logo
امروز : سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۶
نَفَسهاى آدمى گامهاى او به سوى مرگ است. نهج البلاغه، ص ۴۸۰، حکمت 74
[ 2022/8/16 ] [ 18 محرم 1444 ]
شناسه خبر : ۲۰۵۸
به مناسبت سوم خرداد انجام شد؛

آزاد سازی خرمشهر از زبان فرمانده دوران دفاع مقدس/ حضور رزمندگان زنجانی از اول تا انتهای عملیات بیت المقدس

آزاد-سازی-خرمشهر-از-زبان-فرمانده-دوران-دفاع-مقدس-حضور-رزمندگان-زنجانی-از-اول-تا-انتهای-عملیات-بیت-المقدس

سردار محمد تقی اوصانلو در نحوه آزاد سازی خرمشهر و نقش نیروهای زنجانی را تشریح کرد.

سردار محمد تقی اوصانلو در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار موج رسا;  با اشاره به نقش برجسته رزمندگان زنجانی در عملیات بیت المقدس، اظهار داشت: رزمندگان زنجان در قالب هفت گردان در جبهه حق علیه باطل حضور داشتند که از این تعداد پنج گردان در عملیات بیت المقدس حاضر بودند.

وی با بیان اینکه یک گردان از رزمندگان زنجانی در تیپ 7 ولیعصر خوزستان و چهار گردان در تیپ نجف اشراف با فرماندهی فرمانده مقتدر نظام اسلام  شهید کاظمی و شهید باکری حضور داشتند، افزود: رزمندگان زنجان جزو نیروهای تیپ نجف از آغاز تا پایان این عملیات نقش کلیدی داشتند.

این فرمانده دوران دفاع مقدس با اشاره به حضور مستقیم نیروهای تیپ 7 ولیعصر در عملیات بیت المقدس،خاطرنشان کرد: افرادی همچون شهید کیلگ و اکبر نقدی در این تیپ حضور داشتند و تعدادی از نیروها نیز در تیپ نجف اشرف نقش کلیدی داشتند.

سردار اوصانلو ادامه داد: پس از 22 روز جنگ نیروهای شرکت کننده در این عملیات،در روز 23 وارد خرمشهر شدند.

وی با اشاره به اینکه عراقی ها با همه وجود برای جلوگیری از ورود نیروها به خرمشهر، مقاومت می کردند،بیان داشت:در ورودی شهر خرمشهر 800 نیروی عراقی کشته شده و پاتک های سنگینی در خرمشهر به ما وارد شد.

این فرمانده زنجانی با بیان اینکه نیروهای زنجان از دو سمت جاده اهواز – خرمشهر و امتداد رودخانه اروند از سوی شلمچه وارد این شهر شدند،افزود:از لحظه ورود که ساعت پنج صبح بود تا اذان ظهر به گمرک خرمشهر رسیدیم و درگیری های بسیار سنگینی در داخل خرمشهر انجام شد.

فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع)با اشاره به اینکه در ورودی گمرک دو نفر را که در حال فرار بودند، دستگیر کردیم،افزود: مابقی نیروهای عراقی نیز در داخل سالن ها بودند.

سردار اوصانلو با بیان اینکه تعداد نیروهای ایرانی به دلیل جنگ سخت و شهادت عده زیادی از نیروها،کاهش یافته بود،تصریح کرد: وقتی رسیدیم به پشت خاکریز یکی از نیروهای ما که روحانی بود با بلندگو اعلامی می کرد که 10 دقیقه فرصت دارید تا خود را تسلیم کنید.

وی با بیان اینکه دو نفری که دستگیر کرده بودیم آب می خواستند، گفت: نیم قمقه آب داشتیم که آن را هم به دو عراقی دادیم که نصفش را یکی و نصف دیگر را نیروی دیگر نوشید،اما وقتی متوجه شدند که نیروهای ایرانی فقط آن نیم قمقه آب را داشتند و با نوشیدن آنها بقیه تشنه ماندند، این صحنه به شدت آنها را تحت تاثیر قرار داد و این دو با گفتن اشهد خود شیعه شدند.

این فرمانده زنجانی ادامه داد:با این رویداد وسط جنگ سخت حرکت نرمی شکل گرفت که از صحنه های  فراموش نشدنی این عملیات محسوب می شود.

سردار اوصانلو با بیان اینکه ساعت 13 ظهر خرمشهر کاملا پاکسازی و آزاد شد و 4 هزار نیروی عراقی که داخل سالن بودند تکبیر گویان تسلیم شدند.

وی با اشاره به دستاوردهای فتح خرمشهر، بیان داشت: از نظر جغرافیایی بیش از 5 هزار و 500 کیلومتر در این عملیات آزاد شد.

 فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) ادامه داد: یک چهارم مناطقی که در طول سال های متمادی دشمن توانسته بود از ایران جدا کند، در این عملیات آزاد شد.

سردار اوصانلو با بیان اینکه دشمن باور نمی کرد خرمشهر آزاد شود و همین موضوع موجب شد تا پس از پیروزی رزمندگان ادبیات دشمن عوض شود،افزود: پس از این عملیات دشمن به دنبال آتش بس بود اما به این دلیل که حدود10 هزار کیلومتر زمین در اختیار دشمن بود امام راحل اجازه چنین کاری را نمی دادند.

وی گفت: در این عملیات توانستیم به نیروهای خود اعتماد کرده و فرهنگ آفندی مطلق مورد توجه قرار گرفت و دشمن فهمید که نمی تواند در مقابل ما بایستد.

این فرمانده دوران دفاع مقدس با اشاره به غنیمت سلاح های بسیار از دشمن، گفت: زرهی سپاه در این عملیات شکل گرفت و از تجهیزات به دست آمده در عملیات های مختلف استفاده شد.

سردار اوصانلو گفت: هوشیاری مردم در این دوران و فداکاری ها و از خودگذشتگی های رزمندگان موجب شد تا امام فرمود خرمشهر را خدا آزاد کرد.//ن

انتهای پیام/

نظرات
امیر
۱۰:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۳
سردار اوصانلو سردار دلهاست
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *