logo
امروز : چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۷:۰۸
امام سجاد(ع): بدا به حال كسى كه يك هايش ( گناهانش ) بر ده هايش (حسناتش ) چيره شود(تحف العقول،281)
[ 2021/12/1 ] [ 25 ربيع الثانی 1443 ]
شناسه خبر : ۲۲۹۹۷

رییسی گره‌های دولت روحانی را باز کند

رییسی-گره‌های-دولت-روحانی-را-باز-کند
یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: پیشنهاد من این است که رییسی هر شش ماه گزارش میزان تحقق و پیشرفت وعده های خود را به مردم بدهد.

به گزارش موج رسا; محسن رهامی درباره ضرورت بازسازی اعتماد مردم به مسئولان، اظهار کرد: تا پیش از این اگر درباره این مسئله صحبتی می کردیم، عده ای فریاد می زدند که شما با انقلاب و نظام و امام(ره) مخالفید و اجازه نقد را نمی دادند اما اکنون که رهبری به مسئله لزوم افزایش اعتماد مردم اشاره کرده اند، فتح باب خوبی است برای بررسی این مسئله؛ زیرا اگر کسی قبول نکند سرمایه اجتماعی کاهش یافته، به دنبال درمان هم نخواهد بود.

وی در ادامه افزود: اعتقاد من این است که سرمایه اجتماعی نظام و انقلاب افت کرده و همه ما از این باب نگرانی داریم. کاهش حضور مردم در انتخابات ۹۸ و ۱۴۰۰ که موجب رقم خوردن کمترین مشارکت در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری شد، از نشانه های کاهش سرمایه اجتماعی است.

این فعال سیاسی با بیان اینکه کاهش سرمایه اجتماعی فقط نتیجه عملکرد دولت نیست خاطرنشان کرد: همه ارکان نظام در این موضوع سهم دارند. همانطور که دولت در کاهش یا افزایش سرمایه اجتماعی نقش دارد، سایر قوا و نهادهای نظام و حتی نهادهای خارج از حاکمیت مثل روحانیت و رسانه ها هم در کاهش یا افزایش سرمایه اجتماعی نقش دارند.

*محقق نشدن همه وعده های انقلاب مردم را بدبین کرده است

وی در تشریح دلایل خود برای کاهش سرمایه اجتماعی، گفت: وعده هایی مثل عدالت اجتماعی، آزادی های سیاسی و اجتماعی و مبارزه با فساد در اول انقلاب داده شد اما بخشی از آن محقق نشد. اکنون مردم شرایط ایران و ترکیه در سال ۵۷ را با شرایط دو کشور در زمان فعلی مقایسه می کنند و نسبت به شرایط ایران ناراضی هستند و بدبین شده اند. دلیل دیگر برای کاهش سرمایه اجتماعی وعده هایی است که در انتخابات داده می شود. همه دولت ها برای کاهش تورم و بهبود شرایط معیشتی و رونق کسب و کار وعده می دهند اما در پایان این دولت ها، وضعیت تورم، قیمت ارز یا مسکن از زمان آغاز آن دولت ها بدتر شده است و این عملی نشدن وعده ها موجب شده است تا مردم به مسئولان بی اعتماد شوند و اکنون فکر می کنند وعده های رئیسی هم عملی نمی شود و در واقع دیر اعتماد می کنند.

*کرونا یک نمونه وعده محقق نشده است

رهامی ادامه داد: قضیه کرونا یک نمونه محقق نشدن وعده هاست. مسئولان در داخل کشور مدام می گفتند خودمان واکسن تولید می کنیم و حتی صادر هم می کنیم اما می بینیم مردم در مرز ارمنستان صف می کشند و حتی تحقیر می شوند تا واکسن بزنند. تعداد تلفات ایران نیز بیشتر است یا نمونه دیگر در مورد قیمت مسکن است که دیگر یک کارمند حتی نمی تواند  یک منزل ۶۰ متری بخرد یا جوانان دیگر نمی توانند با این گرانی ها ازدواج کنند.

*دولت دیگر وعده جدید ندهد

وی تاکید کرد: مسئولان باید برای مردم اعتماد ایجاد کنند. رئیس جمهور به اندازه کافی وعده داده است و او و وزرایش دیگر نباید وعده جدید بدهند. به نظر من دولت هر شش ماه گزارش داد که وعده هایی که داده تا چه حد محقق شده است. نیاز هم نیست گزارش های آنچنانی داده شود. مثلا گفته شود در شش ماه چند مسکن ساخته شده یا موفق شده اند چقدر ارز را کاهش دهند. رئیس جمهور اخیرا به خوزستان رفت، پیش از او روحانی و احمدی نژاد هم به خوزستان رفته بودند اما مشکل آب، هوا و فاضلاب خوزستان هنوز حل نشده است. با سخنرانی کردن همه مشکلات حل نمی شود. من نمی گویم کار رئیسی در سفر به خوزستان بد بود اما باید مردم در عمل ببینند مشکلات حل شده است. رئیسی بعد از سه یا چهار ماه بگوید چند درصد از مشکلات مردم خوزستان را حل کرده است.

*رییسی گره های دولت روحانی را باز کند

رهامی با بیان اینکه دلایل ناکامی های دولت روحانی باید بررسی شود خاطرنشان کرد: بخاطر نپیوستن ما به FATF پولهایمان در سایر کشورها مانده و حتی کشورهای دوست به ما می گویند به جای پول از آنها کالا ببریم. اینها بخشی از مشکلات دوره روحانی بود. اگر رئیسی گره های دولت روحانی را باز نکند، به سرنوشت دولت دوم او دچار می شود.

*متن سخنرانی رییسی از قبل بررسی شود

رهامی ادامه داد: من قبلا به روحانی هم گفته بودم که کمتر سخنرانی کند. از رئیسی هم می خواهم سخنرانی کمتری داشته باشد و همچنین متن سخنرانی های او را چند حقوقدان، اقتصاد دان و مشاور بخوانند و بررسی کنند چقدر متن سخنرانی هایی که می خواهد انجام شود با واقعیت تطابق دارد و آیا اثر منفی بر جامعه می گذارد یا مثبت، بطور مثال اخیرا معاون اول درباره احتمال به نتیجه نرسیدن برجام صحبت کرد و این صحبت بلافاصله اثر خود را در افزایش قیمت ارز نشان داد. یک مصاحبه یک خطی توانست بر جامعه اثر بگذارد و بازار را متلاطم کند.

*مشکلات با سخنرانی حل نمی شود

وی در پایان با اشاره به اینکه مردم باید احساس کنند دولت سیزدهم با دولت های قبلی فرق دارد گفت: با سخنرانی و بازدید سرزده مشکلات حل نمی شود. اگر اصلاح ساختارها دنبال نشود، مشکلات تداوم خواهد داشت اما اگر این ساختارها اصلاح شود، از افزایش تورم جلوگیری شده، گرانی ها مهار می شود، زمینه های فساد از بین می رود و با بهبود وضعیت معیشتی مردم، سرمایه اجتماعی هم افزایش یافته و اعتماد مردم به مسئولان بیشتر می شود.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *