logo
امروز : سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۴۸
نَفَسهاى آدمى گامهاى او به سوى مرگ است. نهج البلاغه، ص ۴۸۰، حکمت 74
[ 2022/8/16 ] [ 18 محرم 1444 ]
شناسه خبر : ۱۹۲۸۱
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان:

153 روستای زنجان در معرض خطر قرار دارد

153-روستای-زنجان-در-معرض-خطر-قرار-دارد
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان گفت: 153 روستای این استان در معرض خطر و بر روی گسل قرار دارند که 18 هزار و 700 واحد در این روستاها قرار دارند.

به گزارش موج رسا; رضا خواجه‌ای امروز در نشست خبری با اشاره به در معرض خطر و بر روی گسل بودن 153 روستای استان اظهار کرد: 18 هزار و 700 واحد در این روستاها ساکن هستند که 6 هزار واحد، مقاوم‌سازی شده و برای بقیه نیز در صورت ابلاغ اعتبار، مقاوم‌سازی صورت می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: از سال 1384 تاکنون 50 هزار واحد از 92 هزار و 657 واحد غیرمقاوم استان، مقاوم‌سازی شده و تلاش بر این است که جذب اعتبارات در این زمینه بیشتر هم شود.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان گفت: طرح هادی تقریباً برای تمام روستاهای این استان تهیه شده و طرح هادی 294 روستا نیز نیازمند بازنگری است.

وی با بیان اینکه طرح هادی 190 روستا بازنگری شده است، اظهار داشت: تاکنون طرح هادی 400 روستا از 710 روستای بالای 20 خانوار استان اجرا شده که اجرا و بازنگری طرح‌های هادی به میزان اعتبارات ابلاغی از محل استانی و ملی برمی‌گردد.

خواجه‌ای با بیان اینکه طرح هادی روستاها به طور کامل اجرا نمی‌شود، تصریح کرد: طرح‌های هادی به نسبت اعتباری که برای روستاها در نظر می‌گیرند، اجرا و عملیاتی می‌شوند.

وی با بیان اینکه امسال 10 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح‌های هادی روستایی تخصیص یافته است، افزود: نمی‌توان با این اعتبار، طرح هادی چند روستا را به صورت 100 درصد اجرا کرد و بقیه بماند بلکه نیازسنجی شده و روستاها با اولویت شناسایی شده و هزینه می‌شود.

خواجه‌ای ادامه داد: امسال تامین قیر رایگان به میزان 12 میلیارد تومان اختصاص یافته که روستاها شناسایی و مشخص شده و اقدام خواهد شد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان با بیان اینکه 67 هزار سند مالکیت روستایی توسط بنیاد مسکن و با همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک استان صادر شده است، گفت: 7700 سند مربوط به شهرهای کمتر از 20 هزار نفر جمعیت و مابقی در روستاها صادر شده است.

وی با بیان اینکه امسال صدور 2 هزار سند مالکیت روستایی برای استان زنجان تعیین شده بود اما با هماهنگی بین بنیاد مسکن و ثبت اسناد، تعهد صدور 6500 سند را ایجاد کردیم، اظهار داشت: تاکنون بیش از 5 هزار سند صادر شده که از این بابت، رتبه اول کشور را کسب کرده‌ایم اما این رتبه، رافع تکالیف و وظایف بنیاد مسکن نبوده و تلاش می‌کنیم که بیشتر از این نیز محقق شود.

خواجه‌ای خاطرنشان کرد: در صدور سند مالکیت روستایی 10 درصد بالاتر از میانگین کشوری و در صدور سند مالکیت شهرهای کمتر از 20 هزار نفر جمعیت نیز 2 برابر میزان متوسط کشوری هستیم.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان گفت: 10 روستای هدف گردشگری داریم و 7 روستا نیز دارای بافت باارزش روستایی است که تاکنون 2 مورد اجرا شده و بقیه نیز در حال اجرا است.

وی افزود: تاکنون حدود 70 خانه عالِم توسط بنیاد مسکن در روستاها احداث شده که تمام این اقدامات وابسته به میزان اعتبارات ابلاغی است زیرا بنیاد مسکن مانند پیمانکار عمل می‌کند.

خواجه‌ای اظهار داشت: در طرح مقاوم‌سازی مسکن روستایی 4 هزار و 60 مورد به بانک‌ها معرفی شده که مقاوم‌سازی و نوسازی این واحدها آغاز شده و پیشرفت خوبی دارند ضمن اینکه سهمیه استان زنجان در تامین مسکن محرومین 2 هزار واحد بود که به بانک‌ها معرفی شده و 900 واحد آن به مرحله نصب درب و پنجره رسیده و بقیه هم از پیشرفت مناسبی برخوردارند.

وی با اشاره به طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی ابراز کرد: 250 میلیارد تومان اعتبار در این زمینه به استان زنجان ابلاغ شده که اجرای آن 4100 اشتغال مستقیم ایجاد می‌کند.

خواجه‌ای ادامه داد: در این طرح 50 میلیون تومان تسهیلات برای متقاضیان در نظر گرفته شده و در ادامه نیز در صورتی که تسهیلات تکمیلی و یا بلاعوض در نظر گرفته شود، اِعمال می‌شود.// آ

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *