logo
امروز : دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۶
نَفَسهاى آدمى گامهاى او به سوى مرگ است. نهج البلاغه، ص ۴۸۰، حکمت 74
[ 2022/7/4 ] [ 4 ذو الحجة 1443 ]
شناسه خبر : ۱۹۷۱۴

سازمان نظام پزشکی روی موج التهاب آفرینی/ از «#واکسن بخرید» تا دلسوزی برای واکسیناسیون «سلبریتی‌ها»

سازمان-نظام-پزشکی-روی-موج-التهاب-آفرینی-از-«#واکسن-بخرید»-تا-دلسوزی-برای-واکسیناسیون-«سلبریتی‌ها»
مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای خطاب به وزارت بهداشت خواستار اختصاص سهمیه واکسن برای هنرمندان شد؛ درخواستی که با واکنش‌های متفاوتی مواجه شده است.

به گزارش موج رسا; روز گذشته حسین کرمانپور، مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای خطاب به وزارت بهداشت خواستار اختصاص سهمیه واکسن برای هنرمندان شد؛ درخواستی که با واکنش‌های متفاوتی مواجه شده است. برخی چرایی نامه نگاری نظام پزشکی برای اختصاص واکسن به این قشر از جامعه را مورد انتقاد قرار دادند. این درخواست درحالی مطرح می‌شود که سازمان نظام پزشکی به عنوان یک نهاد صنفی وظیفه صیانت از حقوق بیماران و پزشکان را بر عهده دارد، ولی سال هاست که فارغ از پیگیری مشکلات کادر درمان به مسائل سیاسی ورود پیدا کرده و مروری بر سوابق اعضای این سازمان نشان می دهد از ابتدای شیوع بحران کرونا در کشور همواره تلاش کردند مسائل حوزه سلامت را به مسائل سیاسی و حاشیه ای گره بزنند به طوری که در مورد اخیر نیز سازمان نظام پزشکی فراموش کرده است که هنوز بسیاری از اعضای کادر درمان در بخش دولتی و بخش خصوصی و دانشجویان عرصه کارآموزی و کارورزی علوم پزشکی واکسن کرونا دریافت نکرده‌اند، به طوری که بر اساس اظهارات سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت تا کنون تنها ۱۰ هزار نفر از پرسنل بهداشت و درمان کشور که در خط مقدم جبهه مبارزه با کرونا قرار دارند واکسن دریافت کرده‌اند.

از بندهای عجیب نامه روابط عمومی نظام پزشکی به وزارت بهداشت می توان به این نکته اشاره کرد که کادر درمان در کنار سلبریتی ها قرار گرفته اند به طوریکه در بخشی از این نامه آمده است: «سازمان نظام پزشکی ضمن پاسداشت همراهی دلسوزانه هنرمندان معتقد است این گروه معظم از پر ریسک ترین گروه هایی هستند که هر آینه می توانند در معرض ابتلا و انتقال ویروس کرونا باشند لذا پیشنهاد می دهیم در واکسیناسیون اختیاری این دست از برنامه سازان هنری که سرمایه ملی محسوب می شوند همپای کادر درمان نگریسته شده و ترتیبی اتخاذ شود که سهمیه لازم برای آن در نظر گرفته شود»

نباید این موضوع را به فراموشی سپرد که کشور ما طی یک سال گذشته شاهد جنگ روانی سنگین در حوزه مقابله با کرونا بود و با رسیدن این تبلیغات روانی به ایستگاه واکسن، بسیاری از سلبریتی‌ها و شبکه‌های خارجی تلاش کردند تا با اسم رمز «واکسن بخرید»، دولت را متهم به سیاسی‌کاری در حوزه سلامت کنند و با قرار دادن ملت در مقابل دولت، توان تصمیم‌گیری صحیح را از مسؤولین مربوطه بگیرند.

چندی پیش و در همین راستا سه رکن سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور خواستار خرید واکسن خارجی شده بودند که این موضوع با انتقاد نمایندگان مجلس مواجه شد. به طوری که معصومه پاشائی بهرام، پزشک و نماینده مجلس شورای اسلامی طی مصاحبه ای عنوان می کند که « با توجه به انتخابات گذشته نظام پزشکی، این افراد نمی‌توانند خود را نماینده جامعه پزشکی کشور بدانند، حتی در مورد نامه ارسال شده به رئیس جمهور نیز به طور حتم اکثر پزشکان کشور در جریان این موضوع قرار نگرفتند. مشخص نیست که این افراد چگونه خود را نماینده جامعه پزشکان می‌دانند و بر اساس کدام اصول اخلاقی در مقابل سخنان رهبری ایستادگی می‌کنند؛ بهتر است روسای نظام پزشکی به دنبال اقدامات سیاسی نبوده و در راستای وظایف ذاتی خود در این سازمان فعالیت کنند.» 

اما این تنها موج سواری سازمان نظام پزشکی در حوزه کرونا نبوده است. پس از آنکه وزارت بهداشت اعلام کرد که واکسن روسی به کشور وارد خواهد شد عده ای از سلبریتی ها و اعضای سازمان نظام پزشکی با راه اندازی موج انتقادی در فضای مجازی این بار هشتک واکسن روسی نمی زنیم را ترند کردند. در این راستا حسین کرمانپور مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان نظام پزشکی نیز ضمن واکنش نسبت به خبر واردات واکسن روسی، می گوید که «مسئولیت هر نوع واردات واکسن و تزریق آن با وزارت بهداشت است و طبیعتا کسانی که نخواهند واکسن مصوبه سازمان بهداشت جهانی را داشته باشند، باید مسئولیت آن را بپذیرند و بقیه هم این واکسن را تزریق کنند.» اما دیری نگذشت که تحقیقات انجام شده بر روی این واکسن در مجله علمی و معتبر لنست منتشر شد و حکایت از اثر بخشی 92 درصدی واکسن روسی داشت که بعد از این موضوع برخی از مخالفین که پیشتر به واکسن روسی انتقاد داشتند نظر خود را تغییر دادند و حتی درخواست واکسیناسیون سلبریتی ها را هم مطرح کردند!

*گروه‌های درمانی در اولویت واکسیناسیون

بر اساس اطلاعات اعلام شده از سوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، برنامه واکسیناسیون کرونا در کشور حداقل به مدت یک‌سال ادامه خواهد داشت، این برنامه با اولویت گروه‌های درمانی آغاز شده و به مرور زمان به بخش بزرگی از جمعیت کشور تسری خواهد یافت. طبق اطلاعات موجود در برنامه ملی واکسیناسیون مقابله با کرونا، انجام عملیات واکسینه کردن جامعه در ۴ مرحله و با ۴ اولویت انجام می‌شود. به طوری که در فاز اول که در زمستان امسال تکمیل خواهد شد کارکنان خط اول ارایه خدمت به بیماران کووید۱۹ که در معرض خطر ابتلا و انتقال عفونت به سایراعضای جامعه هستند واکسینه می‌شوند و پس از آن سایر اقشار واکسن کرونا دریافت خواهند کرد.

*دلسوزی عجیب نظام پزشکی برای هنرمندان

بر اساس اعلام نظام پزشکی تاکنون بیش از ده‌ها پزشک، پرستار و کادر بهداشت و درمان که در ردیف ارزشمندترین سرمایه‌های ملی هستند، خالصانه جانشان را برای حفظ سلامت مردم فدا کرده‌اند، حال این سوال در اذهان عمومی ایجاد می‌شود که چرا سازمان نظام پزشکی به جای پیگیری و دغدغه واکسیناسیون کرونا برای کادر درمان، بیماران زمینه ای و سالمندان، اولویت خود را واکسیناسیون هنرمندان قرار داده است و حتی در این خصوص اقدام به نامه نگاری و انتشار آن در فضای مجازی کرده است؟

مرور تصاویر منتشر شده از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جشنواره فجر نشان می‌دهد برخی از همین سلبریتی‌ها بر خلاف تاکید پزشکان و مسوولان اعتقادی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک نداشتند که همین موضوع واکنش وزارت بهداشت را به دنبال داشت، تا جایی که سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا هم درباره برگزاری جشنواره فجر گفت اگر مشاهده شود پروتکل‌ها رعایت نشده‌اند از برگزاری جشنواره در هر مرحله‌ای که باشد، جلوگیری می‌کنیم.

اما این عدم رعایت پروتکل های بهداشتی تنها به جشنواره فجر ختم نمی شود به طوری که برخی از آنان در ایام پیک کرونا ضمن انتشار عکس های مختلف از دورهمی های خود بدون ماسک و فاصله گذاری و در فضای ممنوعیت برگزاری مهمانی قوانین را زیر پا گذاشته که این موضوع نشان می دهد برخی از این سلبریتی ها برخلاف ادعای سازمان نظام پزشکی نه تنها در صحنه اجرا مجبور به عدم رعایت پروتکل ها هستند بلکه در فضای شخصی و عمومی عادی انگاری می کنند و فراموش کرده اند که به الگوی نامناسبی برای مردم مبدل شده اند. 

حال جای سوال است که چرا اعضای سازمان نظام پزشکی پس از انتشار تصاویر جشنواره فجر و یا دورهمی های برخی از سلبریتی ها که در آن هیچ یک از پروتکل های بهداشتی رعایت نشده بود اقدام به انتقاد از آنان نکرد و حتی مدیر روابط عمومی نظام پزشکی در یک پیام ساده توئیتری به آن ها توصیه نکرد که برای حفظ سلامت خود و کاهش زحمات کادر درمان که این روزها جان خود را در کف دستشان قرار دادند و برای سلامت هموطنان تلاش می کنند، قوانین را رعایت کنند.

*دفاع من از هنرمندان لاکچری و بی‌هویت و ساختارشکن نبوده است

مدیر ورابط عمومی سازمان نظام پزشکی بهتر بود در این نامه از هنرمندان درخواست کند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی گامی موثر در راستای فرهنگ سازی عمومی بردارند. کرمانپور در توضیح دلیل این درخواست گفت: بسیاری از هنرمندان در صحنه اجرا نمی‌توانند از ماسک استفاده کنند، این گروه از معدود مشاغلی هستند که برای ادامه شغل خود مجبورند در صحنه اجرا از ماسک استفاده نکنند که در سند ملی کرونا به آن توجه نشده است. دفاع من از هنرمندان لاکچری و بی‌هویت و ساختارشکن نبوده است بلکه هدف من حمایت از قاطبه پزشکان بوده است.

وی افزود: زمانی که هنرمندان ما درگیر بیماری می‌شوند فشار زیادی به کادر درمان می‌شود همچنین در صورت جان باختن یک هنرمند بسیاری از افراد برای آنها سوگواری می‌کنند اما چرا به دلیل دفاع از هنرمندان عده‌ای گلایه می‌کنند؟

کرمانپور افزود: در این نامه گفته نشد که هنرمندان در اولویت تزریق واکسن هستند بلکه همواره تاکید کردم که اولویت تزریق واکسن کرونا با کادر درمان است و ما با ارسال این درخواست‌ها تلاش کردیم واکسن زودتر به دست اقشار جامعه برسد. معتقدم این نامه زود منتشر شد و اگر چندماه دیگر این درخواست منتشر می‌شد بهتر بود.  نظر من در این نامه پیشگیری از ابتلا بوده است، هنرمندان هم مانند سایر اقشار بوده و تفاوتی با بقیه ندارد، و در سند ملی واکسیناسیون کرونا اشاره‌ای به این شغل نشده است در صورتی که از همه مشاغل در این سند نام برده شده است.

منبع: فارس

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *