logo
امروز : سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۱۲
امام سجاد(ع): بدا به حال كسى كه يك هايش ( گناهانش ) بر ده هايش (حسناتش ) چيره شود(تحف العقول،281)
[ 2021/11/30 ] [ 24 ربيع الثانی 1443 ]
شناسه خبر : ۲۱۹۲۷

مرخصی زندانیان ایران در کرونا در جهان بی‌نظیر است

مرخصی-زندانیان-ایران-در-کرونا-در-جهان-بی‌نظیر-است
آیت الله رئیسی با اشاره به اینکه هرگز اجازه ندادیم مبارزه با فساد سرد شود گفت: هرکسی که ادعای حقوق بشر دارد می‌تواند هر زمان که بخواهد از زندان‌های ایران و وضعیت زندانیان بازدید کند.

به گزارش موج رسا; آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه در گفت و گوی زنده تلویزیونی به مناسبت هفته قوه قضائیه اظهار کرد: ما در شروع کار قوه قضائیه مسأله‌ای که ضروری دانستیم مساله انجام تحول بود و محور حرکت ما در این مدت مساله تحول بود. مبارزه با فساد، اجرای عدالت، قانون مداری و توجه به مردم و کرامت مردم را تا جایی که می‌شد دنبال کردیم؛ شعارها را تبدیل به برنامه و برنامه هم تبدیل به کارنامه کردیم.

 
وی با اشاره به موضوع کرامت مردم افزود: همکاران ما در دستگاه قضای به این موضوع توجه بسیار داشتند، برخی همکاران در این زمینه تشویق شدند و برخی تذکر گرفتند؛ طبق نظرسنجی‌ها از ۳ میلیون نفری که به قوه قضائیه مراجعه کردند ۷۰ درصد آنها از خدماتی که به آنها داده شده است احساس رضایت داشتند.
 
هیچ پرونده فسادی به زیر میز قاضی نرفت
 
رئیسی بیان کرد: مبارزه با فساد را هرگز اجازه ندادیم سرد شود؛ برخی از پرونده‌ها به دلیل رسانه‌ای شدن یا معروفیت طرف پرونده، دغدغه مردم شده بودند و این دغدغه را باید پاسخ می‌دادیم و تمام این پرونده‌ها را روی میز قاضی قرار دادیم و بررسی کردیم و اجازه ندادیم هیچ پرونده‌ای به زیر میز برود.
 
رئیس قوه قضائیه گفت: ما پرونده را از هرکسی با هر جایگاهی که بود مورد بررسی قرار داریم و قضات هم به طور عادلانه به پرونده‌ها رسیدگی کردند و هیچ خط قرمزی برای مبارزه با فساد نداشتند.
 
رئیسی خاطرنشان کرد: فضای کشور از گفتمان درباره فساد تبدیل به گفتمان درباره مبارزه با فساد شد، سازوکارهایی که از قبل بوده ولی استفاده نشده بود مانند اعلام اموال مسئولین را احیا کردیم و مواردی از این قبیل را هم انجام دادیم تا مردم از مبارزه با فساد اطمینان پیدا کنند و امید به بهبود آینده داشته باشند.
 
بازدید سرزده از خانواده زندانیان
 
وی با اشاره به اهمیت موضوع کرامت مردم گفت: ارتباطات مردمی مساله بسیار مهمی برای دستگاه قضائی و دولت است، مردمی بودن یک موضوع مهم است، مردم باید بدانند که مسئولی است که حرف‌هایشان را می‌شنود.
 
رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: دوستان ما در قوه سر زده به خانواده زندانیان می‌روند و در اشتغال در زندان‌ها به ۵۵ درصد رسیده است که برای امسال تصمیم داریم این اشتغال را به ۸۰ درصد برسانیم.
 
وی افزود: باید هم به زندانی و هم به خود زندانی توجه شود، اگر دستگاه قضا ارتباط با زندانی و خانواده اش را حفظ کرد در واقع کرامت مردم را پاس داشته است.
 
مرخصی ۱۲۰ هزار زندانی در ایام کرونا
 
رئیسی بیان کرد: کرونا در تمام دنیا فراگیر شد، آماری که برای مرخصی‌های زندانیان در کشورهای دیگر به دلیل کرونا داریم اصلاً قابل مقایسه با آمار مرخصی‌های زندانیان ایرانیان نیست. بیش از ۱۲۰ هزار زندانی به دلیل کرونا و حفظ سلامتی و جانشان به مرخصی فرستاده شدند که در هیچ کجای دنیا سابقه نداشته است.
 
رئیس قوه قضائیه گفت: هرکسی که ادعای حقوق بشر دارد می‌تواند هر زمان که می‌خواهند از زندان‌های ایران و وضعیت زندانیان بازدید کنند تا ببینید حقوق بشر در چه کشوری رعایت می‌شود.
 
رئیسی با اشاره به برگزاری ۲۶ نشست با دانشجویان خاطرنشان کرد: در این دیدارها من اصلاً ضرر نکردم چراکه در این دیدارها دغدغه‌ها و مساله‌های کشور به من منتقل می‌شد، به همین منظور توصیه می‌کنم ارتباط با مردم بسیار مفید است.
 
حمایت همه جانبه قوه قضائیه از واحدهای تولیدی
 
وی گفت: از همکارانم در قوه قضائیه تقاضا می‌کنم که واحدهای تولیدی را به هیچ عنوان تعطیل نکنند، چراکه واحدهای تولیدی تقصیری ندارند، با فرد متخلف برخورد شود اما واحد تولیدی تعطیل نشود.
 
رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: کسب و کارها باید از جهات مختلف مثل تسهیلات، رفع مشکلات، حمایت‌های مالی و حقوقی حمایت شوند تا رونق تولید محقق شود.
تمامی دستگاه‌ها باید در زمینه پیشگیری از وقوع جرم فعال باشند
 
وی افزود: پیشگیری از وقوع جرم بحث مفصلی دارد اما من هیچ دستگاهی را در کشور نمی‌شناسم که مأموریت پیشگری از وقوع جرم را در برنامه خود داشته باشد، تصمیمات باید در حدی باشد که ناهنجاری‌ها و مشکلات اقتصادی را کاهش دهیم.
 
رئیسی بیان کرد: معاونت پیشگیری از وقوع جرم در قوه قضائیه فعال است اما تمام بخش‌ها باید با این معاونت همکاری کنند، این مساله باید مورد توجه تمامی دستگاه‌ها قرار بگیرد.
 
افتتاح ۶۵ سامانه هوشمند در قوه قضائیه
 
رئیس قوه قضائیه گفت: ۶۵ سامانه تا کنون فعال شده است و تا آخر سال‌ها سامانه‌های دیگر فعال می‌شود، هوشمندسازی محور کار ما در قوه قضائیه بوده است؛ دسترسی قاضی به برخی از مدارک و اسناد شدنی نبود یا یک استعلام از بانک مرکزی می‌خواستیم و زمان می‌برد، با هوشمندسازی و افتتاح سامانه‌های هوشمند در قوه قضائیه این خدمات سریع‌تر و دسترسی‌ها آسان‌تر شد.
 
رئیسی خاطرنشان کرد: با افتتاح این سامانه‌ها و هوشمندسازی در قوه قضائیه ۳ میلیون مراجعه به مراجع مختلف قضائی کم شده است.
 
سند تحول سیستمی است نه قائل به فرد
 
وی گفت: تمام همکاران ما در دستگاه قضائی بر حس تحول واقف هستند و سند تحول فقط بر عهده یک نفر نیست، تعداد ۱۱۹ دستورالعمل و آئین نامه برای بخش‌های مختلف صادر شده و مسیر مشخص است تا روند تحقق سند تحول هیچ زمان متوقف نشود. در واقع برنامه‌های تحول سیستمی است و قائل به فرد نیست.
 
رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: من انتظار دارم رئیس جدید قوه قضائیه روند تحول را با قدرت دنبال کند و این روند هیچ زمان متوقف نشود./دانا

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *