logo
امروز : پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰
پیامبر اکرم(ص): ماه مبارک رمضان ابتدایش رحمت و میانه‏ اش مغفرت و پایانش آزادى از آتش جهنم است. (بحار الانوار، ج 93، ص 342)
[ 2021/5/13 ] [ 30 رمضان 1442 ]
شناسه خبر : ۱۷۴۸۴
رئیس اتاق بازرگانی زنجان:

نقشه راه تجارت خارجی زنجان با هدف صادرات یک میلیارد دلاری تدوین شده است

نقشه-راه-تجارت-خارجی-زنجان-با-هدف-صادرات-یک-میلیارد-دلاری-تدوین-شده-است
رئیس اتاق بازرگانی زنجان گفت: نقشه راه تجارت خارجی استان زنجان با هدف صادرات یک میلیارد دلاری از استان طی 2 سال تدوین شده است.

به گزارش موج رسا; به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی زنجان، جلسه هیات نمایندگان اتاق زنجان و دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین المللICC ظهر امروز با محوریت بررسی گسترش همکاری های موجود و همچنین برداشتن موانع همکاری در سالن جلسات شهید شهریاری اتاق زنجان برگزار شد.

علی یگانه فرد رئیس اتاق بازرگانی زنجان در ابتدای این جلسه با تأکید بر لزوم افزایش تعاملات با اتاق بازرگانی بین الملل ICC برای بهره مندی تجاری فعالان اقتصادی، اظهار کرد: شرایط امروز برای اقتصاد ما بحرانی است اما این شرایط گذرا است و اتاق ها باید برنامه‌ریزی اصولی و مدون برای ارتباط با کشورهای دیگر داشته باشند.

وی با تاکید بر لزوم حرکت به سمت تجارت با استانداردهای جهانی گفت: ظرفیت های ایران بسیار بالاتر از کشورهایی چون ترکیه و کشورهای همسایه ایران است که باید از آن به شکل مطلوبی استفاده شود.

رئیس اتاق بازرگانی زنجان از لزوم افزایش اعضای اتاق بازرگانی بین الملل در ایران در جهت افزایش تعاملات با سایر کشورها سخن گفت و اظهار داشت: اتاق بازرگانی بین الملل ۴۵ میلیون عضو دارد که اهمیت این بخش را دوچندان می کند.

یگانه فرد در ادامه با اشاره به سابقه و قدمت کار اتاق بازرگانی زنجان و فعالیت‌های کمیسیون ها و تشکل های آن تصریح کرد: هفت هدف اصلی طی سال جاری برای اتاق بازرگانی زنجان برنامه‌ریزی شده و اتاق بر همان اساس برنامه خود را پیش می برد.

وی با اشاره به کار ویژه و کارشناسی بر روی نقشه راه تجارت خارجی استان زنجان از سوی اتاق زنجان که در آن سرفصل ها، فرآیندها و ظرفیت ها و بازارهای جدیدی برای تجارت و صادرات استان زنجان پیش‌بینی شده است، گفت: افزایش صادرات استان در دو سال و رساندن آن به یک میلیارد دلار از جمله اهداف اصلی این نقشه راه است.

رئیس اتاق بازرگانی زنجان با بیان اینکه گسترش واحدهای صادراتی و ارتقای سطح کیفی تولیدات نیز از دیگر اهداف نقشه راه تجارت خارجی استان زنجان است، عنوان کرد: صنعت روی استان ۷۰ درصد صادرات استان را تشکیل داده که سبد نخست صادراتی استان است و بازارهایی برای آن پیش بینی شده، همچنین در بخش کشاورزی بازارهای جدید برای استان بررسی شده که در این زمینه اتاق بازرگانی بین المللی و کمیته ایرانی آن می تواند نقش بسزایی را در ایجاد ارتباط و توسعه نقشه راه استان زنجان داشته باشند.

* نقشه راه تجارت خارجی استان زنجان الگوی خوبی برای سایر استان ها است

در ادامه محمد خزایی دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین الملل با اشاره به اینکه ICC در زمینه های مختلفی می تواند با اتاق ها ارتباط داشته باشد، اظهار کرد: برنامه ریزی ها باید با دید بلند مدت و هدفدار پیش‌بینی شود چراکه کرونا و شرایط تحریم یک روزی به پایان خواهد رسید، در این زمینه اتاق بازرگانی زنجان به خوبی نقشه راه تجارت خارجی را تدوین کرده که می تواند الگوی خوبی برای استفاده سایر استان ها نیز باشد.

وی با بیان اینکه بیماری کرونا کل اقتصاد دنیا را تحت تاثیر قرار داده اما کارها رها نشده و با شکل و شمایلی جدید آن پیگیری می‌شود، تصریح کرد" تحریم ها از ابتدای انقلاب اسلامی همواره با شدت و حدت کم و یا زیاد بوده، اما پیشرفت های ما در بخش های زیادی چون فناوری و علوم و ... بر اثر همین فشارها شکل گرفته است.

خزایی با تاکید بر اینکه نگاه به بازارهای خارجی و استفاده از آن در بخش خصوصی باید ساماندهی شده و منسجم عمل شود، ابراز کرد: استفاده از ظرفیت‌های گروه‌ دی هشت که در نقشه راه تجارت خارجی استان زنجان نیز دیده شده کمتر در دیگر نقاط کشور به کار گرفته شده و ظرفیت بسیار مهمی می باشد.

وی با اشاره به اینکه ایجاد ارتباط با کمیته ملی کشورها از طریق اتاق بازرگانی بین‌المللی می‌تواند صورت گیرد، خاطرنشان ساخت: استفاده از ظرفیت‌های اتاق‌های مشترک همچون اتاق ایران و روسیه که فعالیت خوبی دارد، اتاق مشترک ایران و چین و یا ایران و عمان مورد توجه باشد.

وی با بیان اینکه ۱۰۱ سال از عمر تاسیس اتاق بازرگانی بین الملل میگذرد اظهار کرد: کمیته تجارت و سرمایه‌گذاری در بخش ایرانی این اتاق بازرگانی بین الملل تاسیس شده و کار خود را آغاز می‌کند.

دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین الملل با تاکید بر اینکه حضور نمایندگان روسای اتاق‌های در کنفرانس های بین المللی می تواند تاثیر بسزایی در توسعه روابط تجاری خارجی داشته باشد، ابراز کرد: یک بخش از کار ICC تدوین قوانین تجارت خارجی است و یک فصل دیگر آن نیز حل اختلافات تجاری است که می‌تواند در زمینه‌های مختلف به کار گرفته شود.

محمود ضرابی نایب رئیس اتاق بازرگانی زنجان نیز در این جلسه با اشاره به مشکلات فراوانی که شرکت های تولیدی و صادراتی در حوزه صادرات دارند، ابراز کرد: می توان با کمک کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین الملل مشکلات واحدهای تولید در حوزه بین‌الملل را حل کرد.

مهدی رنگ رونا عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی زنجان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه استان زنجان در سنوات گذشته در بخش تجارت بین الملل پیشرو بوده است، خاطرنشان کرد: حتی نخستین نمایشگاه استان زنجان در شهر زهران عربستان به همت اتاق بازرگانی زنجان برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نیز نقشه راه تجارت خارجه استان زنجان با کار کارشناسی شده آماده شده است که کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین الملل می‌تواند در عملیاتی کردن آن کمک حال ما باشد، تصریح کرد: استان زنجان ارتباط خوبی با کشورهای عضو اکو داشته است و حتی در بخش acd نیز پیش قدم بوده و به عنوان میزبان مطرح بوده که با توجه به همه موضوعات و سابقه خود در حوزه بین الملل می توان کارهای زیادی را با کمک اتاق بازرگانی بین الملل در استان زنجان انجام داد.

محسن عطاییان عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی زنجان نیز در این جلسه با اشاره به اینکه استان زنجان ظرفیت بسیار مهم و منحصر به فردی در کشور به نام مدرسه کسب و کار با مجوز منحصر به فرد وزارت علوم دارد، تصریح کرد: دانشجویان آن نیز از میان مدیران میانی در حوزه کسب و کار هستند که می‌توان آنها را به دانش روز مجهز کرد که از این ظرفیت می‌توان با کمک کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین الملل استفاده و آموزشهای سفارش شده در این موسسه کسب و کار انجام داد.

//س

انتهای پیام/

نظرات
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند. *