logo
امروز : سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۴
نَفَسهاى آدمى گامهاى او به سوى مرگ است. نهج البلاغه، ص ۴۸۰، حکمت 74
[ 2022/8/16 ] [ 18 محرم 1444 ]
شناسه خبر : ۱۹۲۴۲

سفر به کربلا با ۶۶۶ دلار!

سفر-به-کربلا-با-۶۶۶-دلار!
در حالی که سازمان حج و زیارت به عنوان متولی اعزام زائران به عتبات از اواخر سال گذشته هیچ زائر و کاروانی را به عراق اعزام نکرده است، برخی افراد سودجو با تبلیغاتی همچون سفر به کربلا با ۶۶۶ دلار، عاشقان حسینی را فریب می‌دهند.

به گزارش موج رسا; سفر به عتبات که سال گذشته با فراز ‌و نشیب‌هایی همراه بود، اوایل اسفندماه به دلیل شیوع کرونا متوقف شد و هیچ زائری نه تنها به صورت هوایی، بلکه به صورت زمینی هم به عراق اعزام نشد.

در ماه‌های اخیر با وجود ممنوعیت سفر به عتبات، برخی از آژانس‌های گردشگری و افراد سودجو از احساسات عاشقان زیارت امام حسین (ع) که مدت‌ها در انتظار سفر به عتبات هستند، سواستفاده کرده و با تبلیغات کاذب و هزینه بالا سعی در جذب زائران و فریب دل‌های بی‌قرار آن‌ها را دارند؛ به طوری که با ارسال پیامک یا تبلیغات در فضای مجازی با محتواهای مختلف همچون «سفر به عتبات با ۶۶۶ دلار» می‌‌خواهند از دلتنگی عاشقان حسینی سواستفاده کنند. برخی هم بی‌توجه به بسته بودن مرزها و نبود فضای مناسب برای اعزام زائران، در دام کلاهبرداران می‌افتند.

هزینه سفر به عتبات با توجه به نوسانات ارزی به طور حتم در صورت برقراری همچون سال گذشته نیست، اما درخواست ۶۶۶ دلار برای سفر به عتبات نیز شوخی نیست؛ چرا که هزینه این سفر را حتی با دلار ۲۲ هزارتومانی هم اگر محاسبه کنیم، ‌بیش از ۱۴ میلیون تومان می‌شود!

‌این امر در حالی است که سازمان حج و زیارت و همچنین شرکت شمسا‌ به عنوان ‌متولی اعزام زائران،‌ هیچ اعزام و کاروانی ندارند‌. این امر یعنی مجوزهای لازم برای اعزام زوار به عتبات وجود ندارد و موقعیت برای حضور زائران حسینی در عراق فراهم نیست. ‌

 البته در زمینه اعزام زائران به عتبات، همانطور که علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت گفته بود تصمیم‌های این سازمان درباره برقراری سفرهای زیارتی در گرو موافقت ستاد مبارزه با کروناست و متولیان امر نیز باید برای ازسرگیری سفرها موافقت کرده و فقط پذیرش زوار از سوی عراق ملاک نیست. همانطور که اربعین امسال نیز شاهد بودیم با وجود اینکه عراق در روزهای منتهی به اربعین حسینی با وجود تأکیدهای مکرر به نپذیرفتن زائر خارجی، از پذیرش تعداد محدودی از زوار خبر داد، اما ایران در اربعین امسال هیچ زائری اعزام نکرد.

بر همین اساس، با توجه به کاهش تعداد مبتلایان به کرونا در روزهای اخیر، نمی‌توان همچنان برای برقراری سفر به عتبات برنامه‌ریزی کرده یا حتی فریب عده‌ای سودجو که با احساسات مردم بازی می‌کنند، خورد و بدون پشتوانه و داشتن مجوز یا بیمه و سایر مزایا با هزینه سرسام‌‌‌آور به عراق سفر کرد. علاوه بر این، همانطور که مسؤولان سازمان حج و زیارت اعلام کردند، این سازمان در تلاش است با تدوین پروتکل‌های بهداشتی با اولویت حفظ سلامت زائران، برای ازسرگیری ‌سفر به عتبات در صورت موافقت ستاد مبارزه با کرونا برنامه‌ریزی کند. /فارس

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *