logo
امروز : چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰
امام رضا (ع):هر کس اندوه مؤمنى را بزداید، خداوند در روز قیامت، غم از دلش مى زداید. (الکافى، ج ۲، ص ۲۰۰)
[ 2021/7/28 ] [ 18 ذو الحجة 1442 ]
شناسه خبر : ۲۰۵۴۹
کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با موج رسا؛

عملکرد بعضی از سهامداران حقوقی، اطمینان بازار سرمایه را از بین می‌برد/ ضرورت شناسایی پایه‌های جدید مالیاتی

عملکرد-بعضی-از-سهامداران-حقوقی،-اطمینان-بازار-سرمایه-را-از-بین-می‌برد-ضرورت-شناسایی-پایه‌های-جدید-مالیاتی
کارشناس مسائل اقتصادی گفت: سهامداران حقوقی، حمایت مناسبی از بازار سرمایه دارند اما گاهی بعضی از آن‌ها شیطنت‌هایی کرده و اتفاقاتی می‌افتد که دوباره اطمینان بازار را از بین می‌برد.

حسین محمودی‌اصل در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; در خصوص چشم‌انداز بازار سرمایه در سال جاری اظهار داشت: در مجموع سهام‌های بنیادی در حوزه پتروپالایشی، گروه‌های فلزی، گروه‌های مختلف معدنی و حتی سیمانی‌ها و اکثر گروه‌ها دارای توجیه قیمت مناسبی هستند و مشکل اصلی، عدم اطمینان از بازار سرمایه است.

وی خاطرنشان کرد: سهامداران حقوقی، حمایت مناسبی از بازار سرمایه دارند اما گاهی بعضی از آن‌ها شیطنت‌هایی کرده و اتفاقاتی می‌افتد که دوباره اطمینان بازار را از بین می‌برد.

محمودی‌اصل افزود: حقوقی‌ها برخی سهم‌ها را بیشتر در صف فروش، فروخته‌اند که برخی از این‌ها ممکن است صندوق‌های سرمایه‌گذاری باشند.

کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه 2 مشکل در بازار سرمایه داریم، گفت: مشکل اول اینکه کدهای سهامداران حقوقی و صندوق‌ها جدا نیست که صندوق‌ها قابل تفکیک باشند یعنی کد فروش سهامداران حقیقی، حقوقی و صندوق‌ها باید جدا باشد.

وی افزود: مشکل بعدی این است که وقتی در تابلو دیده می‌شود که برای مثال؛ سهامدار حقوقی 15 درصد از یک سهمی رابا قیمت مشخصی در صف فروش، فروخته و در مجموع 10 درصد حقوقی ها هم خریده‌اند، این سیگنال منفی به بازار می‌دهد.

محمودی‌اصل خاطرنشان کرد: ممکن است همه فروش‌ها مربوط به صندوق‌های سرمایه‌گذاری باشد اما وقتی در تابلو و در CSD دیده می‌شود که فروش حقوقی‌ها بیشتر از خرید بوده، این یک پالس منفی برای تحریک فروشنده می‌دهد.

وی با بیان اینکه به هر حال این بازار، حساس بوده و نظارت‌ها باید پویا و مستحکم باشد، اظهار داشت: از سوی دیگر  سال جاری نیز سال حمایت از تولید و رفع موانع تولید است و به دلایل مختلفی، هزینه‌های انرژی صنعت نیز افزایش یافته و به دنبال کسب درآمد و جبران کسر بودجه هستیم.

محمودی‌اصل خاطرنشان کرد: این در حالی است که دولت و مجلس با یک اراده محکم می‌توانستند پایه‌های جدید مالیاتی را شناسایی کرده و قانون مالیات بر عایدی سرمایه نیز اجرایی شود.

وی با بیان اینکه افرادی در بخش‌های مختلف دلالی کرده و سودهای چند صد درصدی می‌کنند، گفت: برای مثال؛ قیمت مسکن در 3 سال گذشته 600 درصد سود کرده در حالی که دلال مسکن، هیچ مالیاتی نداده اما فردی که در بازار سرمایه معامله کرده هم زیان دیده و هم مالیات پرداخت کرده که این موضوع بسیار تکان‌دهنده است.

محمودی‌اصل ابراز کرد: به نظرم حتی بخش قابل توجهی از 17 هزار میلیارد تومان مالیاتی که از بازار سرمایه اخذ شده نیز باید به بازار سرمایه برگردد.

وی خاطرنشان کرد: فردی که متضرر شده، مالیات می‌دهد اما فردی که سود کرده، مالیات نمی‌دهد و این شایسته نیست.// آ

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *