logo
امروز : سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۸:۱۱
[ شناسه خبر : ۲۰۵۰ ] [ مدت زمان تقریبی برای مطالعه : 7 دقیقه ]
به مناسبت سوم خرداد انجام شد؛

تشریح فرماندهان از نقش زنجانی ها در آزاد سازی خرمشهر/تقدیم 152 شهید از استان زنجان در عملیات بیت المقدس/ نیروهای زنجانی عاشورایی جنگیدند

تشریح-فرماندهان-از-نقش-زنجانی-ها-در-آزاد-سازی-خرمشهر-تقدیم-152-شهید-از-استان-زنجان-در-عملیات-بیت-المقدس-نیروهای-زنجانی-عاشورایی-جنگیدند

فرماندهان زنجانی نقش رزمندگان را در آزاد سازی خرمشهر در گفت و گو های مختلف تشریح کرده اند.

به گزارش موج رسا; نیروهای زنجان در آزاد سازی خرمشهر عاشورایی جنگیدند و اولین نیروهایی بودند که وارد خونین شهر شدند.

"سردار محمود عباسی" فرمانده گردان شهید مطهری زنجان است که به نقش نیروهای زنجانی در عملیات بیت المقدس می پردازد.

وی معتقد است، رزمندگان زنجان در قالب گردان های مختلف وارد عملیات بیت المقدس شده و نقش آفرینی های بیشماری را انجام داده اند.

این فرمانده دوران دفاع مقدس با بیان اینکه از یکم خرداد مرحله چهارم عملیات بیت المقدس آغاز شد، افزود: دژ بین جاده خرمشهر و دژ مرزی منطقه ‌ای به نیروهای زنجان واگذار شد.

سردار عباسی با اشاره به اینکه این منطقه حساس در کنار انبار گمرک خرمشهر واقع شده بود،افزود: سمت چپ محور عملیاتی به جاده اهواز ـ خرمشهر وصل بود و سمت راست نیروهای زنجانی انبارها و نخلستان‌ های بالای خرمشهر قرار داشت.

وی با بیان اینکه شب عملیات نیروها در پشت میدان مین مستقر شده و منتظر ماندیم تا نیروهای تخریب میدان را باز کنند،افزود: عملیات شروع شد ولی تخریب‌ چی‌ ها هنوز پاکسازی را به اتمام نرسانیده بودند.

این فرمانده دوران دفاع مقدس با اشاره به اینکه با مسئول تخریب تماس گرفتم، گفت: ما هنوز میدان را تمام نکرده‌ایم، اما شما نگران نباشید و بیایید،گفت: ما وارد میدان مین شدیم، اما هنوز معبر باز نشده بود و در حالی که بسیاری از رزمندگان روی مین ها بودند، ما را به عبور از محل های امن دعوت می کردند.

سردار عباسی گفت: با عبور از مین ها در گمرک تیربار به دست ایستاده و نیروها را به گمرک هدایت می‌کردم در همین لحظه یکی به شانه ‌ام زد، برگشتم،شهید کاظمی و شهید خرازی بودند که گفتند «احسنت به نیروهای زنجان، واقعا عاشورایی جنگیدند».

وی با بیان اینکه گردان ما اولین گردان بود که وارد دروازه خرمشهر شد،گفت: شهید حمید باکری و من و شهید کاظمی ( فرمانده لشکر) با هم بودیم.

این فرمانده دوران دفاع مقدس با اشاره به اینکه آخرین مرحله عملیات به پایان رسید و دو گردان از نیروهای زنجانی به عنوان اولین نیروها وارد خرمشهر شدند،افزود: من و شهید باکری اولین کسانی بودیم که وارد مسجد خرمشهر شدیم.

سردار جهانبخش کرمی نیز با تشریح نقش رزمندگان زنجان در عملیات بیت المقدس، اظهار داشت: عملیات بیت المقدس از مهمترین عملیات های دوران دفاع مقدس بود که رزمندگان زنجانی در چهار مرحله آن خط شکن بوده اند.

وی با بیان اینکه طی این عملیات 5 هزار و 500 کیلومتر از خاک ایران آزاد شد،افزود: در هر چهار مرحله این عملیات نیروهای زنجانی حضور تاثیرگذاری داشته و در زمان آزاد سازی نیز رزمندگان زنجان حضور داشتند.

این فرمانده دوران دفاع مقدس تصریح کرد: نزدیک به 20 هزار عراقی نیز در این عملیات به اسارت گرفته شدند.

فرمانده سپاه انصار المهدی (عج) استان زنجان با اشاره به اینکه تعداد اسرای این عملیات در مقایسه با دیگر عملیات ها بی سابقه و بی نظیر است، خاطرنشان کرد: استان زنجان نزدیک به 3 هزار شهید را تقدیم نظام و انقلاب کرده است که  170 نفر از رزمندگان زنجان در سوم خرداد در عملیات آزادسازی خرمشهر و عملیات بیت ‌المقدس به شهادت رسیدند. 

سردار کرمی با اشاره به اینکه عملیات بیت المقدس در تاریخ دفاع مقدس سرنوشت ساز بود، افزود: رزمندگان زنجانی در آزاد سازی خرمشهر حضور چشمگیر و موثری داشتند.

وی با بیان اینکه رزمندگان زنجانی در چهار مرحله عملیات بیت المقدس هم خط شکن بوده شش گروه از سپاه پاسداران و بسیج در آزاد سازی خرمشهر نقش ایفا کردند، ادامه داد: در عملیات بیت المقدس از استان زنجان گردان های 8 نجف و 7 ولیعصر حضور داشتند.

فرمانده سپاه انصار المهدی (عج) استان زنجان با بیان اینکه رزمندگان اسلام با وحدت، همدلی و گوش به فرمان ولایت بودن جان خود را فدای اسلام و انقلاب کردند، افزود: حماسه‌های رزمندگان زنجانی هرگز فراموش نمی ‌شود.

سردار کرمی با اشاره به اینکه ملت ایران با لبیک ‌گویی به ندای امام خمینی (ره) در جبهه ‌های حق علیه باطل شرکت کرده و اجازه ندادند وجبی از خاک کشور در دست دشمنان بیفتد، افزود: عملیات بیت ‌المقدس موجب آزادسازی خرمشهر پس از 20 ماه تصرف شد.

وی با اشاره به مراحل اجرای این عملیات از سوی سرداران جوان گفت: عملیات بیت‌ المقدس در نهم اردیبهشت ماه سال 61 ، با قرائت سوره فتح، 30 دقیقه پس از نصف شب با رمز یا علی ‌بن ‌ابی طالب از قرارگاه کربلا آغاز شد.

 فرمانده سپاه انصار المهدی (عج) استان زنجان با اشاره به اینکه مرحله دوم عملیات 16 اردیبهشت ماه همان سال ساعت دو شب آغاز شد و با دور زدن دشمن رزمندگان به خرمشهر رسیدند، گفت: مرحله سوم عملیات بیت ‌المقدس 19 اردیبهشت ماه همان سال آغاز و پس از نبرد سنگین بین نیروهای ایرانی و عراقی،دشمن مجبور به عقب ‌نشینی از سرزمین خرمشهر شد.

سردار کرمی با اشاره به آغاز مرحله چهارم این عملیات در یک خرداد از ساعت 1.30 شب گفت: نهایتاً رزمندگان در سوم خرداد ماه وارد خرمشهر شده و خونین شهر پس از  500 روز محاصره آزاد شد.

وی با گرامیداشت سالروز فتح خرمشهر، عملیات بیت‌المقدس را از عملیات ‌های غرورآفرین دوران دفاع مقدس عنوان کرد و گفت: عملیات بیت ‌المقدس از عملیات ‌های بزرگ و تاثیرگذار دوران دفاع مقدس محسوب می‌ شود.

فرمانده سپاه انصار المهدی (عج) استان زنجان با بیان اینکه سوم خرداد روز سرنوشت ‌سازی در تاریخ جنگ محسوب می‌ شود، افزود: به دلیل فداکاری‌ های رزمندگان در این عملیات امام خمینی (ره) فرمودند: "من بر دست و بازوی رزمندگان بوسه می‌ زنم".

سردار کرمی با اشاره به مسائل استراتژیکی و سوق ‌الجیشی منطقه خرمشهر و یادآوری این نکته که دشمن حاضر نبود این منطقه را از دست دهد، خاطرنشان کرد: فتح خرمشهر یکی از اقدامات بزرگی بود که به دست رزمندگان ایرانی به انجام رسید و در این عملیات بسیجیان و جوانان زنجانی نقش مهمی را ایفا کردند.

وی با اشاره به اینکه فتح خرمشهر و غافلگیری رژیم صدام با همه امکاناتی که داشت برای دشمن و حامیانش قابل تصور نبود، گفت: رزمندگان اسلام از جان خود گذشتند تا خرمشهر را به آغوش میهن اسلامی بازگردانند.

فرمانده سپاه انصارالمهدی (عج) استان زنجان با بیان اینکه کم سن ترین شهید این عملیات نوجوان 11 ساله خدابنده ای است، گفت: در این عملیات،شرایط برای هر دو طرف حساس بود و هر دو طرف تلاش می ‎کردند به اهداف خود برسند که ۶۰ هزار نیروی عراق با همه تجهیزات و پشتیبانی در منطقه عملیاتی بیت ‎المقدس حضور داشتند.

سردار کرمی با اشاره به اینکه ۱۶ هزار کشته و مجروح از دشمن و ۱۹ هزار اسیر نتیجه عملیات بیت ‎المقدس بود، افزود: حضرت امام فرمودند: "فتح خرمشهر فتح ارزش‎های اسلامی است".

وی گفت: فرماندهان جوان سپاه،ارتش و بسیجی عملیاتی طراحی کردند که با دور زدن دشمن، اجرایی شد و تنها با اعتقاد و ایمان رزمندگان اسلام پیروزی نصیب ایران شد.

وی وحدت ارتش، بسیج و سپاه و نیروهای مسلح و شور و شوق در بین رزمندگان اسلام از دیگر دلایل موفقیت این عملیات عنوان کرد و افزود: ۱۱۲ گردان سپاهی و بسیجی و ۴۵ گردان ارتش در این عملیات حضور داشته و این وحدت موجب پیروزی شد.

فرمانده سپاه انصار المهدی (عج) استان زنجان افزود: رزمندگان اسلام با اوج فداکاری وارد خرمشهر شده و با فریاد الله اکبر، یا حسین و یا زهرا خرمشهر را که به خونین شهر تبدیل شده بود،آزاد کرده و صحنه‎ های بسیار زیبایی را خلق کردند.//ن

 

انتهای پیام/

فرم ارسال نظر