همه آن‌ها خواسته یا ناخواسته اعتراف به شکست در مقابل اندیشه‌های بلند امام(ره) داشتند.

سردار رستگارپناه خاطرنشان کرد: امام(ره) هر آنچه را که گفت برای خود نگفت و هر آنچه را که خواست برای خود نخواست و هر آنچه را که بیان فرمود بر اساس تکلیف الهی گفت و لحظه‌ای هم از راه خود منحرف و خسته نشد.

مسئول مرکز مطالعات ملی امنیت دانشگاه جامعه امام حسین(ع) با بیان اینکه امام(ره) در اصل در سن 70 سالگی، مدیریت اداره جامعه را توانست به دست بگیرد، گفت: شرایطی که در آن زمان و تا قبل از انقلاب اسلامی، مدیران مدعی اداره جهان همواره با همه ابزار و سیستم‌هایی که ایجاد کرده و با استفاده از همه ابزارهای مادی در اداره جهان مانده بودند و آنچه را که حاکم بر مدیریت جهان داشتند، قدرت نامشروع خود بود.

وی اظهار داشت: آن‌ها با سلاح و تجهیزات زر، زور و تزویر بر بشریت حاکم بودند که امام(ره) آمد و صحنه را به هم زد و گفت صحنه دیگری هم وجود دارد و آن معنویت و ایمان است که می‌تواند بر جوامع مدیریت کند.

سردار رستگارپناه با بیان اینکه خداوند را شاکریم که در ادامه مسیر امام(ره) ما را از الطاف خفیه خود که ولایت امریِ مقام معظم رهبری بود، بهره‌مند ساخت و سکانداری انقلاب به دوش فرزند صالح امام(ره) افتاد، خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب چه زیبا، مقتدرانه، با شجاعت و شهامت انقلاب را به پیش برد.

وی با بیان اینکه بعد از رحلت جانسوز امام(ره) بوق‌های تبلیغاتی داخل و خارج برآمد که دیگر انقلابی نخواهد ماند، افزود: اما به کوری چشم دشمنان‌مان، زعامتِ امری ولی امرمان آنگونه مسیر را دنبال کرد که عزت و عظمت انقلاب دوچندان شد و به کوری چشم دشمنانی که به دنبال حصار و محصور کردن این انقلاب در حدود سیاسی ایران بودند، امروز ندای اسلام و عظمت انقلاب‌مان در اقصی نقاط جهان آنگونه درخشیده که دشمنانی که آنچنان ادعا داشتند، دم از شکست و زبونی می‌زنند و ذلت را پذیرفته‌اند.

مسئول مرکز مطالعات ملی امنیت دانشگاه جامعه امام حسین(ع) گفت: شهدا که با یقین در مسیر امام‌شان قدم برداشتند و لحظه‌ای غفلت نکردند و جان به جانان آفریدند و هیچگونه چشم‌داشتی از این دنیا نداشتند و پدران و مادران حق‌گو و حق‌طلب این خطه آنچنان فرزندانی تربیت کردند که در مسیر ولایت امری امام، قدم بردارند و جان به جانان بیافرینند.

وی افزود: درود به همه پویندگان راه حق و حقیقت که در این خطه خونرنگ، تربیت‌یافتگان پدران و مادرانی بودند که همراه شهدای‌شان انجام وظیفه و تکلیف کردند و هر لحظه‌ای هم که نیاز این انقلاب باشد در هر جایی از جهان پا به عرصه مجاهدت و تلاش می‌گذارند. شهدای حریم حرم و دیگر شهدای گرانقدری که جسم تکه‌تکه شده آن‌ها برای دفاع از دین و حق در فرای مرزها به زمین افتاد ولی در مقابل دشمن زانو نزدند.

سردار رستگارپناه تصریح کرد: آن‌ها مقاومت و ایستادگی کردند و جبهه‌ای را به فرماندهی یکی از فرزندان امام(ره) به نام شهید حاج قاسم سلیمانی آفریدند که در مسیرش، مرد میدان عمل بود و در مکتب امامش تربیت یافت و در طول 8 سال دفاع مقدس آبدیده شد و با تبعیت از ولی امر زمانش، جبهه مقاومتی را در مقابل استکبار ایجاد کرد که همه سرمایه‌گذاری آن‌ها را به نابودی کشاند و این چیزی است که امروز خود دشمن به آن اعتراف می‌کند.

وی بیان کرد: دشمنان انقلاب صریحا اعتراف کردند که با حضور حاج قاسم سلیمانی در جبهه مقاومت و صبر، استقامت و ایستادگی آن شهید بزرگوار، دشمنان که بیش از 7 هزار میلیارد دلار هزینه کردند اما به نتیجه‌ای نرسیدند چون یک فرزند این انقلاب و امام(ره) با تبعیت از ولی امر خود در صحنه حاضر شد، ایستادگی کرد، مخلصانه و با صدق نیت رفت و آنگونه هم دشمن نتوانست او را تحمل کند و با جنایت، عزیز گرانقدر ما را به شهادت رساند.

سردار رستگارپناه با بیان اینکه چرا دفاع مقدس ما دفاع مقدس شد و چرا این مسیر مقدسی که امام(ره) پرچم آن را به دست گرفت، مقدس شد؟، گفت: دفاع مقدس ما در اصل از آموزه‌های مکتب عاشورا و با پیروی از آموزه‌های عاشورایی حرکت کرد.

وی اظهار داشت: حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) از مدینه که خارج شد در 40 مجلس، ارشاد کرد و در 40 مکان خطبه خواند و فریاد دفاع از دین جدش را داد در مقابل کسانی که زر، زور و تزویر را در اختیار داشتند و به دروغ، والی مسلمین شده و اسلام را داشتند از مسیر اصلی خود منحرف می‌کردند.

سردار رستگارپناه با بیان اینکه امام حسین(ع) زیر بار زورگویی و تبعیت از یزید زمان را نپذیرفت و حرکت کرد، خاطرنشان کرد: پس اسلام برای زنده ماندنش همواره نیاز به حرکت، گفتمان، گفت‌وگوی واقعی اسلام و بیان کلمه حق را دارد که انقلاب اسلامی ما هم در 4 دهه گذشته خود همین مسیر را طی کرد، ایستادگی کرد، حرکت کرد و زیر باز زورگویان زمان نرفت بلکه با برافراشتن پرچم حق، جبهه حق ایجاد کرد و به حرکت خود ادامه داد و امروز چله دوم انقلاب را دنبال می‌کنیم.

مسئول مرکز مطالعات ملی امنیت دانشگاه جامعه امام حسین(ع) افزود: همانگونه که رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب به خوبی بیان کردند ما 40 سال مقاومت و ایستادگی کردیم و 40 سال بیان حق خود را در داخل و خارج گفتیم و افرادی حتی در داخل هم نپذیرفتند و متاسفانه حوادث سیاسی که در داخل به وجود آمد و  در یک برهه‌ای از زمان گفتند بس است دیگر که می‌گویید دفاع مقدس، جنگ، استقامت و ایستادگی!!

وی تصریح کرد: بودند مسئولین سیاسی از جمله وزیر ارشاد وقت این کشور و تفکرات غلطی بود که به انحراف می‌خواستند جامعه را به مسیر غیرحق، هدایت کنند در ایستادگی و مقاومت مردم حق‌جو و حق‌طلب‌مان به ذلت و زبونی افتادند و دیگر نامی از آن‌ها نیست چون فرزندان عاشورایی این ملت، لحظه‌ای غفلت نکردند و همواره با تبعیت از عاشورا حرکتی را دنبال کردند که هنوز زنده و پویا است.

سردار رستگارپناه با بیان اینکه چرا انقلاب اسلامی ماند و ادامه ماندگاری انقلاب ما در گرو چیست؟ اظهار داشت: انقلاب ما از این جهت باقی ماند که ظلم‌ستیز بود، با ظالم مبارزه کرد و زیر بار زورگویان زمان نرفت و با حیله‌های دشمن به عقب ننشست بلکه حیله‌های دشمن را به خودشان بازگرداند و نیاز این انقلاب آن است که ما بتوانیم همواره همان «کل ارض کربلا و کل یوم عاشورا» را در سرمشق مسیر حرکتی خود قرار دهیم.

وی با بیان اینکه اصلی‌ترین راز ماندگاری انقلاب و حرکت انقلاب کربلا و شهادت بود، خاطرنشان کرد: شهیدان گرانقدری که در اقصی نقاط این کشور آرمیده‌اند از کربلا درس گرفتند، کربلایی به میدان رفتند و عاشورایی با دشمنان خود مبارزه کردند و همان لفظی که عاشورا برای ما به جای گذاشته بود که عاشورا یک لفظ و در یک مکان نیست و عاشورا نهادی است که جوامع را در مکان‌های مختلف می‌تواند زنده نگه دارد، شهیدان ما نیز مسیر حرکتی خود را بر مبنای آن قرار دادند.

سردار رستگارپناه با بیان اینکه در تاریخ معاصر ما فرهنگ متاثر از عاشورا نهادینه شده و این‌ها ماندگار برای انقلاب است، تصریح کرد: در 40 سال گذشته و چله دوم انقلاب هم همین مسیر با اندیشه‌های جوانان و فرزندان انقلاب، انقلاب اسلامی را زنده نگه خواهد داشت.

وی ادامه داد: ما نسلی را در اختیار داریم که با این فرهنگ و اندیشه و گزینه‌های موثر آشنا شده و راه را ادامه خواهد داد؛ ما 40 سال در این انقلاب به‌خصوص در دهه 60 حوادث متعددی را دیدیم چرا که تا چشم باز کردیم که انقلاب خود را اعلام کنیم، هجوم‌ها علیه ما آغاز شد.

مسئول مرکز مطالعات ملی امنیت دانشگاه جامعه امام حسین(ع) با بیان اینکه ما با حوادث شمال‌غرب بیگانه نیستیم، گفت: چند صباحی از پیروزی انقلاب اسلامی نگذشته بود که دشمنان به شمال‌غرب آمدند تا قسمتی از این خاک و حدود سیاسی ما را تجزیه کنند اما در اثر هوشیاری امام(ره) و گوش به فرمان بودن فرزندان امام(ره) همه این‌ها پس خورد و همزمان که دشمن در جبهه داخلی با شکست روبه‌رو شد، جنگ را بر ما تحمیل کردند؛ جنگ ما با ظالمین زمان، مستکبرین زمان و زورگویان زمان بود و خودشان اعتراف کردند و هنوز هم که هنوز است گوشه‌هایی از آن را می‌گویند.

وی اظهار داشت: جبهه اسلام در ایران و جبهه کفر، الحاد و زورگویی‌ها با همه صلاح و تجهیزات در مقابل ما بودند اما ما با سرافرازی، سربلندی، عزت، عظمت، شجاعت و شهامت و خون شهیدان‌مان راه را دنبال کردیم و ایستادیم و جنگ را به نفع جبهه حق به آغازی جدید رساندیم و در ادامه آن در دهه‌های دوم، سوم و چهارم انقلاب دیدیم که استکبار در جهان چه کرد.

سردار رستگارپناه خاطرنشان کرد: دیدیم که سران حلقه‌به‌گوش‌ برخی کشورهای منطقه چگونه ملت‌های مسلمان را به جان هم انداختند و چه تفکر غلط تکفیری‌ها را رشد و نمو دادند که هزاران هزار خون مسلم را ریختند که به اهداف شوم‌شان برسند اما نرسیدند و خودشان اعتراف می‌کنند که شکست خوردند.

وی با بیان اینکه البته باز هم از جنایات خود مانند فاجعه هفته گذشته در افغانستان دست برنمی‌دارند، افزود: همان تفکر و مسیر است اما آمریکا ذلت را در افغانستان پذیرفت و با ذلت، ترس و وحشت از افغانستان فرار کرد و البته رویه، توطئه و حرکت جدیدی را طراحی کردند و کوتاه هم نخواهند آمد و مسیر را به عنوان یک مسیر مقابل با اسلام و ریختن خون مسلمین ادامه خواهند داد که نیازمند هوشیاری و پیشدستی است که مسلمین باید در جبهه‌های مختلف این پیشدستی را داشته باشند.

سردار رستگارپناه با بیان اینکه شهادت در راه خدا برای شهدا بسیار زیبا و زیبنده بود و همان پیوستن به لقاءالله بود که این مسیر را انتخاب کردند، تصریح کرد: در طول 40 سال اول انقلاب به اذن الهی، بسیاری از مشکلات تقابل با دشمن را تجربه کرده‌ایم و آموختیم و از آن عبور کردیم اما امروز نیاز به هوشیاری بیشتر و نیاز به آن است که در گام دوم انقلاب به فرمایشات و رهنمودهای رهبر انقلاب توجه کنیم.

مسئول مرکز مطالعات ملی امنیت دانشگاه جامعه امام حسین(ع) با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب گفت: رهبر معظم انقلاب، چله دوم را در چند عنصر اساسی تعریف کردند که اولین و اساسی‌ترین آن نیاز آینده انقلاب به علم و دانش است.

وی اظهار داشت: ما با علم و دانش می‌توانیم ادامه مبارزه خود با دشمنان‌مان را ادامه دهیم و دومین اصولی که رهبر انقلاب فرمودند، معونیت و اخلاق است و ما را معنویت ایمانی و اعتقادی فرزندانمان و مردم‌مان به این نقطه رسانده اما این معنویت، معنویتی نیست که حد وقیفی داشته باشد بلکه نیاز به بازپروری، بازآموزی و تعالی دارد و امروز این نیاز نسل آینده ماست که باید به آن توجه کنیم.

سردار رستگارپناه با بیان اینکه استقلال و آزادی، سومین اصلی است که رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم به آن تاکید کردند، خاطرنشان کرد: ما باید استقلال کشور و انقلاب‌مان را حفظ کنیم و استقلال خود را آنگونه حفظ کنیم که زیر بار زور، توطئه و برنامه‌ریزی‌های دشمن مجبور به پذیرش نباشیم.

وی افزود: متاسفانه در مقطعی از زمان در مدیریت سیاسی کشورمان، بی‌توجهی به استقلال کشور شد و آسیب‌هایی را رساندند و ملت را برای حل مشکلات‌شان به تصمیمات بیرونی پیوند زدند و کار تا جایی پیش رفت که مسئول مدیریت اجرایی کشورمان رسماً اعلام کرد اگر می‌خواهید مشکلات‌تان حل شود باید دَم کدخدا را ببینیم.

مسئول مرکز مطالعات ملی امنیت دانشگاه جامعه امام حسین(ع) افزود: کدخدا دارایی‌های ما را پس نداد و تحریم‌ها را افزایش داد. این‌ها کدخدای جهان نیستند بلکه حیله‌گران، ستمگران و ظالمین جهان هستند در حالی که ما نیاز به استقلال و آزادی داریم که با همت جوانان این مرز و بوم اگر توجه به ظرفیت داخلی شود، همه موانع و مشکلات قابل حل است.

وی با بیان اینکه اصل و عنصر اساسی بعدی که رهبر انقلاب فرمودند، عزت ملی است، گفت: مرزبندی با دشمن، یکی از اساسی‌ترین مسائلی است که انقلاب را تا به حال حفظ کرده و در آینده نیز حفظ خواهد کرد.

وی با بیان اینکه پیوند اخوت و برادری با دشمن نداریم، ابراز کرد: پس مرزبندی در تصمیمات، رفتارها، گفتارها، روابط خارجی و تعاملات ما با دیگر کشورها مرزمان با دشمن را باید مشخص کنیم و دشمن، قسم خورده که ما را نابود کند و صدها بار اروپایی‌های خبیث از جمله انگلیس، فرانسه و آلمان در صحنه‌های مختلف، مشکلاتی که در کشور داشتیم رسماً گفتند به دنبال سرنگونی این نظام هستیم.

سردار رستگارپناه با بیان اینکه اقتصاد و توجه به رفع مشکلات معیشتی مردم، مطلب پنجم در بیانیه گام دوم انقلاب است، اظهار داشت: عبور از این وضعیتی که بسیاری از این وضعیت در اثر سوء تدبیر و ضعف مدیریت در داخل است و قسمتی هم از خارج است.

وی با بیان اینکه امروز مدیریت در داخل، یک انسجام و شرایط خوب و مناسبی در دستگاه اجرایی، مقننه و قضایی پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: این شرایط را بدون کوچکترین غفلت باید با شتاب بیشتر دنبال کنیم تا معیشت و اقتصاد مردم، ضعف‌هایی که در سوء مدیریت‌های قبلی بوده برطرف شود و مردم لمس کنند که حاکمیت و مدیریت اجرایی کشور به دنبال حل مشکلات آن‌هاست و یکی از اساسی‌ترین کارهایی که می‌شود در این مقطع کرد این است که توجه واقعی به ظرفیت داخلی کنیم تا مشکلات اقتصادی حل شود.

وی تصریح کرد: همانگونه که در ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز آمده، بسیاری از ظرفیت‌های داخلی ما مورد بی‌توجهی واقع شده و امروز اگر به این ظرفیت‌ها توجه شود، مشکلات اقتصادی کشور به خوبی قابل حل است.

مسئول مرکز مطالعات ملی امنیت دانشگاه جامعه امام حسین(ع) با بیان اینکه سبک زندگی، مطلب بعدی است که رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب فرمودند، گفت: سبک زندگی‌های ما را به‌گونه‌ای هدایت کردند که رفاه‌طلبی و منفعت‌طلبی فردی رواج یافت که این سبک زندگی اسلامی نیست و سبک زندگی ما باید مبتنی بر دستورات الهی و اسلامی باشد.

وی با بیان اینکه عدالت و مبارزه با فساد نیز موضوع دیگری است که رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب به آن اشاره کردند، خاطرنشان کرد: یکی از اساسی‌ترین مسائلی که ستون این انقلاب ما بوده، عدالت محوری و جلوگیری از فجور، فساد و فجر بوده که متاسفانه بی‌وتجهی‌هایی در مقطعی از زمان شد که باعث بر هم خوردن این تعادل شده و عدالت را مردم ما باید لمس کننند.

سردار رستگارپناه خاطرنشان کرد: عدالت، چیزی نیست که در شعارها، گفتارها و نوشتارها باشد بلکه در رفتارها و تصمیمات سیاسی و اجرایی این کشور است که باید به وجود آید که به لطف خدا این شرایط امروز ایجاد شده است.// آ

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر