logo
امروز : سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۰۹
نَفَسهاى آدمى گامهاى او به سوى مرگ است. نهج البلاغه، ص ۴۸۰، حکمت 74
[ 2022/8/16 ] [ 18 محرم 1444 ]
شناسه خبر : ۲۱۳۷
به منظور ارائه سبک اسلامی و ایرانی؛

نخستین جشنواره مد و لباس استان زنجان برگزار می شود+ جزئیات

نخستین-جشنواره-مد-و-لباس-استان-زنجان-برگزار-می-شود+-جزئیات

رئیس امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان گفت: اولین جشنواره مد و لباس استان زنجان به منظور تحقق بخشیدن به منویات مقام معظم رهبری در ارائه سبک اسلامی و ایرانی و گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی، تولید- اشتغال در تیرماه سال جاری برگزار می‌شود.

معراج کرمی در گفت و گو با خبرنگار موج رسا; اظهار داشت: این جشنواره با مشارکت و همکاری هنرمندان و فعالان و دست‌اندرکاران عرصه طراحی و تولید پوشاک استان با محوریت عفاف و حجاب خواهد بود.

وی هدف از این جشنواره را تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، تولید- اشتغال با تقویت و شناساندن طراحان و تولیدکنندگان و کالای ایرانی و ایجاد اشتغال پایدار عنوان کرد و افزود: ترغیب و تشویق طراحان استان برای ارائه ایده‌ها و طرح‌های نوین برای دستیابی به الگوهای نوین در مد و لباس اسلامی ایرانی از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره محسوب می شود.

این مسئول با بیان اینکه فراهم آوردن زمینه مناسب برای کشف، بروز و ظهور استعدادها و خلاقیت‌های نو، مرتبط با پوشاک و منسوجات اسلامی ایرانی، معرفی توانمندی‌های بخش صنعت پوشاک و پارچه استان به مخاطبان و ایجاد فضای مناسب برای انتقال و تبادل دانش رسمی و بومی در صنعت پوشاک و منسوجات استان از اهداف این جشنواره است،گفت: توسعه فضای تعامل و همکاری در بین دست‌اندکاران و فعالان صنعت پوشاک و منسوجات استان و همچنین تبلیغ الگوی مد و لباس اسلامی ایرانی برای اصلاح الگوی مصرف لباس در بین اقشار جامعه  اهدافی است که این جشنواره دنبال می کند.

رئیس امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اشاره به اینکه این جشنواره از ٢١ تا ٢٧ تیرماه سال جاری برگزار می شود،گفت: آخرین مهلت دریافت آثار تا ١٠ تیرماه بوده و داوری اولیه آثار توسط هیئت انتخاب از ١٥ تا ١٧ تیرماه انجام می شود.

کرمی  با بیان اینکه مراسم اختتامیه  نیز در روز ٢٧ تیر برگزار می شود،ادامه داد:شرکت در جشنواره برای تمامی طراحان، تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان حوزه مد و لباس استان آزاد بوده و محدودیتی در تعداد آثار ارسالی وجود ندارد.

وی ادامه داد:همچنین متقاضیان نیز باید با مراجعه حضوری به دبیرخانه جشنواره نسبت به ارائه آثار و ثبت‌نام اقدام کنند.

این مسئول با بیان اینکه آثار ارائه شده در مرحله اول توسط هیئت انتخاب مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت کسب امتیاز به مرحله نمایشگاه راه خواهد یافت،ادامه داد:طبق فراخوان این جشنواره، استاندارد و سایز لباس‌ها باید بر مبنای سایزهای ٤٠- ٣٨ زنانه و ٥٠- ٤٨ مردانه باشد.

وی گفت: از هر شرکت‌کننده حداکثر ٣ طرح به هر یک از بخش‌های مسابقه راه پیدا می‌کند. استفاده از محصولات تولید داخل در تهیه لباس امتیاز ویژه داشته و به همه شرکت‌کنندگانی که آثارشان به جشنواره راه پیدا کند، گواهی شرکت در جشنواره ارائه می‌شود.

رئیس اداره امور هنری  و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان تصمیم‌گیری در مورد موارد پیش‌بینی نشده را بر عهده دبیرخانه جشنواره دانست و گفت: ترکیب هیئت داوران در کمیته‌های مختلف نیز به زودی از طریق سایت اداره کل اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی با اشاره به مشخصات کلی آثار در این جشنواره اظهار داشت: "تناسب طرح با موازین شرعی، عرفی و تطابق با فرهنگ و شئونات اسلامی ایرانی و شاخص‌های فرهنگی عمومی"، "خلاقیت، نوآوری و جذابیت در طرح و تناسب رنگ‌ها" از مواردی است که باید مورد توجه شرکت کنندگان باشد.

این مسئول بیان داشت: همچنین باید "استفاده از پارچه‌های تولید داخل کشور و دوری از تولید طرح غیر ایرانی و چاپ آن بر روی لباس" باید رعایت شده و "استفاده از فناوری‌های نوین در طراحی، برش و دوخت لباس" و نیز "ارائه و تحویل ملحقات برای همه لباس‌ها" از امتیاز ویژه برخوردار می‌شود.

کرمی این جشنواره را در سه بخش "طراحی لباس"، "دوخت لباس" و "بخش جنبی" اعلام کرد و ادامه داد: در بخش طراحی لباس، پذیرش آثار به دو صورت طراحی دستی یا دیجیتالی بوده و آثار در سه اندازه ٣٠*٢٠، ٤٠*٣٠ و ٧٠*٥٠ پذیرفته می‌شود.

وی گفت: آثار طراحی شده باید دارای عنوان مدل و امضای طرح باشد و در این بخش تکنیک ارائه آثار آزاد بوده و آثار باید به صورت قاب گرفته به دبیرخانه جشنواره ارائه شوند.

رئیس امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با بیان اینکه در بخش دوخت  لباس نیز لباس‌های ارائه شده مخصوص حضور در اجتماع بوده و پارچه آن باید در همین راستا باشد،افزود: اعمال هر گونه تزئینات بر روی این لباس بلامانع بوده و دوخت لباس شامل مانتوی مدارس، مانتوی اجتماع، چادر، پوشش سر، مانتوی مجلسی، لباس مشاغل و لباس محلی است.

وی بخش جنبی این جشنواره را شامل برگزاری کارگاه‌های علمی و عملی دانست و گفت: نحوه ثبت‌نام و عناوین کارگاه‌های آموزشی متعاقبا اعلام خواهد شد.

رئیس اداره امور هنری  و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان در مورد جایزه نفرات برتر هر بخش گفت: برای نفرات اول تندیس و لوح تقدیر به همراه جایزه نقدی به مبلغ ٥٠٠ هزار تومان، نفرات دوم هر بخش لوح تقدیر و جایزه نقدی به مبلغ ٤٠٠ هزار تومان و نفرات سوم هر بخش اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی ٣٠٠ هزار تومان تعلق می‌گیرد.

وی زمان عودت آثار به شرکت‌کنندگان در جشنواره را از اول مرداد تا پنجم مرداد اعلام کرده و افزود: متقاضیان مرکز استان با مراجعه به محل دبیرخانه به آدرس: بلوار استقلال، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان، طبقه همکف، اداره امور هنری و سینمایی، آثار خود را جهت شرکت در جشنواره ارائه کنند.

این مسئول خاطرنشان کرد: همه شرکت کنندگان در شهرستان‌ها نیز می‌توانند با مراجعه به ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌های تابعه، آثار خود را ارائه کنند.//ن

 

 

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *