ساعت :  ۱۰:۰۱ منتشرشده درتاریخ: ۱۳۹۶/۰۳/۱۶ شناسه خبر : ۲۲۴۵
گزارش تصویری/
ریواس همزاد بینالود‎/تصاویر

ریواس گیاهی است که بصورت طبیعی و دیمی در مناطق کوهپایه و سردسیر رشد می‌کند و اغلب در مناطقی که گل لاله وجود دارد این گیاه را نیز میتوان دید.

به گزارش موج رسا; ریواس گیاهی است که بصورت طبیعی و دیمی در مناطق کوهپایه و سردسیر رشد می‌کند و اغلب در مناطقی که گل لاله وجود دارد این گیاه را نیز میتوان دید. در اصل، گیاهی مرتعی و خودرو بوده و در فصل بهار، بر دامنه‌های ارتفاعات شمالی و شرقی شهرستان نیشابور و کوه‌های بینالود، می‌روید. ریواس، از فرآورده‌های کوهستان بینالود و سوغات و رهاورد سرزمین نیشابور است. ریواس این منطقه از مرغوبیت ویژه ای برخوردار است. گیاه ریواس در بهار روییده و بومیان با چیدن سنگ دور ساقه اش آن را پرورانده و سبب بلندتر شدن ساقه‌اش می‌شوند. کاری که شروع زحمتش از زمستان است و نتیجه اش را در نیمه های بهار میبینند. آقای درودی یکی از بومیانی ست که از زمان های گذشته هر سال از اواخر زمستان شروع به سنگ چین کردن جوانه های ریواس میکند و مزد زحمت و رنج خود را در نیمه های بهار از کوهستان میگیرد. برای چیدنش نیز صبح زود راهی میشود و پس از گذر از مسیری صعب العبور به دامنه کوهستان میرسد و قبل از ظهر نیز با گونی محصول به شهر برمیگردد تا آن را بفروش برساند. آقای درودی کارگری شریف است و در راه تامین رزق حلال، خستگی نمی شناسد.

انتهای پیام/

منبع خبر: راه دانا

ارسال نظر
9 + 1 =

نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود. نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.

نظرات