logo
امروز : شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۵۴
پیامبر اکرم (ص) فرمود:براى شهادت حسین علیه السلام ، حرارت و گرمایى در دلهاى مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی‌شود.(جامع احادیث الشیعه ، ج 12، ص 556)
[ 2021/10/16 ] [ 9 ربيع الاول 1443 ]
شناسه خبر : ۱۹۲۱۲

گزینه‌های کابینه دولت بایدن درباره ایران چه گفتند؟

گزینه‌های-کابینه-دولت-بایدن-درباره-ایران-چه-گفتند؟
گزینه‌های پیشنهادی بایدنبرای تصدی وزارت امور خارجه، وزارت دفاع و اطلاعات ملی آمریکا شب گذشته در جلسه استماعی بررسی صلاحیت خود با حضور جمعی از سناتورها، اظهارنظرهایی درباره ایران و برجام مطرح کردند.

به گزارش موج رسا; باب منندز سناتور دموکرات در جلسه بررسی استماعی بررسی صلاحیت بلینکن گزینه تصدی وزارت امور خارجه دولت بایدن، با اشاره به موضوع ایران و ابراز مخالفت اولیه با برجام، گفت: خروج ترامپ از برجام باعث ضعف ما و تقویت ایران شد و توانایی ایران را افزود.

وی افزود: برای بازگشت به برجام باید به سایر فعالیت‌های خطرناک و بی‌ثبات کننده ایران توجه شود و معتقدم که باید با یک رویکرد جامع با همکاری متحدانمان در اروپا و منطقه به سایر موضوعات مرتبط پرداخت.

منندز درباره برجام و نواقص آن پرسید که از نظر او شامل بند غروب آفتاب، مسایل موشکی و.. بود. وی بر نداشتن غنی سازی اورانیوم در منطقه تاکید کرد و پرسید آیا کنگره را درباره این چالش دخیل خواهید کرد؟

برپایه آن بند، ایران پس از ۱۰ سال می ‌تواند سانتریفیوژهای غنی‌سازی را افزایش دهد و پس از ۱۵ سال نیز اجازه دارد بر حجم اورانیوم کمتر غنی ‌شده خود بیفزاید. بند مورد نظر یکی از مهمترین دستاوردهای رایزنان هسته ای ایران بود که در طول مذاکرات دو ساله به دست آمد.

بلینکن گفت: پاسخ کاملا مثبت است ، به ویژه در مورد راهبرد به چالش کشیدن سیاستی که باید در هنگام برخورد با ایران داشته باشیم. رئیس جمهوری بایدن متعهد به این پیشنهاد است که ایران سلاح هسته‌ای نداشته باشد و ما این هدف را با کمیته به اشتراک می‌گذاریم.

وی افزود: ایران با سلاح اتمی یا داشتن ظرفیت ایجاد این تسلیحات نسبت به فعالیت‌های مخرب اعم از پشتیبانی از تروریسم، تغذیه نیابتی‌های خود یا بی‌ثبات کنندگی منطقه بسیار خطرناک‌تر، حتی خطرناک تر از حد فعلی می‌شود.

گزینه بایدن برای وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: با داشتن سلاح یا ظرفیت تولید ساخت سلاح اتمی، ایران مصون‌تر از مجازات، عمل خواهد کرد، بنابراین من فکر می‌کنم ما وظیفه فوری داریم هر کاری که می‌توانیم انجام دهیم تا مانع دستیابی ایران به سلاح اتمی یا نزدیک شدن به توانایی داشتن آن شویم.

بلینکن اضافه کرد: از نظر من برجام برغم محدودیتهای آن ، به نوبه خود در مسدود کردن مسیرهای مختلف برای تولید مواد مورد نیاز برای سلاح هسته‌ای موفق بود و بیشترین بازرسی‌ها را در تاریخ رژیم کنترل تسلیحات دارد.

وی یادآور شد: چالش اینجا است که ما از توافق خارج شدیم و ایران محدودیت‌های اعمال شده با توافق را بازگردانده است، سانتریفیوژهایی را به کار گرفته است که مطابق توافق ممنوع بود و نتیجه آن همچنانکه در گزارش‌های عمومی مطرح است، زمان بیش از یکسال برای رسیدن به یک بمب اتمی، اکنون به کمتر از ۳ یا ۴ ماه کاهش یافته است.

گزینه بایدن برای وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: این یعنی بازگشت به همان بحرانی که پیش از مذاکرات با آن مواجه بودیم.

بلینکن تصریح کرد: بنابراین رئیس جمهوری منتخب معتقد است اگر ایران به این تعهدات برگردد ما نیز بازخواهیم گشت اما ما باید از آن به عنوان بستری برای بودن در سمت متحدان و شرکا برای دستیابی به توافقی محکم‌تر و طولانی‌تر استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: باید از آن برای رسیدن به موضوعاتی دیگری همچون موشک و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران استفاده کنیم.

وزیر خارجه احتمالی دولت بایدن تصریح کرد: من فکر می‌کنم ما تا رسیدن به آن فاصله زیادی داریم. باید صبر کنیم، رئیس جمهوری منتخب در دفتر حضور یابد، ایران گام بازگشت به تعهدات را بردارد و ما باید آن را مورد ارزیابی قرار دهیم.

بلینکن اظهار کرد: باید ببینیم آیا آنها واقعا خوب بودند یا نه. اگر بگویند که در اولین مرحله به تعهدات خود عمل می کنند، ما هم انجام می‌دهیم.

وی خاطرنشان کرد: حتما با شما(کنگره) مشورت خواهیم کرد و نه فقط آنچه که من فکر می‌کنم ما برای بلندشدن نه نشستن باید با متحدان و شرکای خود در منطقه شامل اسرائیل و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس تعامل داشته باشیم.

ترور سردار  قاسم سلیمانی

در ا دامه این نشست، سناتور ران جانسون درباره ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی پرسید و اینکه چرا بلینکن با آن مخالف بوده است؟

گزینه بایدن برای وزارت خارجه آمریکا با این ادعا که من گزارش‌های دست اول در ارتباط با دخالت وی در کشته شدن نیروهای آمریکایی را دریافت می‌کردم، پاسخ داد: بنابراین کسی متاسف نیست که چرا او دیگر نیست، بلکه سوال این است که آیا از بین بردن او کار درستی است و با این کار، توازن امنیتی ما بهتر شده و ایمن‌تر شده‌ایم یا خیر؟

بلینکن اظهار کرد: دولت‌های گذشته اعم از بوش و اوباما به این جمع‌بندی رسیدند که ایمن‌تر نخواهیم شد. فکر می‌کنم آنچه ما بعد از مرگ او دیدیم که حملات به مواضع ما در عراق باعث شده است ده‌ها اگر صدها نفر نباشد، از آمریکایی‌ها دچار آسیب مغزی شوند.

وی تاکید کرد: این واقعیت که مواضع مقدم ما در مبارزه با داعش مجبور به عقب نشینی شدند چرا که نگرانی از اقدام تلافی‌جویانه شبه‌نظامیان نیابتی ایران پس از سلیمانی وجود داشت.

وزیر احتمالی بایدن واقعیت دیگر ناشی از ترور سردار سلیمانی را تعطیلی سفارت آمریکا در بغداد از ترس حملات این شبه‌نظامیان برشمرد و ادامه داد: این واقعیت است که ما شاهد هستیم که ایران به طرق مختلفی عمل می کند زیرا ما تنها بازیگر این درام نیستیم.

بلینکن تاکید کرد: با توازن، فکر می‌کنم که این عمل باعث شد امنیت کمتری داشته باشیم نه بیشتر.

سناتور میت رامنی دیگر جمهوری‌خواهی بود که درباره بازگشت به برجام ابراز نگرانی کرد و هشدار داد که سیاست دولت بایدن نباید تنها با برگرداندن سیاست دولت گذشته باشد بلکه باید از آنها به عنوان اهرم مذاکراتی استفاده کرد.

وی تاکید کرد که ایران هیچ گاه نباید به سلاح اتمی دست یابد.

 

آوریل هینز رئیس احتمالی اطلاعات ملی آمریکا چه گفت؟

خانم آوریل هینز گزینه جو بایدن برای مدیریت اطلاعات ملی آمریکا در نشست استماعی و بررسی صلاحیت وی از سوی سنا نیز در پاسخ به سوالات سناتورها، مطالبی درباره برجام مطرح کرد.

سناتور سوزان کالینز از هینز درباره بازگشت بایدن به برجام پرسید و اینکه آیا تهدید ناشی از پیشبرد ایران برای سلاح اتمی جزو اولیت‌های گزینه اطلاعات ملی قرار دارد یا خیر؟

گزینه بایدن برای اطلاعات ملی آمریکا گفت: همانطور که رئیس جمهوری منتخب نشان داده است، اگر ایران به تعهداتش بازگردد او این کار را انجام خواهد داد.

هینز مدعی شد: هنوز فاصله زیادی با این موضوع داریم و باید با همکاری کنگره در این خصوص حرکت کنیم. همانگونه که رئیس جمهوری منتخب مطرح کرده است ما باید به موشک های بالستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران نگاه کنیم.

وی ادامه داد: امیدوارم که بتوانم بهترین اطلاعات را درباره برنامه ایران و فعالیت‌های آن برای شما فراهم سازم تا بتوانید بهتر قضاوت کنید و تصمیم بگیرید.

اظهارات این مدیر آتی دولت بایدن در شرایطی انجام می‌شود که آمریکا به مدت سه سال تمام تعهدات خود در برجام را زیرپا گذاشت و تروریسم اقتصادی را علیه مردم ایران اعمال کرد.

مقامات جمهوری اسلامی ایران به صراحت تاکید کرده‌اند آمریکا تنها در صورت لغو تحریم ها می‌تواند به برجام بازگردد و عضو متعهد این توافقنامه شود.

همچنین تاکید کرده‌اند که مساله موشک بالستیک و تجهیزات دفاعی ایران هیچ‌گاه موضوع مذاکره نخواهد شد.

سناتور دایان فاینستین هم درباره برجام گفت فکر می‌کند که خروج آمریکا از برجام یک اشتباه بود و در عین حال مدعی تهدیدهای ایران در منطقه شد.

این سناتور از گزینه اطلاعات ملی بایدن، درباره فعالیت غیرنظامی هسته‌ای ایران و همچنین ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی پرسید.

هینز در پاسخ بار دیگر مدعی شد: کاملا موافقم که ایران یک بازیگر بی‌ثبات‌کننده در منطقه است و فکر می‌کنم این موضوعی است که باید بر آن تمرکز کنیم. امیدوارم بتوانیم بهترین اطلاعات را درباره این تهدیدها فراهم سازیم تا بتوانند درباره چشم‌انداز آینده تصمیم‌گیری کنند.

سناتور جان کورنین جمهوری‌خواه سوال خود را از گزینه مدیر اطلاعات ملی آمریکا اینگونه شروع کرد که آیا باید به ایران اجازه دسترسی به سلاح اتمی داده شود؟

هینز پاسخ داد: خیر، من فکر می‌کنم هرگز نباید به ایران اجازه دسترسی به سلاح اتمی داده شود.

 

وزیر دفاع پیشنهادی بایدن در باره ایران چه گفت؟

لوید آستین گزینه‌ پیشنهادی دولت بایدن برای وزارت دفاع هم در نشست استماعی و بررسی صلاحیت خود با حضور جمعی از سناتورها، با بیان اینکه « بایدن خواستار از سرگیری گفت وگوها با ایران است» در عین حال مدعی شد که ایران همچنان یک نیروی «بی ثبات کننده» در منطقه بوده و متحدان آمریکا را در خطر قرار می دهد. آستین ادعا کرد: دسترسی ایران به سلاح اتمی، رسیدن به ثبات در منطقه را دشوار تر می کند.

وی که در ادامه از  موضوع عادی شدن روابط کشورهای عربی خلیج فارس با رژیم صهیونیستی سخن گفت مدعی شد که هرگونه عادی سازی روابط قدمی مثبت بوده و ایران را تحت فشار قرار می دهد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *