logo
امروز : چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰:۳۵
امام سجاد(ع): بدا به حال كسى كه يك هايش ( گناهانش ) بر ده هايش (حسناتش ) چيره شود(تحف العقول،281)
[ 2021/12/8 ] [ 3 جمادی الاول 1443 ]
شناسه خبر : ۱۸۴۶۸

باز هم محرمانه‌ بازی !

باز-هم-محرمانه‌-بازی-!
جنجال ساخت ملک جماران و محدودیت ارتفاع ساخت و ساز در این مرحله با یک مصوبه محرمانه و اعتراض اعضای شورای شهر وارد مرحله جدید شد.

به گزارش موج رسا; تابستان امسال اعلام شد نهاد ریاست‌جمهوری یک طبقه غیرمجاز در منطقه جماران ساخته و شهرداری تهران آن را تخریب کرده است. شایعات زیادی هم مطرح شد که این ملک برای شخص حسن روحانی بوده اما روابط عمومی نهاد ریاست‌جمهوری این موضوع را تکذیب و در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «کاربری ملک مذکور مسکونی و شخصی نبوده و ساختمانی با کاربری اداری است و انتشار خبر ساخت منزل مسکونی برای رئیس‌جمهور را یک شیطنت آشکار و کاملا با اغراض مشخص دانسته است.

ساخت این ملک با هماهنگی کامل شهرداری تهران انجام شده و موضوع تخلف نیز کاملا فاقد حقیقت است». با این وجود اعضای شورای شهر در همان زمان اعلام کردند با وجود اینکه این ملک کاربری مسکونی دارد اما متعلق به نهاد ریاست‌جمهوری بوده و در عین حال تخلف آشکاری صورت گرفته است.

به عبارت بهتر با وجود تکذیب نهاد ریاست‌جمهوری، تخلف آشکاری در ساخت‌وساز این ملک صورت گرفته اگرنه دلیلی نداشت شهرداری تهران اقدام به تخریب این ملک کند. اما تخلف ملک ریاست‌جمهوری چه بود که شهرداری تهران مجبور به تخریب آن شد؟ در محله جماران با هدف حفظ بافت سنتی، تصمیم گرفته شده برای ساخت ‌و ‌ساز محدودیت ارتفاع اعمال شود. ساکنان محله که با این محدودیت مواجه هستند بعد از دیدن تخلف آشکار ملک نهاد ریاست‌جمهوری به این مساله اعتراض کرده بودند و شهرداری تهران مجبور شد یک طبقه غیرقانونی (یا به قول شهرداری نیم‌طبقه) را تخریب کند.

از آن زمان زمزمه‌ای مبنی مطرح شدن طرحی در شورای عالی راه‌وشهرسازی برای برداشتن محدودیت ارتفاع ساخت‌وساز منطقه جماران شنیده شد. اعضای شورای شهر بار دیگر به این موضوع اعتراض کردند و جنجال دیگری آغاز شد، البته شهرداری تهران اعلام کرد شاید برای ساکنان جماران طرحی به تصویب برسد که مجوز نیمی از تراکم معمول جمارانی‌ها در جایی غیر از محله جماران داده شود. یعنی ساکنان جماران برای ساخت ملک خود فقط مجاز به ساخت ۲ طبقه خواهند بود و ساکنان این محله می‌توانند مجوز ساخت ۲ طبقه دیگر را در محله‌ای غیر از جماران بگیرند.

با این وجود زمزمه مصوبه برداشتن محدودیت ارتفاع در ساخت و ساز جماران بلندتر از قبل شنیده می‌شد تا اینکه دیروز اعلام شد ۹ عضو شورای شهر تهران در نامه‌ای از مصوبه‌ای محرمانه در این باره انتقاد کرده‌اند و خواستار جلوگیری از اجرای آن شده‌اند. اعضای شورای شهر تهران در تذکری به نهاد ریاست جمهوری خواستار عمل به تعهدات قانونی خود در قبال مدیریت شهری شدند و نسبت به تلاش آن نهاد برای لغو محدودیت ارتفاعی ساخت و ساز در محله جماران انتقاد کردند.

در متن این تذکر که به هیأت‌رئیسه شورای شهر تهران ارائه شده، آمده است: اعضای شورای پنجم شهر تهران، ریاست شورا و شهرداران منتخب این دوره شورا، در مکاتبات متعدد و مستمر نسبت به ایفای تعهدات دولت و نهاد ریاست‌جمهوری در رابطه با کمک به مدیریت شهری برای توسعه حمل‌ونقل عمومی و ریلی، تأمین اتوبوس و نیز ایفای تعهدات قانونی دولت نسبت به ارائه بسته‌های تشویقی برای تسریع بازآفرینی شهری و نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده و کمک سازمان‌ها و نهادهای خدمت‌رسان دولتی به مالکان املاک واقع در بافت فرسوده و نیز احیای سند مجموعه شهری برای صیانت و حفاظت از حریم شهر تهران و شهرهای اقماری، کمک دولت به برون‌سپاری اختیارات خود به نهاد مدیریت شهری و افزایش سهم شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش افزوده و ده‌ها موارد دیگر خواستار تصمیم‌گیری و اقدامات عملی دولت شده‌اند اما متاسفانه تاکنون در این موارد پاسخی به مدیریت شهری و اعضای شورا داده نشده و اقدامات عملی نیز مطابق با تعهداتی که دولت دارد، صورت نگرفته است.

حال جای شگفتی و تعجب است که پس از تخریب و جمع‌آوری ستون‌های طبقه سوم ملک متعلق به نهاد ریاست‌جمهوری واقع در محله جماران (خیابان حسنی‌کیا) که به صورت متخلفانه و بدون پروانه ساخت، اجرا شده بود، یکی از دغدغه‌ها و اولویت‌های اصلی دفتر نهاد ریاست جمهوری در اولویت قرار دادن درخواست‌های مربوط به موضوع کمک به حذف محدودیت ارتفاع در ساخت‌وساز در این محله شده است و طی مکاتباتی به انحای مختلف نسبت به عملکرد شهرداری تهران و منطقه اعتراض شدید کرده‌اند و تحرکاتی نیز در سطح محله جماران برای دغدغه‌مند کردن و مخالفت با محدودیت ارتفاع در محله قدیمی جماران صورت می‌گیرد.

این در حالی است که طی سال‌های گذشته که دولت فعلی مستقر بوده، بارها از سوی اهالی محلات کن، فرحزاد، مسگرآباد و محدوده‌های تاریخی و میراثی و شهرک‌های دارای محدودیت ارتفاع و اطراف پادگان‌ها و برخی مراکز نظامی و امنیتی، اطراف حرم حضرت عبدالعظیم حسنی و... تقاضای حذف این محدودیت شده است و چنین رویکردی را از دولت شاهد نبودیم. لذا خواهشمند است مراتب تذکر و اعتراض اینجانبان را برای انعکاس به نهاد محترم درباره موارد مذکور و ضرورت ایفای تعهدات در قبال مدیریت شهری تهران را اعلام فرمایید. * اصرار به تخلف؟ مشخص نیست چرا دولت همچنان به ساخت‌وساز بدون محدودیت در جماران اصرار دارد و آیا ساخت یک ملک ارزش این همه جنجال را دارد یا خیر؟

همچنین مشخص نیست ساخت آن ملک جنجالی به این مصوبه شورای عالی راه‌وشهرسازی که اعضای شورای شهر مدعی آن هستند ربط دارد یا خیر اما چیزی که مشخص است اینکه اگر تصویب مصوبه محرمانه شورای عالی راه‌وشهرسازی صحت داشته باشد باید گفت: این دولت واقعا درست بشو نیست و همچنان محرمانه‌بازی‌ها را به جای شفاف‌سازی‌ها در دستور کار قرار می‌دهد.

منبع:وطن امروز

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *