logo
امروز : پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۵۴
نَفَسهاى آدمى گامهاى او به سوى مرگ است. نهج البلاغه، ص ۴۸۰، حکمت 74
[ 2022/8/18 ] [ 20 محرم 1444 ]
شناسه خبر : ۲۱۱۱۹

عبور ۲۶ استان از قله پیک کرونا

عبور-۲۶-استان-از-قله-پیک-کرونا
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: ۲۶ استان کشور از قله عبور کردند و سیر نزولی را طی می کنند و در دو استان سیر نزولی شروع شده و ۱۲ استان دیگر به قله رسیده اند.

به گزارش موج رسا; به نقل از صدا و سیما، علیرضا رئیسی، با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شنبه شب شبکه دو سیما، افزود: با عبور از قله و پیک کرونا در کشور به شرایط بهتری می رسیم.


وی ادامه داد: از نظر زمانی تعداد بستری‌ها و فوتی‌ها معمولاً تأخیر حدود ۱۲ روزه را دارند یعنی اگر کاملاً سیر نزولی را طی کنیم هنوز این شرایط ادامه خواهد داشت، البته سیر نزولی شروع شده ولی به کف نمودار نرسیده ایم.

رئیسی با اشاره به اینکه تعداد شهرهای قرمز در کشور کم شده است گفت: شهرهای با وضع نارنجی در کشور افزایش پیدا کرده است و انتظار داریم در هفته‌های آینده با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی؛ سیر نزولی ادامه پیدا کند و به شرایطی برسیم که تعداد ورودی به بیمارستان‌ها بسیار کم شود و به دنبال آن؛ تعداد فوتی‌ها هم کاهش پیدا کند.

وی افزود: تعدادی از شهرهای قرمز هنوز به پیک کرونا نرسیده اند بنابراین در ۴۶ شهر قرمز هنوز میزان بستری نسبت به یک صدهزار نفر جمعیت بالا است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: ساده انگاری نباید داشته باشیم چون با کوچک‌ترین غفلت؛ مشکل ایجاد می‌شود.

رئیسی گفت: در استان‌های بوشهر و هرمزگان گونه کرونای هندی تأیید شده داریم و همچنین کرونای آفریقای جنوبی تأیید شده در هرمزگان و آذربایجان غربی و شهرهای دیگر
داشتیم.

وی افزود: فعلاً با هوشیاری و تجربه دانشگاه‌های علوم پزشکی، این شرایط را خیلی خوب محدود و قرنطینه ایجاد کردند و بیشتر افرادی که مبتلا بودند خارجی‌ها بودند که شناسایی شدند و در هتل قرنطینه کامل انجام دادند.

رئیسی ادامه داد: افرادی که تا کنون مبتلا بودند و قرنطینه شدند مرگ و میر نداشتند.

وی گفت: ممکن است جهش کرونا در کشور ما هم صورت بگیرد و الزاماً این گونه نیست که از کشور دیگر وارد شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: اگر یک جهش کرونای آفریقایی در ایران پیدا کردیم به این معنی نیست که حتماً از آفریقا آمده، ممکن است ویروس ایرانی باشد که جهش صورت گرفته آن مشابه کرونای جهش یافته آفریقایی باشد.

وی گفت: افراد ۸۰ سال به بالا هر وقت مراجعه کنند می‌توانند بدون نوبت واکسن دریافت کنند.

رئیسی درباره سامانه ثبت نام واکسیناسیون گفت: طبق فراخوانی که دادیم در ابتدا برای افراد ۸۰ سال به بالا اعلام شده است و در نوبت بعدی ۷۵ سال به بالا را اعلام می‌کنیم ولی هیچ فردی نیاز به ورود به این سایت را ندارد چرا که در سامانه نام و کد ملی افراد وجود دارد که فراخوان داده می‌شود و واکسن را دریافت می‌کنند و افرادی که پیامک برایشان ارسال نشده یک هفته بعد اعلام می‌کنیم وارد این سایت شوند.

وی افزود: در این سامانه تنها افراد با کد ملی و سال تولد امکان ثبت نام دارند و اگر افراد کد ملی یا سال تولد را اشتباه وارد کنند چون سامانه از ثبت احوال استعلام می‌گیرد این سایت خطا می‌دهد.

رئیسی ادامه داد: صف‌هایی که در تهران برای دریافت واکسن ایجاد شد به دلیل این است که هنوز با این افراد تماس گرفته نشده است و خودشان مراجعه کردند ولی افرادی که با آنها تماس گرفته شده اصلاً معطل نشدند.

وی افزود: هر گروه سنی که برای دریافت واکسن اعلام می‌کنیم واکسن شأن محفوظ است و به هیچ وجه به دیگران تعلق نمی‌گیرد.

رئیسی تصریح کرد: افراد به محض اینکه وارد این سامانه می‌شوند بعد از ثبت اطلاعات آنها مراکز نزدیک محل زندگی آنها باز می‌شود و بعد از انتخاب مرکز، پیامک هم برای فرد و هم برای مراقب مرکز ارسال می‌شود و مراقب سلامت با افراد تماس می‌گیرند و نوبت دهی می‌کنند و یا پیامک برایشان ارسال می‌شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: افراد بالای ۸۰ سال به بالا که در سامانه ثبت نام کردند از روز سه شنبه به آنها نوبت دهی می‌شود.

وی درباره احتمال پیک پنجم کرونا افزود: تا زمانی که ایمن سازی جامعه به میزان ۷۰ درصد انجام نشده باشد اگر جامعه در معرض ویروس قرار بگیرد امکان پیک پنجم کرونا وجود دارد.

وی ادامه داد: در صورتی که دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نکنیم امکان افزایش تعداد بیماران وجود دارد و ممکن است پیک جدیدی اتفاق بیافتد.

رئیسی با بیان اینکه تا کنون جهش متفاوتی از کرونا در کشور نداشتیم گفت: جهش‌های متفاوتی اتفاق افتاده ولی جهشی که موجب بیماری زایی بیشتر شود نبوده است و اگر بوده مشابه ویروس‌های آفریقایی، هندی، برزیلی و یا ووهان کشف شده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه امکان دارد بعد از ایمنی زایی درصد زیادی از مردم، ویروس دوباره جهش پیدا کند افزود: این امکان وجود ندارد چون بعد از اینکه ۷۰ درصد جامعه واکسن زدند دو اتفاق می‌افتد اول اینکه زنجیره قطع می‌شود و دوم اینکه واکسن سازهای دنیا آمادگی دارند که علیه ویروس‌های جدید جهش یافته، واکسن را تغییر دهند مثلاً هر سال که واکسن آنفلوانزا تزریق می‌کنیم الزاماً مشابه سال گذشته نیست چون برای ساخت واکسن آنفواانزا جهش‌های شایع در دنیا را جمع می‌کنند و علیه شایع‌ترین ها واکسن می‌سازند.

رئیسی گفت: واکسن برکت بر ضد ویروس جهش یافته انگلیسی کاملاً مؤثر است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: در کشور با شروع علائم اولیه پیک چهارم چند اقدام انجام شد تا موج چهارم را با سرعت کنترل کردیم و هیچ بیماری پشت در بیمارستان نماند. اول اینکه با شروع پیک چهارم، عمل‌های غیر اورژانسی لغو شد و این فرصتی ایجاد کرد تا تخت‌ها اشغال نشود و دوم تجهیز مراکز سرپایی بودند که بسیار خوب عمل کردند. ما روزانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار بیمار را در سطح یک سرپایی ویزیت کردیم و سوم راه اندازی بستری موقت بود، یعنی فرد با مراجعه به بیمارستان داروی رمدسیویر را دریافت می‌کرد و در منزل استراحت می‌کرد و فردا هم همین شرایط را انجام می‌داد و با این شرایط یک تخت به ده‌ها بیمار اختصاص داده می‌شد.

وی ادامه داد: در اوج پیک سوم ۲۳ هزار بیمار در تخت‌های بیمارستان بستری بودند ولی در پیک چهارم پیش بینی کردیم با توجه به قدرت سرایت بیماری حدود ۶۰ تا ۶۵ هزار تخت بیمارستانی آماده باشد و نیروهای مسلح هم اعلام آمادگی کردند.

رئیسی گفت: یک راه حل دیگری برای موج چهارم اندیشیدیم و مقرر شده بود بیمارستان‌های صحرایی یا موقت را در حیاط بیمارستان‌ها مسقر کنیم ولی نیاز نشد.

وی افزود: با تجربه‌ای که کسب کردیم مهم‌ترین دارو برای این بیماران، اکسیژن است یعنی اکسیژن درمانی خوب و درمان سرپایی مؤثر می‌تواند خیلی بار بیمارستانی را کم کند و علیرغم اینکه به حدود ۴۶ هزار بیمار در پیک چهارم رسیدیم ولی نیاز به تخت اضافی نبود.

وی ادامه داد: تعداد بیماران در پیک چهارم خیلی زیاد بود و یکسری از درمان به صورت دارویی است که با قرص بود و نیاز به بستری ندارند ولی یکسری بیماران شرایط شأن به گونه‌ای نیست که بستری شوند و صرفاً به دلیل گرفتن رمدسیویر بستری می‌شوند یعنی خیلی بدحال نیستند که نیاز به اکسیژن بالا داشته باشند و اگر بیماران در مراحل اولیه رمدسیویر را دریافت کنند قطعاً خیلی مؤثر است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه تولید رمدسیویر یکی از افتخارات کشور است گفت: در پیک چهارم حجم مصرف این دارو بسیار بالا رفت و هر آمپول رمدسیویر در خارج ایران ۳۹۰ دلار است ولی در ایران ۲۰ دلار می‌باشد البته سهم بخش خصوصی در پوشش رمدسیویر درصد بسیار کمی است.

رئیسی افزود: ما روزانه حدود ۸ هزار بستری داشتیم که همه آنها رمدسیویر دریافت می‌کردند و معادل ۱۵۰ هزار بیمار به صورت سرپایی رمدسیویر را دریافت کردند.

وی درباره کمبود داروی رمدسیویر در بیمارستان‌ها گفت: کمبود دارو در این پیک بزرگ پیش آمد و البته در این پیک جدید، دنیا با مشکل اکسیژن، تخت و دارو مواجه شد؛ البته با دستور وزیر بهداشت این دارو از خارج از کشور وارد و در کنار تولید داخل این دارو در حال حاضر برای همه بیماران تجویز می‌شود.

رئیسی گفت: برای کرونا ویروس، راهنمایی‌های بالینی به بیمارستان‌ها و بخش‌ها داده شد ولی ممکن است بعضی از بخش‌های خصوصی تجویزهای دیگری داشته باشند ولی راهنمایی‌های بالینی در بخش سرپایی و بستری کاملاً مشخص شده است.

وی افزود: داروی فاویپیراویر را نمی‌توان برای همه بیماران تجویز کرد و موجب شده بعضی از بیماران فاویپیراویر بگیرند و بعضی دیگر رمدسیویر دریافت کنند و این تفاوتی است که بین بیماران و پزشکان در تجویز وجود دارد.

رئیسی ادامه داد: داروهای دیگری هم امتحان شده مثل برخی از مولتی ویتامین‌ها که به صورت عمومی استفاده می‌شود و البته بعضی از داروها هم به صورت تخصصی استفاده می‌شود.//مهر

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *