logo
امروز : جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۳۱
پیامبر اکرم (ص): محبوبترین کار‌ها در پیش خدا کاریست که دوام آن بیشتر است، اگر چه اندک باشد. نهج الفصاحه ص ۱۶۷
[ 2020/10/30 ] [ 13 ربيع الاول 1442 ]
شناسه خبر : ۱۷۶۷۹

فنلاندی ها روش جدیدی برای مقابله با کچلی یافتند

فنلاندی-ها-روش-جدیدی-برای-مقابله-با-کچلی-یافتند
یک گروه از محققان فنلاندی روش جدیدی را ابداع کرده اند که می تواند از ریزش موها و در نهایت کچلی جلوگیری کند.

به گزارش موج رسا; به نقل از مدیکال نیوز، عمر سلول های بنیادی فولیکول مو، که رشد مو را تقویت می کنند، با تغییر وضعیت متابولیسم آنها قابل افزایش است.

در جریان آزمایشی که بر روی موش ها انجام شد، محققان فنلاندی با همکاری پژوهشگران آلمانی موفق به شناسایی پروتئینی به نام ریکتور شدند که نقش مهمی در فرایند تقویت سلول های بنیادی مو ایفا می کند.

*نحوه تغییر متابولیسم

بر اساس این بررسی، تشعشعات ماوراء بنفش و برخی عوامل زیست محیطی دیگر به پوست و بافت های دیگر مرتبط با مو آسیب می زند. در عین حال بدن انسان به طور مداوم بافت های آسیب دیده را بازسازی می کند. سلول های بنیادی جدید و خاص جایگزین بافت های مرده می شوند و کارکرد صحیح آنها با افزایش سن انسان کاهش می یابد.

برای جلوگیری از وقوع این مشکل متابولیسم بافت های مرتبط با موهای انسان تغییر کرده و متابولیسم مبتنی بر گلوتامین و تنفس سلولی به متابولیسم مبتنی بر گلیکولیز تغییر می یابد. این متابولیسم مبتنی بر واکنش های درون یاخته ای است که در قالب آن قندهای شش کربنه به ترکیبات کربن دار کوچک تری تقسیم می شوند. نتیجه این تحول آزاد کردن انرژی و اسید پیرویک است.

برای این تغییر از پروتئینی به نام ریکتور استفاده می شود که تجمع اکسیژن را در بافت های سر افزایش می دهد و این کار توانایی برگشت پذیری سلول های بنیادی را بیشتر کرده و از فرسودگی آنها و ریزش موی ناشی از پیری جلوگیری می کند. پژوهشگران امیدوارند بتوانند این سازوکار را در آینده نزدیک بر روی انسان ها پیاده کنند./فارس

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *