logo
امروز : یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۴:۳۷
نَفَسهاى آدمى گامهاى او به سوى مرگ است. نهج البلاغه، ص ۴۸۰، حکمت 74
[ 2022/8/14 ] [ 16 محرم 1444 ]
شناسه خبر : ۲۰۹۰۵

حضور ۵۴ هزار ایرانی به خاطر تحصیل در خارج از کشور

حضور-۵۴-هزار-ایرانی-به-خاطر-تحصیل-در-خارج-از-کشور
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دومین گزارش مهاجرت نخبگان خردادماه امسال منتشر می‌شود و بر اساس آن مشخص شده است که ۵۴ هزار نفر ایرانی به خاطر تحصیل در خارج از کشور حضور دارند.

به گزارش موج رسا; به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، سعید رضا عاملی در حاشیه جلسه ۸۴۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در جلسه ۸۴۰ ابتدا گزارش از فرایند ساماندهی سنجش و پذیرش توسط دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد.

وی گفت: اعلام شده است طرح توافق شده‌ای بین نهادهای مسئول و ستاد نقشه جامع علمی کشور جمع بندی شده که نیازمند نهایی سازی است که امیدوارم در جلسات بعدی شورای عالی انقلاب فرهنگی در دستور کار قرار گیرد.

عاملی در مورد دستور اصلی جلسه ۸۴۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بر مبنای تدبیر مقام معظم رهبری، دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرایی سازی اسناد راهبردی شورای عالی انقلاب فرهنگی را به صورت نظام مند دنبال می‌کند.

وی گفت: بر همین اساس دو جلسه در ستاد نقشه جامع علمی کشور، اجرایی سازی سند راهبردی نخبگان کشور و همچنین مسئله مهاجرت نخبگان مورد بررسی قرار گرفت و در جلسه ۸۴۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان درباره مهاجرت نخبگان و اجرایی سازی سند راهبردی نخبگان گزارش مبسوطی را ارائه داد و به دنبال آن گزارش ارزیابی ستاد نقشه جامع علمی کشور ارائه شد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تصویب سند راهبردی نخبگان کشور در سال ۱۳۹۱ گفت: بر اساس گزارش ارزیابی تخصصی و علمی که ارائه شد، ۶۳ درصد سند در مسیر اجرایی سازی قرار گرفته است. اهمیت نخبگان به عنوان مهمترین سرمایه انسانی و اجتماعی کشور برای پیشرفت و تعالی ایران بر همگان روشن است و لازم است با حساسیت بالا نسبت به صیانت، حمایت و حفاظت از سرمایه‌های ملی اقدام کرد که خوشبختانه مجموعه دستگاه‌های مسئول نسبت به این امر اهتمام داشته‌اند.

وی گفت: ولی در عین حال نیازمند تسهیلات و حمایت‌های جدی‌تر هستیم. بدیهی است دشمنان انقلاب اسلامی به دنبال شکار نخبگان کشور هستند که لازم است نهادهای علمی و البته نهادهای امنیتی نسبت به جلوگیری از کارهای سازماندهی شده برای خروج استعدادهای برتر کشور اهتمام داشته باشند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطر نشان کرد: یکی از دلایل این اجرا این است که در برنامه ششم توسعه کشور پیش بینی شده بود تمام دستگاه‌ها بر مبنای سند راهبردی نخبگان کشور نقش مشخصی داشته باشند و بنیاد ملی نخبگان مسئولیت ابلاغ وظایف و نظارت و پیگیری را داشته باشد.

استاد دانشگاه تهران با اشاره به اغراق‌های عجیبی که در مورد مهاجرت و به طور خاص مهاجرت نخبگان ذکر می‌شود گفت: بر اساس گزارش مرکز رصد مهاجرت نخبگان که در دانشگاه صنعتی شریف ایجاد شده و سال گذشته اولین گزارش مهاجرت نخبگان منتشر شده و خرداد ماه امسال گزارش دوم آن منتشر خواهد شد، تنها ۵۴ هزار نفر ایرانی به خاطر تحصیل در خارج از کشور حضور دارند. که حضور آنها بیشتر در تحصیلات تکمیلی است و از جایگاه علمی خیلی خوبی برخوردار هستند.

وی افزود: به عنوان مثال از لحاظ تعداد دانشجویان خارجی در آمریکا، ایران رتبه سیزدهم را دارد ولی به لحاظ رتبه فارغ‌التحصیلان دوره دکتری در میان دانشجویان خارجی رتبه چهارم را دارد.

عاملی ادامه داد: از طرفی باید توجه کرد که در جدول مهاجرت بر اساس آمارهای رسمی بین‌المللی رتبه ایران به لحاظ مهاجرت ۸۷ است. همچنین باید توجه که بر اساس مطالعات رصدی که صورت گرفته ۷۵ درصد برگزیدگان دانش آموزی رتبه ۱ تا ۱۰۰۰ آزمون سراسری مقیم کشور هستند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه بنیاد ملی نخبگان در طرح شهاب استعدادیابی و هدایت دانش آموزان در مسیر شکوفا سازی استعدادها در آموزش و پرورش کشور موفق بوده است ادامه داد: بنیاد ملی نخبگان طرح استعدادیابی دارد که ۱۰ میلیون نفر جمعیت دانش آموزی را تاکنون پوشش داده است و در سال ۹۸ تا ۹۹ در مجموع ۶ میلیون ۹۰۰ هزار دانش‌آموز مورد رصد قرار گرفته‌اند.

عاملی با بیان اینکه این رصد با هدف شکوفایی استعدادهای این دانش آموزان صورت گرفته خاطر نشان کرد: هدف این طرح هدف استعدادیابی و توانمندسازی نخبگی در بین دانش آموزان است که در پایه‌های تحصیلی چهارم تا هشتم صورت می‌گیرد. فرآیند اجرای این طرح با ابلاغ مصوبه سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان و شکل‌گیری سازمان تسریع شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: موضوع دیگری که در جلسه مورد بحث قرار گرفت بازگشت ایرانیان مهاجرت کرده به کشور بود که مسیر بازگشت ایرانیان نخبه از ۲۰ کشور برتر جهان رضایت بخش بوده و با رصد آمار متوجه شیب تندی در بازگشت فارغ‌التحصیلان و نخبگان در دو سال اخیر می‌شویم.

استاد ارتباطات دانشگاه تهران افزود: در سال گذشته دو هزار و ۲۵۰ ایرانی به کشور بازگشته‌اند که ۴۰۰ نفر آنها به عنوان هیئت علمی در دانشگاه‌ها جذب شدند و ۲۳۰ نفر آنها شرکت‌های دانش بنیان راه اندازی کردند و این مسیر با یک راهبری جدی از طریق بنیاد ملی نخبگان دنبال می‌شود؛ لذا وضعیت توجه به نخبگان، تلاش برای استفاده بهینه از نخبگان و تسهیل کار نخبگان در ایران و مسیر بازگشت آنها به ایران مسیر خوبی است.

عاملی افزود: تنوع بخشی به تعریف نخبه یکی از محورهای توسعه‌ای است و نخبه فقط کسی نیست که تنها در حوزه تحصیلی از برجستگی برخوردار باشد، بلکه در حرف و مهارت‌های مشاغل مختلف نخبگی داریم که بنیاد ملی نخبگان نیز موظف شد تنوع بخشی به حوزه پوشش نخبگی در حوزه‌های مختلف را دنبال کند.

همچنین وی تاکید کرد که توجه به استعدادهای برتر به معنای بی توجهی با سایر ظرفیت‌های علمی و انسانی کشور نیست و باید همواره به عدالت علمی و حمایت از همه جامعه دانش آموزی و دانشجویان و اساتید توجه کرد.

عاملی گفت: در این جلسه مقرر شد دستوری در خصوص گره گشایی از بازگشت نخبگان به کشور و ایجاد مرکزی برای رصد مهاجرت و همچنین تقویت جایگاه نخبگان در سطح ملی فراهم شود تا در آغاز جلسه ۸۴۱ مورد بررسی و تصویب قرار گیرد و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با همکاری رئیس بنیاد ملی نخبگان به این امر خواهند پرداخت./مهر

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *