logo
امروز : چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۰
امام رضا(ع):از ما نیست آن که دنیاى خود را براى دینش و دین خود را براى دنیایش ترک گوید. (بحار الأنوار، ج ۷۸، ص ۳۴۶ )
[ 2021/10/20 ] [ 13 ربيع الاول 1443 ]
شناسه خبر : ۲۰۲۷۳

رزمایش آمریکا و سه کشور دیگر در دریای عمان

رزمایش-آمریکا-و-سه-کشور-دیگر-در-دریای-عمان
نیروی دریایی آمریکا از قصد خود برای برگزاری رزمایش مشترک با بلژیک، ژاپن و فرانسه در دریای عمان خبر داد.

به گزارش موج رسا; به نقل از ای بی سی نیوز، نیروی دریایی آمریکا از تصمیم خود برای برگزاری مانور نظامی مشترک با همکاری کشورهای بلژیک، فرانسه و ژاپن در خاورمیانه خبر داد.

نیروی دریایی آمریکا هدف از برگزاری این مانور را افزایش تنش‌های اخیر با ایران پیرامون مساله برجام و پرونده هسته‌ای عنوان کرده است.

در این مانور نظامی که «تمرین گروهی جنگ دریای عرب» نام گرفته، کشتی‌های نظامی از چهار کشور مذکور به تمرین نظامی مشترک در دریای عرب و خلیج عمان خواهند پرداخت. در میان کشتی‌های جنگی یاد شده، ناو هواپیمابر فرانسوی «شارل دوگل» و ناو هواپیما بر آمریکایی «مکین ایسلند» نیز شرکت خواهد داشت.

همچنین گفته می‌شود دو ناو بلژیکی و ژاپنی نیز در مانور نظامی مذکور حاضر خواهند بود.

دولت «جو بایدن» گفته قصد دارد آمریکا را به توافق هسته‌ای برجام که «دونالد ترامپ» اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از آن خارج شد بازگرداند. دولت بایدن از سوی دیگر شرط بازگشت به برجام را عقب‌نشینی ایران از اقدامات جبرانی‌ای عنوان کرده که تهران در واکنش به خروج آمریکا از برجام و محقق نشدن وعده‌های طرف‌های اروپایی در دستور کار قرار داده است.

جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه اصرار یا عجله‌ای برای بازگشت آمریکا به برجام ندارد، تأکید کرده واشنگتن با توجه به نقض یکجانبه برجام در جایگاهی نیست که برای اجرای این توافق شرط بگذارد./مهر

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *