logo
امروز : یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۵:۵۶
نَفَسهاى آدمى گامهاى او به سوى مرگ است. نهج البلاغه، ص ۴۸۰، حکمت 74
[ 2022/8/14 ] [ 16 محرم 1444 ]
شناسه خبر : ۲۰۹۹۸
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان:

دستورالعملی برای امتحانات حضوری پایه نهم و دوازدهم ارائه نشده است

دستورالعملی-برای-امتحانات-حضوری-پایه-نهم-و-دوازدهم-ارائه-نشده-است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان زنجان گفت: دستورالعملی برای امتحانات حضوری پایه نهم و دوازدهم ارائه نشده است.

به گزارش موج رسا; پرویز قزلباش امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هنوز مطالعات جدی که به سئوال تاثیرگذاری واکسن‌ها بر روی گونه‌های جهش یافته، پاسخ روشنی بدهد وجود ندارد و در دنیا هم به دنبال این موضوع است و وقتی گونه‌های جدید ویروس ایجاد می‌شوند ممکن است میزان تاثیرگذاری واکسن متفاوت باشد.

وی افزود: وظیفه داریم انواع واکسنی که تولید و تایید شده است در سطح وسیعی استفاده کنیم چرا که موجب ایمنی کلی و سلولی می‌شود اما ممکن است در مقابل ویروس‌های جهش یافته اثرگذار نباشند.

این مسئول خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش‌های رسیده برخی واکسن‌ها در یک نوبت، برخی در دو نوبت و بعضا در سه نوبت برای تشدید ایمنی زایی پیش‌بینی شده است اما ممکن است کافی نباشد و باید دوزهای پیش‌بینی شده باید تمام شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان زنجان با بیان اینکه ایمنی عمومی و اختصاصی برای مهار ویروس کرونا نیاز است، ادامه داد: هنوز ایمنی اختصاصی به وجود نیامده است اما تزریق واکسن می‌تواند تاثیرگذار باشد.

قزلباش یادآور شد: در مرحله سوم کارآزمایی بالینی هیچ نوع تغییری مشاهده نشده است و باید فرصت به بیماران داده شود تا سیستم ایمنی در مقابل بیماری واکنش نشان دهد اما نیازی به قرنطینه کردن افراد نیست.

وی با بیان اینکه ممکن است فردی که واکسن دریافت کرده است به کرونا مبتلا شود، افزود: این موضوع به فرد و نوع واکسن برمی‌گردد.

این مسئول اولین امتیاز کارآزمایی بالینی در زنجان را واکسینه شدن 3 هزار و 500 نفر اعلام کرد و گفت: اگر مزیت دیگری در نظر گرفته شود حتما ارائه می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان زنجان خاطرنشان کرد: در حال حاضر چهار شهرستان زنجان، ابهر، خرم‌دره و خدابنده قرمز بوده و طارم، ماهنشان و سلطانیه نارنجی بوده و ایجرود دارای رنگ زرد است.

قزلباش از حضور 40 بیمار بدحال در آی سی یوهای استان خبرداد و گفت: امیدواریم این افراد نیز هر چه سریعتر سلامتی خود را باز یابند.

وی خاطرنشان کرد: ماندگاری ویروس کرونا در زمانی که تبادل هوایی وجود ندارد بیشتر است و ضروری است از تهویه مناسب در ادارات و منازل و اصناف استفاده شود.

این مسئول برضرورت رعایت فاصله اجتماعی در ادارات و داشتن تهویه مناسب تاکید کرد و گفت: داشتن تهویه میزان درگیری را کاهش می‌دهد اگر چه باید بهداشت فردی و استفاده از ماسک مورد تاکید باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان ادامه داد: امتحانات مدارس در پایه نهم و دوازدهم پیگیر هستیم و هنوز دستورالعملی در این خصوص از سوی وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا ارائه نشده است.//ن

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *