logo
امروز : پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۲۳
امام سجاد(ع): بدا به حال كسى كه يك هايش ( گناهانش ) بر ده هايش (حسناتش ) چيره شود(تحف العقول،281)
[ 2021/12/2 ] [ 26 ربيع الثانی 1443 ]
شناسه خبر : ۱۹۷۳۲

نشست غیر رسمی ۱+۵ مسیر را برای دیپلماسی در قبال ایران باز می‌کند

نشست-غیر-رسمی-۱+۵-مسیر-را-برای-دیپلماسی-در-قبال-ایران-باز-می‌کند
وزیر خارجه جدید آمریکا در مصاحبه‌ای اعلام کرد که نشست غیر رسمی ۱+۵ مسیر را برای دیپلماسی در قبال ایران باز می‌کند.

به گزارش موج رسا; «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه جدید آمریکا، در مصاحبه با بی بی سی گفت که آمریکا قصد دارد در نشست غیر رسمی گروه ۱+۵ با ایران شرکت کند و چنین نشستی نخستین گام‌ها برای باز کردن مسیر دیپلماسی برای حل مساله هسته‌ای ایران خواهد بود.

بلینکن در گفتگو با بخش انگلیسی بی‌بی‌سی، در خصوص مذاکرات در نشست مجازی خود با سه کشور اروپایی درباره ایران گفت، نتیجه این مذاکرات این بود که آمریکا و اروپا اکنون بار دیگر همسو هستند و به دنبال اهداف متفاوتی نیستند و این مهم است که ما اکنون اهداف مشترکی داریم.

آنتونی بلینکن در این مصاحبه بار دیگر به اظهارات و موضع جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا در قبال برنامه هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت: بر اساس این رویکرد، اگر جمهوری اسلامی به اجرای کامل تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای بازگردد، آمریکا نیز همین کار را خواهد کرد.

وی در ادامه اعلام کرد: پس از احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام، ما با همکاری شرکای خود به دنبال مستحکم‌تر و طولانی‌تر کردن این توافق خواهیم بود. سپس مقابله با اقدامات و مسائلی مانند فعالیت‌های ایران در منطقه و برنامه موشک‌های بالستیک این کشور را پیگیری خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه گفت، آنچه که من در گفتگو با همتایان اروپایی متوجه شدم این است که ما الان کاملاً با یکدیگر همسو هستیم.

آنتونی بلینکن تاکید کرد: ما اکنون دعوتنامه اتحادیه اروپا برای شرکت در نشست غیر رسمی کمیسیون مشترک توافق هسته‌ای با ایران را دریافت کرده‌ایم و قرار است که سه کشور اروپایی به همراه روسیه و چین و همچنین ایران در آن حضور داشته باشند. ما هم قصد داریم در آن حضور داشته باشیم.

وی گفت: اگر چنین نشستی برگزار شود، این نخستین گام جهت باز کردن مسیر دیپلماسی برای حل این مساله خواهد بود.

خبرنگار بی بی سی در ادامه این مصاحبه از آنتونی بلینکن پرسید منتقدان معتقدند که اقدام آمریکا در پس گرفتن «مکانیسم ماشه در شورای امنیت سازمان ملل متحد» یک امتیازدهی پیشاپیش در برابر تهران بود؟

وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ گفت: هیچ امتیاز دهی پیشاپیشی در کار نیست. ما در سالهای اخیر سیاست موسوم به «فشار حداکثری» در قبال ایران را داشتیم که نه تنها نتیجه نداد، بلکه مشکلات را هم بدتر کرد.

او اضافه کرد: ایران اکنون به تولید مواد شکاف‌پذیر لازم برای ساخت سلاح اتمی که به آن «زمان گریز» گفته می‌شود خیلی نزدیک شده است این (زمان گریز اتمی) در زمان برجام یک سال بود، اکنون بنا بر گزارش‌های منتشر شده، تنها چند ماه با آن فاصله دارند.

آنتونی بلینکن افزود: این راهبرد باعث نشد که ایران به عقب رانده شود، وضعیت نه تنها بهتر نشد، بلکه بدتر شد./مهر

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *