ساعت :  ۱۲:۵۹ منتشرشده درتاریخ: ۱۳۹۶/۰۳/۲۰ شناسه خبر : ۲۳۰۴

مراسم سنتی «گرگشو» در شب نیمه ماه مبارک رمضان برگزار می شود و در این شب بزرگان و ریش سفیدان در خانه می نشینند و از بچه ها با شیرینی و تنقلات پذیرایی می کنند.

به گزارش موج رسا;به نقل از هرمز؛ مراسم سنتی «گرگشو» در شب نیمه ماه مبارک رمضان برگزار می شود و در این شب بزرگان و ریش سفیدان در خانه می نشینند و از بچه هایی که برای گرفتن شیرینی و هدیه به خانه های آنها می روند پذیرایی می کنند. خانواده ها نیز از چند شب قبل برای بچه‌ها کیسه‌هایی آماده می‌کنند که به کیسه گرگشویی معروف هستند. این کیسه‌ها غالبا پارچه‌ای هستند و به نیم متر هم نمی‌رسند. شب پانزدهم بعد از افطاری سر و صدای بچه‌ها، کوچه‌های روستا را در بر می‌گیرد. آنها شادی کنان می‌دوند و در خانه‌ها را می‌کوبند واشعاری را به زبان عربی زمزمه می کنند که گرگشو شب خوبی هست، از برکت مال خودتان چیزی به ما بدهید، خداوند فرزندان شما را حفط کند. و البته در هر روستا ممکن است اشعار فرق کند. این مراسم تا ساعتی نزدیک به نیمه شب پانزدهم ماه رمضان ادامه دارد و پس از آن بچه ها با کیشه هایی پر از تنقلات و شیرینی به خانه های خود باز می گردند.

تصاویر ثبت شده از روستاهای سروباش، فارسی، اکبری، تنبو شمالی و تنبو جنوبی در بخش کوشکنار شهرستان پارسیان می باشد.

 

انتهای پیام/

منبع خبر: راه دانا

ارسال نظر
4 + 1 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات