logo
امروز : چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲:۵۹
نَفَسهاى آدمى گامهاى او به سوى مرگ است. نهج البلاغه، ص ۴۸۰، حکمت 74
[ 2022/5/25 ] [ 23 شوال 1443 ]
شناسه خبر : ۱۹۹۹۱
وزیر بهداشت:

لزوم تشدید محدودیت های تردد/ مخالف سفرهای نوروزی هستیم/ آسیب پذیری بیماران زمینه‌ای در کرونا بیشتر است

لزوم-تشدید-محدودیت-های-تردد-مخالف-سفرهای-نوروزی-هستیم-آسیب-پذیری-بیماران-زمینه‌ای-در-کرونا-بیشتر-است-
سعید نمکی گفت» وزارت بهداشت مطلقا موافق هیچ مسافرتی در عید نوروز نیستیم و امیدوارم نوروز بدون دغدغه کادر درمان را بگذرانیم.

به گزارش موج رسا; سعید نمکی، وزیر بهداشت در بیستیمن آیین پویش سلامت که در مرکز قلب شهید رجایی تهران امروز 15 اسفند برگزار شد،گفت: تردید ندارم طپش قلب های بسیاری در کشور بعد از لطف خدا مدیون اساتید مجموعه‌ی قلب شهید رجایی است.

او افزود: مجموعه شهید رجایی بزگترین ویترین علمی کشور بوده و مایه امید برای کسانی است که به این مرکز مراجعه می کنند تا بلکه دست اساتید گرانقدر آن بعد از لطف خدا شفا بگیرند.

نمکی ضمن تشکر و تقدیر از زحماتی مستمر تمامی کارد این مجموعه تصریح کرد: از تمامی تلاشی که برای مردم این کشور کشیده و شاگردانی تربیت کرده اید تا در سراسر ایران گسترده شوند سپاسگزارم و تشکر ویژه از دکتر نوری می کنم و از خداوند بزرگ برای ایشان آرزو تندرستی دارم.

وزیر بهداشت ادامه داد: در دوره فعالیت های اجرایی بنده دو کار را در این رابطه ذی قیمت می دانم که سه دهه پیش برای جلوگیری از مرگ و میر در زمینه بیمارهای غیر واگیر تلاش کردیم.

او بیان کرد: جلوگیری از گرفتگی های عروقی و دریچه قلب با کمک اکو کاردیو گرافیست های قلب کشور ممکن شد.

نمکی بیان کرد: در سه ده پیش بعد اینکه ما توانستیم از بیماری های واگیر دار با واکسن جلوگیری کنیم بر ما مبرم بود که به سیاهچاله بیماری‌های غیرواگیر می‌افتیم که سر لوحه این مرگ و میر های بیماران قلبی عروقی هستند. به گونه ای که از 380 هزار مرگی که در کشور رخ می دهد 100هزار مرگ آن ناشی از فشار خون بالا و افراد درگیر با گرفتگی عروق هستند و بخش عظیمی از دیگر مرگ و میر ها نیز به دلیل وجود زمینه های بیماری قلبی است.

وزیر بهداشت و درمان افزود: در بیماری کووید19 هم لزوم توجه به این بیمارهای اثبات شد زیرا 83 درصد از مرگ های کرونایی در افرادی رخ داد که  بیماری زمینه ای از جمله نارسایی های قلبی، گرفتگی عروق یا افراد بالای 65 سال بودند.

او ادامه داد: این اتفاق خود تلنگری است که به بیماری های قلبی بیشتر توجه کنیم جمهوری اسلامی در ارائه کد 247  (مدیریت درمان سکته حاد قلبی)حیرت آور عمل کرد که قابل قیاس با کشور های دیگر نیست.

نمکی گفت: لزوم توجه به زیر ساخت های بیماری های و گرفتگی های عروقی که می تواند بیماری مزمن را در پی داشته باشد بسیار اهیمت دارد زیرا بیمارهای غیر واگیر می تواند ما را زمین گیر کند.

او اظهار کرد: از تمامی همکاران در این زمینه می خواهم در قالب یه پروژه ملی به منظور جلوگیری از گسترش این بیماری ها اقدام کنند و با تولید گاید لاین های مطابق با طبقه بندی فهم عمومی آموزش ها را انجام دهیم و سرمایه ها را دور نریزیم و این امکانات را دسترس همه قرار دهیم تا از این گرفتاری ها و مرگ و میرها جلوگیری کنیم.

وزیر بهداشت افزود: باید تغذیه، استرس و لایف استایل مردم را تغیر دهیم و آموزش همگانی و آموزش از راه دور را تدوین کنیم.

نمکی در با اشاره به شیوع کرونا در کشور گفت: امسال به رغم گرفتاری در کرونا نه تنها در باتلاق نماندیم بلکه با لطف خدا و تلاش همکاران توانستیم به عنوان یکی از درخشان‌ترین سال‌های قبل و بعد از انقلاب در توسعه زیرساخت‌ها تلاش کنیم.

او ادامه داد: امسال 11 هزار تخت بیمارستانی راه اندازی می کنیم و بی سر و صدا و چراغ خاموش ماهی 1000 تخت به مراکز درمانی کشور اضافه می شود. حتی در مدت زمان یک و نیم ماه 2500 تخت آی سیو اضافه شد و در خوزستان در طول یک هفته 700 تخت آی سیو در آنجا محیا خواهیم کرد.

وزیر بهداشت بیان کرد: اکسیژن رکن اصلی برای بیماران کووید19 است و در این زمینه تلاش کردیم تا تمامی تجهیزات را برای بیماران محیا کنیم و بیش از هزار پروژه بهداشتی اعم از خانه بهداشت امسال به بهربرداری می رسد.

او ضمن تشکر از همراهی اصحاب رسانه گفت: از مردم شریف ایران که صبوری کردن و با وجود مشکلاتی که وجود داشت در خانه مانند و با توجه به تعطیلی کسب و کارها تحمل کردند.

نمکی اضافه کرد: اما با تمام همراهی ها نا رفیقی ها و رعایت نکردن های هم دیدیم و عده ای اندک پروتکل ها را نادیده می گیرند اما به جرات می گویم کادر درمان ما جانثار ترین کادر درمان را در دنیا است و بی توجهی به مسائل بهداشتی کادر درمان را خسته تر، نحیف تر و لاغر تر می کند

وزیر بهداشت افزود: همه نگران عید نوروز هستیم با گردش ویروس انگلیسی در کشور مسافرت این گردش ویروس در کشور را بیش از پیش توسعه می دهد و باید از تردد ها جلوگیری کنیم. مانند سال گذشته که گفتیم از 25 اسفند تا بعد از تعطیلات، فرصتی برای احیای کادر بهداشت و درمان داشته باشیم، باید از رفت و آمدها جلوگیری کنیم.

نمکی گفت: ما در خوزستان صحنه های دردناک می بینیم که این ویروس این بیماری فرصت نمیدهد. با این اوضاع نمی توانیم کوپن مسافرت را به مردم بدهیم با اینکه می دانیم مردم خسته شدن و طاقتشان تاب شده اما ناچاریم بر این پروتکل ها پا فشار کنیم و تردد و مسافرت ها را محدود کنیم.

او ادامه داد: امیدوارم نوروز بدون دغدغه کادر درمان را بگذرانیم هرچند با توجه به وضعیت خوزستان خیلی خوش بین نیستیم.

نمکی من شرمسار کسانی هستم که بخاطر بی قیدی های برخی در این مسیر جا باختند به همین خاطر از برخورد با متخلف پروتکل ها گله دارم زیرا این بی توجهی‌ها باعث نگرانی نظام سلامت است.

منبع: مشرق

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *