logo
امروز : چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۵۰
امام رضا(ع):از ما نیست آن که دنیاى خود را براى دینش و دین خود را براى دنیایش ترک گوید. (بحار الأنوار، ج ۷۸، ص ۳۴۶ )
[ 2021/10/20 ] [ 13 ربيع الاول 1443 ]
شناسه خبر : ۲۱۵۲۹

ساده مثل روح الله

ساده-مثل-روح-الله-
سبک زندگی بزرگان و رهبران سیاسی جهان و مصلحان تاریخی همیشه برایم خواندنی و شیرین است، اما در بین همه آنها، زندگی امام خمینی برایم متمایز و خیلی متفاوت است.او را رهبری فرازمانی و فرازمینی یافتم و ...

به گزارش موج رسا; علی اکبرسبزیان طی یادداشتی در روزنامه جوان نوشت:

۱_ هفت‌ساله بودم (۱۴خرداد ۱۳۶۸) که قیامت را دیدم. آن روزها در ایران قیامتی برپا شده‌بود. میلیون‌ها نفر از سراسر ایران راهی شده‌بودند تا زمین‌های بایر غرب بهشت زهرا را در تهران با اشک خود آبیاری کنند و پیکر یکی از محبوب‌ترین رهبران تاریخ را به خاک بسپارند. آن روزها همه گریه می‌کردند در داخل و خارج. حتی می‌شد صدای گریه فرشته‌ها را از آسمان شنید. واقعاً که بود این مرد؟ چه کرده‌بود این مرد؟ عاشق چه چیز او بودند این مردم که آن روز جهان در برابر عظمتش ایستاد و سر تعظیم در برابرش فرود آورد.

۲_ سبک زندگی بزرگان و رهبران سیاسی جهان و مصلحان تاریخی همیشه برایم خواندنی و شیرین است، اما در بین همه آنها، زندگی امام خمینی برایم متمایز و خیلی متفاوت است. او را رهبری فرازمانی و فرازمینی یافتم و مطمئنم محبوب‌تر از همه آنهاست.

برای من رمز محبوبیت امام روح ا... ساده زیستی‌اش بود. سادگی در کلام، سادگی در پوشش و لباس، سادگی در رفتار و سادگی در سبک زندگی‌اش. اینکه تشریفات گریز بود و اهل ادا و اطوارهای نمایشی سیاسی نبود. از اول تا آخر عمرش هم تغییری نکرد و همانی که بود تا آخر ماند.

به نظرم این ساده‌زیستی و تشریفات گریزی او، هم رمز محبوبیتش بود و هم منشأ اقتدارش، چراکه از ساده‌ترین ساختمان حکومتی جهان یعنی «حسینیه جماران» بر قلب میلیون‌ها انسان آزاده دنیا حکومت کرد و با همراهی مردم کشورش توانست انقلابی به وسعت تاریخ رقم بزند و در مقابل همه ابرقدرت‌های جهان بایستد و مدافع مظلومان و محرومان جهان بشود.

جالب اینکه ساده زیستی‌اش نه مزّورانه بود که بوی نیرنگ و فریب بدهد و نه زاهدنمایانه که بوی زهد فروشی بدهد. ساده‌زیستی‌اش بی‌پیرایه بود و همان ساده‌زیستی عزتمند و راستین مورد نظر اسلام. از دوران طلبگی و قبل رهبری تا لحظه پایانی عمر با برکتش، سبک زندگی‌اش ساده‌زیستی و تشریفات گریزی و قناعت و پرهیز از مصرف‌گرایی بود و همین مدل زندگی او را روز به روز محبوب‌تر می‌کند. مخصوصاً این روزها که جهان قرن حاضر تشنه حرف‌ها و رفتارهای ساده و زلال و خودمانی است.

باورم این است که خوشبختی در ساده‌زیستی و سادگی است و از این‌رو امام روح الله از خوشبخت‌ترین آدم‌های دنیاست. این ساده‌زیستی از نقاط برجسته سبک زندگی و مکتب روح ا... است.

جامعه امروز ما به شدت نیازمند بازخوانی و ترویج سیره عملی امام خمینی در تمامی زمینه‌ها خصوصاً ساده‌زیستی، تجمل و تشریفات‌گریزی و زندگی مقاومتی اوست. اعتقاد قلبی دارم زندگی امام روح ا... قابل بازسازی است و امروز می‌شود از مدل زندگی او برای ساخت یک زندگی مؤمنانه به خوبی استفاده کرد.

منبع: مشرق

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *