logo
امروز : سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰
امام رضا (ع):هر کس اندوه مؤمنى را بزداید، خداوند در روز قیامت، غم از دلش مى زداید. (الکافى، ج ۲، ص ۲۰۰)
[ 2021/7/27 ] [ 17 ذو الحجة 1442 ]
شناسه خبر : ۲۱۷۳۵
رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان:

دولت کم‌کاری خود را به تحریم‌ها نسبت می‌دهد/ تصمیمات ناگهانی دولت روحانی ضربه بزرگی به تولید زد

دولت-کم‌کاری-خود-را-به-تحریم‌ها-نسبت-می‌دهد-تصمیمات-ناگهانی-دولت-روحانی-ضربه-بزرگی-به-تولید-زد-
رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان با بیان اینکه نسبت دادن مشکلات داخلی به تحریم‌ها بی‌دلیل است گفت: متاسفانه دولت کم‌کاری خود و همه مشکلات کشور را به تحریم‌ها نسبت می‌دهد.

مهدی رنگرونا در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; با اشاره به اینکه دخالت بی‌جا و بی‌مورد دولت در حوزه نرخ ارز باعث ایجاد فساد می‌شود که همچنان شاهد آن هستیم اظهار کرد: دخالت‌های بخش دولتی بازار ارز را با مشکل جدی مواجه کرده است و اخیرا شاهد کاهش نرخ ارز بودیم اما این وضعیت با یک مصاحبه مطبوعاتی توسط یکی از مسئولان تغییر کرد و قیمت نرخ ارز در کشور باز هم روند صعودی به خود گرفت.

وی یادآور شد: دخالت‌های بی‌مورد و بی‌اساس دولت در بازار ارز جز ایجاد تنش و بی‌ثباتی در بازار ثمره دیگری ندارد و باید دولت اجازه دهد نرخ ارز را بازار مشخص کند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان بیان داشت: دولت به عنوان بزرگترین عرضه کننده ارز در کشور بوده و نرخ ارز را می‌تواند تعیین کند اما نباید دولت برای حل مشکلات خود مانند کسری بودجه و مسائل مربوط به آن با ارز نوسان بگیرد و با بازار نرخ ارز بازی کند.

وی ادامه داد: دولتمردان باید به بازار ارز با حساسیت بیشتری توجه داشته باشند و وقتی در مورد بازار ارز صحبت می‌کنند مراقب صحبت‌های خود باشند.

رنگرونا در خصوص کم کاری‌های دولت و نسبت دادن این کم کاریها به تحریم‌ها افزود: عادت کردیم مشکلات و بی‌مسئولیتی خودمان را به گردن دیگران بیندازیم و الان نیز در هر جایی در داخل کشور مشکل وجود دارد دولت به تحریم ارتباط می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه تحریم اصلی در داخل کشور است گفت: فعالین اقتصادی به راحتی تحریم‌های خارجی را دور می‌زنند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان با بیان اینکه با این وضعیت فعالین اقتصادی به روش‌های مختلفی فعالیت دارند و ثابت کردند که در خارج از کشور مشکلی چندانی ندارند عنوان کرد: همه صادرات و وارداتی که در سال گذشته و امسال توسط فعالین اقتصادی انجام شده نشان می‌دهد که فعالین اقتصادی توانایی دور زدن تحریم‌ها را دارند.

وی با اشاره به اینکه نسبت دادن مشکلات داخلی به تحریم‌ها بی‌دلیل است تصریح کرد: تصمیم‌های ناگهانی دولت خسارت‌های زیادی را به تولیدکنندگان و فعالین اقتصادی وارد کرده و دولت صبح علی‌الطلوع تصمیم می‌گیرد بدون اینکه به عواقب آن توجهی داشته باشد باعث زمین گیر شدن فعالین اقتصادی می‌شود.

رنگرونا گفت: به جای تشکیل کارگروه برای برطرف کردن تحریم‌ها خارجی باید کارگروه ویژه‌ای برای از بین بردن و برداشتن تحریم‌هایی که در داخل کشور ایجاد شده تشکیل شود.

وی در ادامه با تاکید براینکه دولت آینده همچنین در مورد خصوصی سازی شرکت‌ها و واگذاری آن به افراد جدیت داشته باشد تا واگذاریها به افرادی که اهلیت دارند انجام شود خاطر نشان کرد: اخیرا در حوزه خصوصی سازی و واگذاری شرکت‌ها شاهد این بودیم که واگذاریها به افرادی که اهلیت ندارند اتفاق می‌افتد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان بیان کرد: بی‌توجهی به این موضوع باعث شده مشکلات عدیده‌ای ایجاد شود.

وی همچنین به افزایش قیمت حامل‌های انرژی در حوزه تولید ابراز کرد: در حال حاضر شاهد افزایش چند برابری حامل‌های انرژی در حوزه تولید هستیم در حالی که در سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها قرار داریم و نباید شاهد این موضوعات باشیم که حامل‌های انرژی با قیمت چند برابری به تولیدکنندگان عرضه ‌شود.

رنگرونا تاکید کرد: این اتفاق کمر تولیدکنندگان را می‌شکند و با افزایش یکباره قیمت حامل‌های انرژی حوزه تولید را با مختل مواجه می‌کند.

وی در مورد مشکل مواد اولیه نیز به موج رسا گفت: بسیاری از واحدهای تولیدی در تامین مواد اولیه دچار چالش جدی هستند و با مشکلات اساسی مواجه‌اند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان زنجان با تاکید براینکه در خصوص واردات مواد اولیه نیاز به تسهیلگری داریم اظهار داشت: باید برای تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی راهکارهای عملی اتخاذ شود./ع

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *