logo
امروز : چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۳۰
امام رضا(ع):از ما نیست آن که دنیاى خود را براى دینش و دین خود را براى دنیایش ترک گوید. (بحار الأنوار، ج ۷۸، ص ۳۴۶ )
[ 2021/10/20 ] [ 13 ربيع الاول 1443 ]
شناسه خبر : ۱۷۹۴۲

آخرین جزئیات تولید واکسن کرونای ایرانی از زبان وزیر بهداشت

-آخرین-جزئیات-تولید-واکسن-کرونای-ایرانی-از-زبان-وزیر-بهداشت-
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره آخرین جزئیات تولید واکسن ایرانی کرونا توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش موج رسا; به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا؛ دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه نشست مشترک استانداران و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‌های کشور گفت: درباره واکسن کرونا در تمام دنیا ابهامات زیادی وجود دارد؛ یکی از این ابهامات، تغییرات ژنتیکی و جهش‌‌هایی است که در ویروس کووید19 اتفاق می‌‌افتد. ما همگام با فعالیت‌‌های جهانی ساخت واکسن، با تجربیاتی که در دو مؤسسه پاستور و رازی به عنوان دو واکسن‌‌ساز قدیمی و همچنین شرکت‌‌های دانش‌‌بنیان و بنیاد برکت داشته‌‌ایم کار عظیمی را درمورد واکسن کرونا شروع کرده‌‌ایم.

وی افزود: ما کمیته ملی واکسن کرونا تشکیل دادیم؛ خوشبختانه از بین 10 تا 12 گروهی که روی واکسن کار می‌‌کردند سه گروه توفیقات بسیار خوبی داشتند و آن را به سازمان جهانی بهدشت اعلام کردیم. از این سه گروه، دو گروه مدل‌‌های حیوانی را پاس کرده‌‌اند و از هفته‌‌های آینده واردکلینیکال ترایال (کارآزمای بالینی) انسانی خواهند شد که نتایج آن را نیز به استحضار مردم شریف ایران خواهیم رساند.

نمکی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که برخی مدعی هستند مسئولین و پزشکان زودتر از سایر افراد بهبود می‌‌یابند تصریح کرد: در دوران کرونا عزیزانی را در نظام سلامت از دست داده‌‌ایم که آگاه‌‌ترین افراد به دانش روز بوده‌‌اند؛ ما تقریباً هر روز داریم نازنین‌‌ترین سرداران سلامت کشور را از دست می‌‌دهیم و بنابراین این حرف منصفانه نیست.

وی افزود: متأسفانه یکی از گرفتاری‌‌های ما در رابطه با آمار مرگ‌‌ومیر بیماران کرونایی، این است که برخی مردم بیماری را ساده می‌‌انگارند و خودشان را دیر به مراکز درمانی می‌‌رسانند. شاید مسئولین در روزهای ابتدایی بیماری‌‌شان که علائم بیماری را دارند مراجعه می‌‌کنند.

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *