logo
امروز : دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۵:۰۵
نَفَسهاى آدمى گامهاى او به سوى مرگ است. نهج البلاغه، ص ۴۸۰، حکمت 74
[ 2022/7/4 ] [ 4 ذو الحجة 1443 ]
شناسه خبر : ۱۹۸۳۸

گونه جدید کرونا در نیویورک چه مشخصاتی دارد؟

گونه-جدید-کرونا-در-نیویورک-چه-مشخصاتی-دارد؟
گونه‌های جدید جهش‌یافته ویروس کرونا در ایالت‌های آمریکا در حال شیوع است و احتمال اینکه روند درمان باید در بخش مراقبت‌های ویژه صورت گیرد، بیش از پنج برابر نوع اولیه است؛ احتمال مرگ نیز در مقایسه با دیگر جهش‌های آن ۱۱ برابر بیشتر است.

به گزارش موج رسا; ویروس‌ها همیشه جهش پیدا می‌کنند؛ هرچه تعداد افراد آلوده بیشتر باشد و هر چه مدت آلودگی طولانی‌تر باشد، احتمال جهش ویروس‌ها بیشتر است. بدن بیمار میلیاردها نسخه از ویروس را می‌گیرد که ممکن است کمی تغییر کنند یا جهش یابند. اما در اغلب موارد، بیشتر ویروس‌ها می‌آیند و می‌روند و دوره آنها تمام می‌شود، اما این تمام شدن شامل حال ویروس کرونا نمی‌شود و تا زمانی که جهان با شیوع آن دست و پنجه می‌کند، جهش‌های ویروس ادامه دارد. 

محققان در آمریکا و انگلیس صدها جهش ژنتیکی را در ویروسی که باعث بیماری کووید-۱۹ می شود شناسایی کرده‌اند؛ حالا در خبرها آمده گونه‌های جدید جهش‌یافته ویروس کرونا در ایالت‌های آمریکا در حال شیوع است؛ این گونه‌ها قدرت سرایت بیشتری دارند و نسبت به ویروس اولیه کرونا تهاجمی‌تر عمل می‌کنند. 

** احتمال رشد ویروس در آمریکا 

در نیویورک گونه‌ای از ویروس کرونا با نام B.۱.۵۲۶ در حال گسترش است که در نمونه‌برداری‌های ماه نوامبر برای اولین‌بار آن را تشخیص داده‌اند.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، تا اواسط ماه فوریه این گونه ویروس کرونا یک چهارم تمام زنجیره نمونه‌ها را در بر می‌گیرد که در بانک داده‌ها ذخیره شده‌اند. این داده‌ها در اختیار پژوهشگران برای تحقیقات بیشتر گذارده شده است.  مدیر مرکز تحقیقات ایدز آرون دایاموند در کلمبیا که سرپرستی یک تیم تحقیقاتی برای جهش جدید ویروس را برعهده دارد، معتقد است که این ویروس در آمریکا و احتمالا در نیویورک رشد کرده است.

 

* از طفره نسبت به واکسن تا احتمال مرگ بیشتر

یکی از جهش‌های موجود در این نوع همان تغییر مربوط به نوع مشاهده شده در آفریقای جنوبی است که به عنوان B.۱.۳۵۱ شناخته می‌شود. به نظر می‌رسد که این نوع تا حدودی از پاسخ بدن به واکسن‌ها نیز طفره می‌رود و این در حال رایج شدن است.

گونه ویروسی B.۱.۴۲۷ یا B.۱.۴۲۹ که بیشتر در کالیفرنیا خود را نشان داده، به نظر می‌آید که نه تنها قدرت سرایت بیشتری نسبت به نوع وحشی ویروس کرونا دارد، بلکه تهاجمی‌تر نیز هست. نتایج یک پژوهش دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو نشان داده که برای مقابله با این گونه ویروسی، احتمال اینکه روند درمان باید در بخش مراقبت‌های ویژه صورت گیرد، بیش از پنج برابر نوع ویروس وحشی است. احتمال مرگ نیز در مقایسه با سایر جهش‌ها ۱۱ برابر بیشتر است.

* شیوع گونه B.۱.۳۵۱ در‌آمریکا

کارشناسان مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا می‌گویند: نوع جدید از جهش ویروس کرونا به طرز نگران کننده‌ای در طی چند هفته گذشته در جمعیت بیمار ما افزایش یافته است. به گفته آنها، میزان شناسایی این نوع جدید در طی هفته‌های گذشته در حال افزایش و ممکن است شروع به غلبه بر سایر گونه‌ها کند؛ دقیقا مانند ویروس کرونای انگلیسی و آفریقای جنوبی. /مهر

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *