logo
امروز : شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰
امام رضا (ع):هر کس اندوه مؤمنى را بزداید، خداوند در روز قیامت، غم از دلش مى زداید. (الکافى، ج ۲، ص ۲۰۰)
[ 2021/7/31 ] [ 21 ذو الحجة 1442 ]
شناسه خبر : ۲۱۸۵۷
استاندار زنجان:

صادرات ۲۲۳ میلیون دلاری کالا از استان زنجان/ تغییر الگوی کشت محصولات کشاورزی مورد توجه قرار گیرد

صادرات-۲۲۳-میلیون-دلاری-کالا-از-استان-زنجان-تغییر-الگوی-کشت-محصولات-کشاورزی-مورد-توجه-قرار-گیرد
استاندار زنجان با بیان اینکه تغییر الگوی کشت محصولات کشاورزی مورد توجه قرار گیرد گفت: باید جهاد کشاورزی و بخش تحقیقاتی عملیاتی شدن این موضوع را در دستور کار خود قرار دهد.

به گزارش موج رسا; فتح اله حقیقی امروز در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان با اشاره به کمبود برق و قطعی برق صنایع و واحد های تولیدی عنوان کرد ؛ در زمان حاضر سه واحد استخراج رمز ارز مجوزدار در استان وجود دارد، که با توجه به وضعیت کنونی هیچ واحدی حق فعالیت ندارد و با هماهنگی دادستانی برخورد جدی با استخراج کنندگان رمز ارزهای بدون مجوز نیز آغاز شده است که همکاری‌های بخش خصوصی در این راستا می تواند کمک حال باشد. 

وی ادامه داد: برنامه ریزی دقیق در خصوص قطعی برق در مناطق مختلف موضوع مصوبه شورای عالی امنیت ملی بوده و این اقدام به دلیل شرایط حاکم انجام و در این راستا ستادی تشکیل شده است که موارد پس از بررسی، مصوب و به صنایع و دستگاههای اجرایی اعلام می شود.

استاندار زنجان در خصوص قطعی برق حوزه تولید و صنعت، اظهار داشت: با تشکیل جلسه و هماهنگی بین بخشی باید اقدامات لازم انجام بگیرد تا مشکلی در این خصوص ایجاد نشود.

حقیقی در ادامه با اشاره به تشکیل ستادی در زمینه ایجاد منطقه ویژه اقتصادی استان گفت: کمتر از نیمی از مناطق ویژه اقتصادی مجوز گرفته در کشور فعال هستند. علت این موضوع به ضعف در مطالعات کارشناسی باز می گردد که چه صنایعی و به چه کیفیت در این منطقه باید استقرار یابد و از طرفی مدیریت نیز امری مهم بوده و در این راستا نیز مطالعات استانی در حال انجام است. 

وی با اشاره به گزارش کارشناسی ارائه شده در خصوص محصول سیر استان بیان کرد؛ گزارشات کارشناسی ارائه شده از سوی اتاق بازرگانی دقیق ، علمی و کاربردی است و جای تقدیر از مجموعه همکاران اتاق بازرگانی دارد. 

ایشان بر لزوم تغییر الگوی کشت در محصولات کشاورزی استان به ویژه "سیر" اشاره کرد و افزود: باید جهاد کشاورزی و بخش تحقیقاتی آن مطالعات کاربردی و عملیاتی داشته باشند و در جلسات آتی نیز با ارائه گزارش نسبت به تصمیم گیری های لازم مبادرت شود. 

استاندار زنجان با اشاره به ارتقای ۱۵ رتبه ای شورای گفت و گوی بخش خصوصی با دولت استان ادامه داد: این ارتقاء رتبه نشان از اقدام و توجه به برنامه ریزی ها و فعالیت این حوزه حکایت دارد و اقدامات مهمی طی یک سال در اتاق بازرگانی و در حوزه صادرات و تولید توسط بخش خصوصی انجام گرفته است. 

وی با بیان اینکه میزان صادرات استان طی سال ۹۸، ۲۲۳ میلیون دلار بوده است، گفت: این رقم در سال گذشته با توجه به شرایط کرونایی ۲۱۸ میلیون دلار هدف گذاری شده بود که در پایان سال به  ۲۷۰ میلیون دلار افزایش یافت. 

حقیقی تصریح کرد: این استان در سه ماهه اول امسال ۱۱۳ میلیون دلار صادرات داشته است که در صورت ادامه همین روند این رقم  به ۴۰۰ میلیون دلار در پایان سال خواهد رسید که یک رکورد محسوب می شود.

ارتقاء ۱۵رتبه‌ای جایگاه شورای گفت‌وگوی استان در شش ماهه گذشته

علی یگانه فرد رئیس اتاق بازرگانی زنجان نیز در این جلسه با بیان اینکه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان زنجان در  تشکیل جلسات، پیگیری مصوبات، دستاوردهای شورا، مصوبات ملی و موضوعات مهم اقتصادی جایگاهی مناسبی کسب کرده است، گفت: با توجه به گزارش وزارت کشور در ارزیابی شوراهای استانی، شورای گفت و گوی استان در 6 ماهه گذشته ارزیابی با ۱۵ رتبه ارتقاء از رتبه 23 به رتبه 8 رسیده است. 

وی در ادامه ی این جلسه با تاکید بر اینکه قطعی برق در استان موجب ضرر و زیان به واحدهای تولیدی می شود، اظهار کرد: اتاق بازرگانی زنجان و واحدهای تولیدی آماده همکاری با شرکت های توزیع برق برای گذر از شرایط پیک مصرف و بحرانی است، ولی ضرورت دارد برای قطعی برق و تعدیل مصرف آن برنامه ریزی دقیقی صورت گرفته و خسارت های آن را به حداقل رساند .

ایشان در ادمه افزود: شناسایی و جلوگیری از فعالیت تولید رمز ارزها در وضعیت کمبود برق در کشور ضروری می باشد. 

یگانه فرد همچنین با اشاره به حل مشکلات واحدهای تولیدی، اظهار کرد: در کمیته احیاء مشکلات بیش از 20 واحد تولیدی در حوزه های بانکی، مالیاتی، تامین اجتماعی و تامین مواد اولیه مورد بررسی قرار گرفته است و با کمک کمیته احیاء اتاق بازرگانی زنجان مجموعه های راکد به چرخه تولید بازگشته و تعدادی دیگر نیز  به ستاد تسهیل  و مرکز فوریت های سازمان صمت ارجاع داده شده اند. 

رئیس اتاق بازرگانی زنجان گفت:  همچنین با هماهنگی دادستان  ۵ پرونده اختلافی  واحدهای صنعتی که با موانع مواجه شده بودند  جهت بررسی و اعلام نظر کارشناسی به اتاق بازرگانی ارجاع و مورد بررسی و پیگیری کارشناسی قرار گرفته و  اعلام نظر گردیده است.

در ادامه این جلسه گزارشی کارشناسی اتاق بازرگانی در خصوص بررسی وضعیت تولید و تجارت محصول سیر و ظرفیت‌های نسبی آن در ذیل نقشــه راه تجارت خارجی استان زنجان توسط کارشناس اتاق بازرگانی ارائه شد. 

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *